Relaxeo.cz

Web věnovaný domácímu wellness a relaxu

InfrasaunyPříslušenství infrasauny

Vůně do infrasauny – jak je používat a vybírat?

Vůně do infrasauny – jak je používat a vybírat?

Aromaterapie právem patří k nejoblíbenějším doplňkům všech druhů saunování. A je lehce dostupná i pro infrasauny. Kromě relaxačních účinků dokážou vonné esence do infrasauny pozitivně ovlivňovat také zdraví. Musíte si je ale pečlivě vybrat a správně použít, aby saunování bylo bezpečné a efektivní. V našem kompletním průvodci vůněmi pro saunování najdete všechny důležité informace, včetně konkrétních druhů vůní a jejich účinků.

Stručné shrnutí

💡 Důvodů k použití vůní do infrasauny je několik. Od léčebných ve formě aromaterapie (u esenciálních olejů), přes návyk z tradiční finské sauny až po pouhé zpříjemnění oblíbenou vůní. Důležité je dodržovat správný postup, abyste ochránili své zdraví i zařízení infrasauny.

💡 Rozdíl mezi esenciálními a vonnými oleji je potřeba znát ještě předtím, než si začnete vybírat konkrétní produkty. Esenciální oleje jsou čistě přírodní, koncentrované výtažky z rostlin a jsou velmi silné, vonné oleje se nejčastěji vyrábí v laboratoři.

💡 Do infrasauny můžete používat oba druhy, esenciální i vonné oleje a další vonné esence. Esenciální oleje se využívají k aromaterapii s léčivými účinky, ostatní látky infrasaunu provoní a zpříjemní saunování.

💡 Aplikovat byste vonné směsi měli vždy do vody nebo nosného oleje, zajistíte tak šetrnější a jemnější rozšíření vůní. Vždy se řiďte návodem na konkrétním výrobku.

💡 Existuje několik způsobů použití vůní do infrasauny, od misky s vodou, difuzérů aplikace na pleť nebo vlhký ručník až po vlastní směsi do lahvičky rozprašovačem.

💡 Do infrasauny se hodí jakékoli vůně, které máte v oblibě. Je potřeba dát si pozor na to, abyste večer nesáhli po povzbuzujícím aromatu nebo vůních, které jsou přirozeně hřejivé a mohly by tak pobyt v sauně spíše znepříjemnit.

💡 Nejčastější vůně do infrasauny se dají rozdělit na uklidňující, povzbuzující a ty, které osvěžují vzduch a zlepšují dýchání.

💡 Z vlastních zkušeností s vůněmi do infrasauny jsem zjistila, že mi vyhovují víc esenciální oleje než směsi, které měly slabší intenzitu. Pro jejich aplikaci používám skleněnou misku s vodou.

💡 Nejlepší infrasauny dle recenzí, testů a zkušeností jsme detailně rozebrali v našem článku.

Vonné esence do infrasauny v přehledu

Parametry vonných esencíPříklady vonných esencí
Ruční obsluha odpařovánímiska s vodou
aroma gel do infrasauny
vůně do ionizátoru
nádobka s lávovými kameny
Automatické odpařovánídifuzéry
sprej s esencí před saunováním 
Rozprašování a aplikaceaplikace na pleť
mokrý ručník „napuštěný“ vůní
Uklidňující vůnělevandule
santalové dřevo
heřmánek
Povzbuzující vůněskořice
citrusy
máta peprná
Vůně osvěžující vzduchbříza
eukalyptus
borovice
tea tree

Proč používat vonné esence do infrasauny?

Se saunováním má spousta lidí pevně spjatou právě přítomnost nejrůznějších vůní. Používají se nejen při saunových ceremoniálech, ale voní i bylinné, medové nebo parní sauny. Není proto divu, že vonné esence do infrasauny patří k nejžádanějším doplňkům. Aromaterapie přináší dokonalou relaxaci a při použití esenciálních olejů můžete zklidnit bolesti hlavy, utišit křeče, předcházet depresím nebo si ulevit při potížích s dýcháním. A jak vybrat nejlepší infrasauny jsme detailně rozebrali v našem článku.

Esenciální oleje a jejich působení využívaly už starověké kultury Egypta, Číny i Řecka. Termín aromaterapie se ale používá až od roku 1937, kdy byly chemickými rozbory dokázané hojivé účinky levandulového esenciálního oleje. A od té doby se aromaterapie stala zažitým termínem pro alternativní léčbu nebo doplňkovou terapii pro odstranění fyzických i psychických obtíží.

A právě proto skvěle doplňuje účinky infrasauny, které samy o sobě zlepšují celkovou kondici. Infrakabina poskytuje ideální prostor pro intenzivní inhalaci vůní. Infrasaunu můžete provonět nejrůznějšími způsoby, důležité je brát ohled na bezpečnost. A to nejen na vaši (správným výběrem vonných esencí i jejich aplikací), ale i elektrických zařízení sauny.

Obrázek zobrazuje: Aromaterapie je oblíbeným doplňkem saunování
Aromaterapie je oblíbeným doplňkem saunování

Důležitý rozdíl mezi esenciálními a vonnými oleji

Než začnete hledat jednotlivé vůně a jejich účinky, je důležité se zorientovat v druzích vonných esencí do infrasauny. Často totiž bývají špatně označované jako vonné esenciální oleje. Pod tímto názvem koupíte i spoustu produktů ve specializovaných obchodech se saunami a doplňky pro saunování. Ve skutečnosti jde o dvě různé věci, které prodejci spojují dohromady. Esenciální oleje se někdy označují také jako éterické oleje.

Esenciální oleje jsou čistě přírodní a jde o vysoce koncentrovaný extrakt z rostliny (k pár kapkám může být potřeba i několik kilo až tun hmoty). Výtažky mívají antiseptické i antibiotické účinky a používají se do kosmetiky i k léčebným účinkům. Aby se nezkazily, měly by být v tmavé lahvičce. Obvykle nejsou mastné a nemají žádnou barvu, neobsahují-li speciální silice.. Kvůli jejich silné koncentraci není vhodné nanášení přímo na kůži.

Vonná esence se vyrábí syntetickým způsobem v laboratoři a používá se hlavně pro vůně, které není možné vydestilovat (například jablko, jahoda, černý bez) nebo které jsou velmi drahé na výrobu (jako vanilka). Nejčastěji se používají do aromalamp a ultrazvukových difuzérů, výjimečně jako olej do koupele. Od esenciálních olejů je rozpoznáte někdy i podle názvu. Třeba ledový vítr nemůže být nikdy esenciální olej, ale vždy sloučenina.

Jaké vonné esence do infrasauny jsou vhodné?

Do infrasauny můžete volit jak uměle vyrobené vonné esence, tak esenciální oleje. Ve specializovaných obchodech seženete i směsi, které se v infrasauně snadno používají (například pomocí kapátka a přehledného návodu). Záleží na tom, jestli chcete svou saunu jen provonět a uvolnit se při své oblíbené vůni, nebo od aroma do infrasauny očekáváte i léčivé účinky.

Protože se díky horkému vzduchu vůně snadněji vstřebávají do těla, je určitě dobré zvážit, jak moc umělých látek chcete dýchat. Výrobky prodávané na našem trhu prochází přísnou kontrolou, takže v tomto ohledu nemusíte mít obavy. K zamyšlení je spíše to, že pokud se už při výběru doplňků do infrasauny vyhnete umělým materiálům, můžete to snadno udělat i v případě vůní do infrasauny.

Obrázek zobrazuje: Do infrasauny můžete zvolit jakýkoliv druh vůně, který je vám příjemný
Do infrasauny můžete zvolit jakýkoliv druh vůně, který je vám příjemný

Jak na aplikaci aromat do infrasauny?

Přestože můžete narazit na to, že se vonné esence a aromata do infrasauny mohou aplikovat přímo (konkrétní způsoby najdete níže), je lepší dávat je ještě do vody. Důvodem je to, že se teplem znehodnocují a voda napomáhá jejich postupnějšímu odpařování. V případě esenciálních olejů je tento způsob šetrnější pro lidské tělo. Vždy se také řiďte pokyny na konkrétním výrobku, většina má použití spolu s vodou rovnou uvedené.

Pokud máte v infrasauně přední zářiče a můžete nad ně nebo přímo na ně umístit nádobku, měla by mít objem aspoň 100 ml. Na videu si můžete všimnout, že je použitá malá mistička, do které se vejde asi jen 30 ml. Pro někoho není problém aplikovat esenciální oleje ani na kůži. Vzhledem k jejich silné koncentraci ale ani jeden způsob (použití bez vody nebo přímou aplikaci) nedoporučujeme.

Díky celkově vyšší teplotě v kabině infrasauny ale můžete nádobu s vůní umístit i do držáku na stěnu infrasauny. Takže si aromaterapii užijete i v saunách bez předních zářičů.

Jak používat aromaterapii v infrasauně s předními zářiči

Různé způsoby, jak používat vonné esence do infrasauny

  • Miska s vodou: jeden z nejjednodušších způsobů je umístit do infrasauny skleněnou, keramickou, kameninovou nebo kovovou misku. Můžete ji dát na nebo nad přední zářič (a zajistit) nebo do speciálního držáku. Ten se vyrábí z kovu nebo dřeva. Misku si můžete pořídit buď speciální přímo z obchodu s potřebami pro sauny, nebo by měla být žáruvzdorná (masivní, varné sklo). Měla by pojmout aspoň 100 ml kvůli aplikaci vůní do vody.
Obrázek zobrazuje: Do misky s vodou o objemu aspoň 100 ml snadno nakapete esenciální olej i vonnou esenci
Do misky s vodou o objemu aspoň 100 ml snadno nakapete esenciální olej i vonnou esenci
  • Aroma gel do infrasauny: další jednoduchý způsob provonění infrasauny je použití aroma gelu v plechovce se šroubovacím víčkem. Její nevýhodou je, že obsahuje umělé látky, které jsou sice zdravotně nezávadné. Kromě příjemné vůně ale nepřináší žádný další efekt, jako například esenciální oleje.
  • Vůně do ionizátoru: infrasaunu můžete provonět i pomocí náplně do ionizátoru (víc si o jeho fungování můžete přečíst tady). Náplň vydrží dva až tři měsíce, ale samozřejmě je uměle vytvořená. Na českém trhu je velmi malý výběr vůní.
  • Difuzéry: nejpohodlnějším způsobem použití vůní v infrasauně je určitě difuzér. Měl by být bezdrátový, abyste nemuseli zavírat kabel mezi dveře infrasauny nebo dovnitř navrtávat další přívod. Výběr je široký: od základních modelů až po designové a ultrasonické difuzéry. Ty rozptylují esenciální oleje do prostoru bez toho, aby je zahřívaly. Esenciální oleje si tak zachovávají co nejvíc léčivých látek. Automatický režim pohlídá dávkování za vás.
Obrázek zobrazuje: Použití difuzéru je velmi pohodlné
Použití difuzéru je velmi pohodlné
  • Nádobka s lávovými kameny: jako se ve finské sauně polévají saunovací kameny na kamnech, stejně tak si něco podobného můžete připravit i v infrasauně. Do nádobky (nejlépe skleněné, kameninové nebo kovové) nasypte lávové kamínky a pokapejte je pár kapkami aromatu do infrasauny. Opět si dejte pozor na silnou koncentraci v případě esenciálních olejů. Můžete je zředit pomocí nosného oleje (rostlinný) nebo směsi do rozprašovače (návod na vlastní směs je v dalším bodě). Lávové kamínky nebo spíš drť seženete hlavně na zahraničních e-shopech (pod názvem „lava rocks“ nebo „lava stones mini“). Případně si můžete v českých obchodech koupit či objednat menší balení (3 kg) kamenů do sauny a nalámat je.
Názorný příklad použití lávových kamínků do infrasauny.
  • Aplikace na pleť: vůně můžete nanést i na kůži a díky tomu si užít intenzivní působení. Esenciální oleje by se na pleť nikdy neměly nanášet přímo kvůli jejich silné koncentraci. Mohou způsobit i vážné podráždění. Někomu přímý kontakt esenciálních olejů s kůží nevadí. Pokud si myslíte, že je to i váš případ, musíte to proto nejdřív vyzkoušet (třeba na předloktí a nejlépe den dopředu). Pozor si musíte také dát, pokud máte citlivou pleť (ať už použijete esenciální olej nebo jinou vonnou směs). Vlivem horka se hodně otevírají póry a snadno tak do nich pronikne cokoli, co na kůži nanesete. Silné účinky oleje na kůži můžete zmírnit tím, že ho smícháte s nějakým nosným olejem (například s frakcionovaným kokosovým olejem).
  • Mokrý ručník „napuštěný“ vůní: vůni do infrasauny můžete také nanést na vlhký ručník, který budete používat k otírání potu během saunování. Stejně jako v případě aplikace na kůži, i tady si musíte dát pozor na výběr vhodné vůně. V tomto případě je lepší volit přípravky, které jsou určené pro použití na kůži. Zvolíte-li esenciální olej, opět jej před použitím v sauně otestujte v časovém odstupu několika hodin. Vyhněte se citlivým místům (oči, nos, ústa, intimní partie).
Obrázek zobrazuje: Ovonět můžete i vlhký ručník
Ovonět můžete i vlhký ručník
  • Sprej s esencí před saunováním: použít můžete i vlastní směs, kterou si namícháte do lahve s rozprašovačem a párkrát stříknete dovnitř kabiny před samotným saunováním. V tomto případě je potřeba nemířit na elektroniku. Receptů na vlastní směs je spousta, vyzkoušet můžete třeba jednoduchou směs, kterou nalijete do skleněné lahvičky s rozprašovačem a pořádně promícháte:
    • 3 díly vody
    • 1 díl vodky nebo vilínové vody (hydrolát vilínu virginského)
    • 10-15 kapek esenciálního oleje

Jaké vůně se do infrasauny hodí?

V infrasauně můžete používat jakékoliv vaše oblíbené vůně. Jejich volbu nejvíc ovlivňuje důvod, proč se saunujete. Esence do infrasauny vám mohou pomoci ve zklidnění i povzbuzení. Proto byste měli před jejich použitím vědět, k čemu která vůně slouží. 

Pokud netoužíte po extrémním prohřátí, měli byste vyhnout těm druhům vůní, které jsou přirozeně hřejivé. Infrasauna vám poskytne výbornou tepelnou terapii sama o sobě a se špatně zvolenou vůní byste přilévali olej do ohně. K takovým vůním patří ty obsahující černý pepř, oregano, zázvor nebo majoránku.

Nevíte-li si rady, můžete vyzkoušet nejoblíbenější klasiku a poté přidávat podle toho, co se vám osvědčí. Mezi tradiční vůně patří eukalyptus pro podporu dýchání, citrusové tóny pro povzbuzení a pro relaxaci. K dostání jsou i sady 10 vůní, které jsou cenově výhodné. Na druhou stranu se může stát, že je všechny nevyužijete. V další části se můžete podrobně seznámit s nejčastějšími vůněmi do infrasauny a jejich účinky.

Typy nejčastějších vůní pro infrasauny a jejich vlastnosti

Některé vůně mají vlastnosti i z dalších kategorií, rozdělení je proto podle jejich převažujících vlastností. Informace vychází především z působení esenciálních olejů, které mívají léčivé účinky. U synteticky zpracovaných vůní tak můžete očekávat příjemné působení na náladu pomocí vaší oblíbené vůně, další účinky se nejspíš neprojeví.

Uklidňující vůně

  • Levandule: je známá pro své upokojující účinky a skvěle pomáhá s uvolněním po dlouhém dni. Pomáhá uvolnit stres a úzkost a podporuje relaxaci. Umí pročistit dýchací cesty a zlepšuje stav pleti.
  • Heřmánek: jednu z nejvíc uklidňujících vůní má právě heřmánek, který má sladké květinové aroma. To napomáhá k hluboké relaxaci a zklidnění. Esenciální olej má antiseptické a analgetické účinky, takže působí proti infekcím, bolestem a zánětům. Také podporuje krevní oběh.
  • Santalové dřevo: vědci zjistili, že esenciální olej ze santalového dřeva uklidňuje podobně jako levandule, ale neuspává. Zlepšuje paměť a osvěžuje mysl. Také působí protizánětlivě, proti křečím, stárnutí a při aplikaci na pokožku může pomoci snížit krevní tlak. Pro použití v infrasauně je skvělou volbou pro meditaci a relaxaci.
Obrázek zobrazuje: Vůně levandule patří k nejoblíbenějším mezi uklidňujícími druhy.
Vůně levandule patří k nejoblíbenějším mezi uklidňujícími druhy

Povzbudivé vůně

  • Citrusy: citrusové tóny (hlavně pomeranč a citrón) patří ke klasickým vůním při saunování. Perfektně doplní pobyt v infrasauně, když potřebujete povzbudit. Esenciální citrusové oleje umí dodat energii, mají protizánětlivé, čistící a antidepresivní účinky. Kvůli jejich povzbudivým účinkům se jim vyhněte před spaním.
  • Skořice: teplé a kořenité složení skořice nepotěší jen chuťové buňky, ale její esenciální olej dokáže dodat povzbuzení celému tělu. Dodává zklidnění bolavým svalům a při nachlazení snižuje zduření sliznic. Podporuje také krevní oběh, zmírňuje záněty, zlepšuje náladu a metabolismus.
  • Máta peprná: přesně opačně než levandule působí máta. Esenciální olej z máty peprné působí povzbudivě a dodává energii, je tak dokonalým doplňkem pro ranní saunování. Má také protikřečové vlastnosti, takže působí proti žaludečním potížím a nevolnostem.
Obrázek zobrazuje: Citrusové tóny se často používají při ceremoniálech ve finských saunách
Citrusové tóny se často používají při ceremoniálech ve finských saunách

Vůně osvěžující vzduch a zlepšující dýchání

  • Bříza: v tradičních finských saunách je jednou z nejčastěji využívaných vůní bříza, mající svěží mátový podtón. Březový esenciální olej poskytuje řadu účinků, včetně prevence bakterií a plísní, snížení bolesti, tonizace pokožky, léčby kožních onemocnění (i pásový opar nebo ekzém), detoxikace těla a snížení bolesti. Jeho antiseptické vlastnosti čistí tělo i saunu.
  • Eukalyptus: jeho osvěžující dřevitá vůně pomáhá zlepšit soustředění a je celkově osvěžením pro mysl. Protože pomáhá stimulovat lymfatický systém, který odstraňuje škodliviny z těla, působí esenciální eukalyptový olej detoxikačně. Navíc funguje jako preventivní ochrana před bakteriemi a plísněmi.
  • Borovice: při bolestech hlavy a zahlenění je esenciální olej z borovice tou pravou volbou.  Vůně borovice není vhodná před spaním, protože zvyšuje soustředění a dodává energii. Esenciální oleje z jehličnanů jsou oblíbenou volbou hlavně v tradičních finských saunách.
  • Tea tree: čajovníkový olej je známý pro své bohaté léčebné účinky, má protizánětlivé, antibakteriální a protiplísňové schopnosti. Kromě ničení bakterií na těle také pomáhá dezinfikovat saunu. Příznivě působí na kůži (při podráždění, lupénce, ekzémech, akné) a na dýchací cesty. Jeho silná zemitá vůně na některé lidi působí povzbudivě.
Obrázek zobrazuje: Vyčistit dýchací cesty i saunu zvládne třeba eukalyptus
Vyčistit dýchací cesty i saunu zvládne třeba eukalyptus

Vlastní zkušenosti s aromaty v infrasauně

Protože mám pozitivní zkušenosti s používáním vůní ve finských a bylinných saunách, hledala jsem tuto možnost i pro domácí infrasaunu. Jde o model se širokými předními infrazářiči, kam se pohodlně vejde velká miska. Kvůli bezpečnosti si ale plánuji pořídit držák, abych náhodou nepřevrhla tekutinu přímo do zářiče.

Spolu s kosmetikou k údržbě sauny jsem koupila i vonné směsi, které byly určené pro použití v infrasauně. Jejich aplikace vypadá sice snadnější než u esenciálních olejů díky pipetě, kterou naberu a nakapu do misky přesné množství tekutiny. Ale stalo se mi, že mi z kapátka ukápl zbytek na podlahu infrasauny. U esenciálních olejů je kapátko součástí lahvičky a aplikace je proto pohodlnější, než pomocí pipety.

Hlavní rozdíl jsem ale pozorovala v intenzitě vůní. U vonné směsi jsem musela do misky přidat několik pipet (víc, než v návodu), aby bylo vůbec něco cítit. U esenciálních olejů stačilo jen pár kapek (přesně podle návodu) a vůně byla velmi silná už při aplikaci. Působením tepla oba typy vůní zesílily. Vždy do misky také dávám 100 ml vody, kterou po saunování vyliji a misku umývám.

Použité zdroje a další zajímavosti:

https://saunas.org/use-essential-oils-sauna/

https://www.oilsbyjo.co.uk/news/article/using-essential-oils-in-a-sauna.html

About the author

Saunování jsem propadla před pěti lety a teď je pravidelná návštěva wellness center neodmyslitelnou součástí mého života. Je to pro mě nejen skvělý relax po sportu nebo náročném pracovním dni. Sauna hlavně omezila mé nachlazení a nemoci přes zimu a v létě snáším parné dny mnohem snadněji. Také umí ulevit mým bolavým kolenům, které jsem 15 let zatěžovala při baletu.

Studium žurnalistiky, bohemistiky a sociologie mě naučilo, jak vyhledávat a analyzovat informace a předat je ostatním. Nejraději píšu o tom, co zajímá i mě samotnou. A protože jsem se rozhodla pořídit si domácí infrasaunu, ráda se s vámi podělím o zkušenosti i důležité informace z oblasti saunování.