Relaxeo.cz

Web věnovaný domácímu wellness a relaxu

Vířivky

Jaké má vířivka zdravotní účinky?

Jaké má vířivka zdravotní účinky?

Vliv vířivky na zdraví je prospěšný v několika oblastech – od uvolnění stresu až po zmírnění nejrůznějších bolestí. Poskytuje tak nejen příjemné uvolnění, ale i zdraví prospěšný účinek. Pro co nejlepší efekt je potřeba dodržovat správný postup používání vířivky.

Stručné shrnutí

💡 Co nejlepší účinky vířivky zajistíte tak, že v případě zdravotních potíží nejdříve kontaktujete svého lékaře a budete dodržovat správný postup používání vířivky.

💡 Proti stresu působí vířivka tak, že uvolňuje celé tělo a dokáže zklidnit i mysl, s prouděním vody se okysličuje krev a díky tomu přichází prohloubení a prodloužení dýchání.

💡Vířivka podporuje spánek, protože odbourává stresové hormony a díky zvýšení a následnému snížení tělesné teploty je tělo lépe připravené k usnutí.

💡 Ulevuje kloubům a svalům nejen díky nadnášení ve vodě, ale i její teplotě, ale i rychlejšímu proudění okysličené krve.

💡 Zmírňuje projevy artritidy jako je bolest a ztuhlost, dochází ke zmírnění otoků a vířivka poskytuje lepší prostředí pro cvičení.

💡 Zmírňuje příznaky fibromyalgie, u které zmenšuje bolest a snižuje stres.

💡 Zmenšuje bolestivost zad hlavně ve spodní části, protože snižuje zátěž, zmenšuje ztuhlost a dochází k hloubkové masáži měkkých tkání.

💡 Pozitivně působí na krevní tlak a srdce díky zvýšení srdečního tepu v teplé vodě, což je pro srdce skvělý trénink bez vysoké zátěže.

💡 Přispívá k hubnutí a obranyschopnosti, protože ve vířivce probíhají stejné protizánětlivé procesy jako při cvičení (podporují tak imunitu).

💡 Pomáhá bojovat s cukrovkou 2. typu, protože přispívá ke snížení cukru v krvi a také ke snížení hmotnosti.

💡 Používání vířivky není vhodné při těhotenství, onemocnění srdce, nízkém tlaku, infekci močových cest nebo kožním poranění a vyrážkách.

💡 Nejlepší vířivky dle recenzí, testů a zkušeností jsme detailně rozebrali v našem článku. A jak vybrat nejlepší vířivky pro dva  jsme detailně rozebrali v našem článku.

Přehled možných zdravotních účinků

Typ problémuV čem prospívá vířivka
Stresproudění vody pomáhá dýchat pomaleji,
celkové uvolnění těla i mysli.
Spánekdočasně zvýší tělesnou teplotu, následný rychlý pokles připraví tělo ke spánku.
Svaly a kloubyvoda jim odlehčuje,
okysličení přivádí k unaveným svalům rychleji živiny.

Artritidaomezuje bolest a ztuhlost,
snižuje otoky,
uvolňuje tělo a usnadňuje cvičení.
Fibromyalgiezmenšení bolesti, snížení stresu
Bolest zadsnižuje zátěž,
zmenšuje ztuhlost,
trysky masírují měkké tkáně.
Krevní tlak a srdcesnižuje krevní tlak,
zachovává zdraví srdce mírným zvýšením tepu.
Obranyschopnost a hubnutíve vířivce se spálí asi 70–80 kalorií,
probíhají stejné protizánětlivé procesy jako při cvičení a podporují imunitu.
Cukrovka 2.typupomáhá dostat pod kontrolu hladinu cukru v krvi,
může pomoci snížit hmotnost.

Jak zajistit co nejlepší účinky vířivky?

Přestože vliv vířivky na zdraví je podle mnohých výzkumů pozitivní, v případě jakéhokoliv onemocnění byste její používání měli nejdřív probrat se svým lékařem. V některých případech budete muset upravit běžný postup používání vířivky a pro některá onemocnění je vyloučená úplně (nejznámější kontraindikace najdete na konci článku).

Důležitý je i správný postup používání vířivky:

  • Nepřehánějte to s teplotou vody: velmi horká voda je spíše na škodu, její teplota by neměla přesahovat 40 °C. Na teplotu i dobu pobytu si zvykejte postupně, při vyšších teplotách zůstávejte kratší dobu.
  • Hlídejte dobu pobytu: ideální je ve vířivce strávit 15 až 30 minut, pokud jste zvyklí a máte nižší teplotu vody je možných maximálně 45 minut. Myslete na to, že se vždy můžete vrátit zpátky po odpočinku.
  • Nezapomeňte na dohled: děti a lidé se zdravotním omezením nesmí používat vířivku sami, i tady hrozí jako v jiné vodní nádrži utonutí.
  • Na závěr se osprchujte: protože je voda ve vířivce ošetřená chemikáliemi, mohly by bez omytí podráždit pleť. Umyjte se teplou vodou a mýdlem nebo sprchovým gelem, studená voda by mohla způsobit rychlé zvýšení krevního tlaku.
  • Všímejte si nežádoucích účinků: jste-li ve vířivce moc dlouho nebo je-li pro vás teplota příliš vysoká poznáte i podle těchto příznaků:
    • nevolnost,
    • motání hlavy a závratě,
    • dušnost,
    • silné zarudnutí kůže.

Kompletního průvodce výběrem vířivek a recenzemi nejlepších vířivek pro různý počet uživatelů si přečtěte v našich dalších článcích.

Úleva od stresu

Nejen, že je ponoření se do horké bublající vody příjemné a už to může u mnohých navodit pocity pohody. Ale pobyt ve vířivce dokáže výrazně snížit hladinu stresu. Proudění teplé vody podporuje zlepšení krevního oběhu a díky tomu i lepší okysličení krve. Umožní vám tak dýchat pomaleji a hlouběji, což je pro uvolnění stresu skvělá technika na snížení hladiny stresu a zlepšení nálady.

Například studie o koupelích v horké vodě prokázala, že se z dlouhodobého hlediska výrazně snížila hladina stresu, lidé byli klidnější a vylepšila se jejich nálada. Vířivku kromě působení trysek a teplé vody může doplnit i barevné osvětlení nebo speciální vůně. Světelná terapie i aromaterapie mají pozitivní účinky na náladu.

Obrázek zobrazuje: Vířivka je skvělým prostředkem pro úlevu od stresu
Vířivka je skvělým prostředkem pro úlevu od stresu

Přináší kvalitnější spánek

Koupel v horké vodě pomáhá rychleji usnout, protože se při ní dokonale uvolníte. Jakmile vyjdete ven, rychle poklesne tělesná teplota a proto se vám povede i rychleji usnout. Studie o léčbě nespavosti pomocí horké vody prokázala, že je spánek hlubší, kvalitnější a nepřerušovaný. Příjemná masáž ve vířivce plné teplé vody tento efekt jen zesílí, protože zregeneruje unavené tělo a pomůže před spaním uvolnit stres z celého dne.

Jak funguje vířivka pro lepší spánek:

  • Ideální je jít do vířivky hodinu a půl před spaním: tělo reaguje na dva podněty pro přechod do spánkového režimu – tmu a pokles teploty. Právě jejím zvýšením ve vířivce a rychlým poklesem po opuštění vířivky tělo zareaguje a lépe se vám povede usnout.
  • Odbourává stresové hormony, kdy při ponoření se do teplé vody vířivky klesne hladina kortizolu. Díky tomu se zklidníte, což přispívá k uvolnění potřebnému pro kvalitní spánek.
  • Promasíruje ztuhlé svaly, které jsou po celém dni v napětí. Kromě toho se masáží z vířivky vyplavuje i melatonin, hormon spánku. Ten způsobuje ospalost a spánek pak nastoupí rychleji.

Úleva kloubům a svalům

Vířivka je prospěšná nejen působením trysek, ale i díky kombinaci s pobytem v horké vodě. Díky tomu je hydroterapie oblíbenou pomůckou pro rekonvalescenci a snížení únavy po fyzické zátěži (jak dokazuje studie věnující se tomuto tématu).

Pobyt v teplé vodě vířivky má proto pro klouby i svaly několik přínosů:

  • Odlehčení celého těla: Když sedíte ve vířivce, voda nadnáší asi 90 % vaší váhy, což poskytuje kloubům i namáhaným velkou úlevu.
  • Zlepšení průtoku krve: horká voda v kombinaci s působením trysek uvolňuje cévy a zlepšuje průtok krve, díky čemuž se do svalů rychleji dostane kyslík, bílkoviny a další živiny důležité pro jejich regeneraci.
  • Pomoc při svalové únavě: pokud to přeženete se sportovním výkonem, nastupuje opožděná svalová únava. Masážní trysky namířené na namáhaná místa jsou velkou pomocí (je potřeba vybrat správnou vířivku s účinnými tryskami). V tomto případě si dejte pozor na to, aby voda ve vířivce nebyla příliš horká a odpovídala spíše tělesné teplotě.
Obrázek zobrazuje: Kombinace masážních trysek vířivky a teplé vody uvolní klouby i svaly
Kombinace masážních trysek vířivky a teplé vody uvolní klouby i svaly

Zmenšení bolestí při artritidě

V několika studiích bylo opakovaně prokázáno, že pobyt ve vířivce dokáže snížit bolest, kterou způsobuje artritida. Například ve studii, které se zúčastnili pacienti s těžkou osteoartrózou kolene, vědci zjistili, že pravidelný pobyt v teplé vodě byl efektivnější než léky na bolest. Stejně tak další studie o účinnosti hydroterapie při léčbě revmatoidní artritidy ukázala, že hydroterapie dokázala u pacientů omezit bolest a ztuhlost.

Masážní trysky pomáhají uvolnit ztuhlost i napětí v kloubech, díky kombinaci působení trysek a teplé vody se rozproudí krev a to může pomoci ke zmírnění otoků. Po nějaké době ve vodě dojde k uvolnění celého těla a to je nejlepší příležitost k tomu, abyste mírnými pohyby protáhli postižené partie. Pobyt ve vířivce vám tak ulehčí cvičení, které je pro úspěšný boj s artritidou nezbytné.

Může zmírnit projevy fibromyalgie

Onemocnění fibromyalgie způsobuje chronickou bolest a mezi dalšími příznaky se často objevuje velká únava nebo přerušovaný spánek. Protože na ni zatím neexistují konkrétní léky, pacienti musí potlačovat konkrétní příznaky. K tomu je vířivka ideální, protože ponořením se do teplé vody a masáží od trysek vířivky dochází k uvolnění svalů a zmírnění jejich bolestivosti.

Navíc zavedení pravidelného odpočinku ve vířivce může výrazně snížit stres, který je známým spouštěčem příznaků této nemoci. Potvrzuje to například výzkum o použití hydroterapie pro pacienty s fibromyalgií, podle kterého se u pacientů zlepšila kvalita spánku či fyzická kondice. Podle zkušeností pacientů, kteří mají vířivku doma, jim pomáhá zmírnit každodenní bolesti a při pravidelném používání i menší potřeba léků na bolest.

Obrázek zobrazuje: Vířivka zmírňuje projevy fibromyalgie, jako je stres nebo bolestivost svalů
Vířivka zmírňuje projevy fibromyalgie, jako je stres nebo bolestivost svalů

Zlepšení problémů s bolestivostí zad

Vířivky jsou skvělou pomůckou pro úlevě bolestí zad, hlavně v jejich spodní části. Vířivka totiž kombinuje účinky tepla, cílené masáže a hydroterapie. Ta je podle studie o působení hydroterapie na chronickou bolest zad prospěšná ke snížení bolesti zad u velké části pacientů.

Pravidelné používání vířivky je proti bolesti zad účinné hlavně z těchto důvodů:

  • Snížení zátěže: protože voda nadnáší, může zádům odebrat nadměrnou zátěž a tlak, které také mohou způsobovat bolesti.
  • Zmenšení bolesti způsobené ztuhlostí: teplo usnadňuje protažení všech měkkých tkání kolem páteře, díky čemuž se například zvyšuje rozsah pohybu. Poté se dostavuje celkový pocit pohodlí a přichází i úleva od ztuhlosti zad a s tím související bolestí.
  • Hluboká masáž měkkých tkání: přesně zaměřené masážní trysky vířivky poskytnou hloubkovou masáž měkkým tkáním ve svalech, které jsou namáhané po celý den a jejichž ztuhlost je významnou příčinou při bolestech zad.

Možné zlepšení krevního tlaku a posílení srdce

Pravidelné používání vířivky může pomoci udržet vaše srdce v kondici a snížit krevní tlak. V teplé vodě vířivky tělo zvyšuje tepovou frekvenci, díky čemuž se sníží krevní tlak a udržuje se zdravý průtok krve. Do těla se dostává i víc kyslíku, zachovává se pružnost tepen a zvyšuje se celková síla srdečního svalu. Z výsledků studie o vlivu tepelné terapie vyplývá, že tato terapie (včetně vířivek) má silné účinky na cévní funkce.

Také podle studie srovnávající vliv vířivky a cvičení u mužů s onemocněním srdce je pobyt ve vířivce pro srdce i krevní tlak méně zatěžující. Měření zohlednilo stejnou zátěž vířivky i cvičení. Protože testovali jen malý vzorek, nejde tyto výsledky vztahovat na všechny a pokud máte jakékoliv srdeční onemocnění, konzultujte vhodnost použití vířivky se svým lékařem.

Podle výzkumu o bezpečnosti vířivek pro lidi léčící se s vysokým tlakem jsou vířivky po dobu 10 minut bezpečné, protože dochází k poklesu krevního tlaku. Důležité je, abyste si na pobyt ve vířivce dali pozor, pokud máte běžně nízký tlak. Mohlo by to vést k ještě většímu snížení a mohli byste omdlít. 

Obrázek zobrazuje: Ve vířivce můžete posílit srdce a snížit krevní tlak
Ve vířivce můžete posílit srdce a snížit krevní tlak

Vířivka může přispět k hubnutí a posílit obranyschopnost

Pobyt v teplé vodě je podobně fyzicky náročný jako rychlá chůze. Ve studii zkoumající pobyt v teplé vodě se přišlo na to, že během hodiny tělo spálí asi 140 kalorií. To odpovídá asi půl hodiny rychlé chůze. Vzhledem k tomu, že ve vířivce ještě tělo namáhá působení trysek, spálíte během půl hodiny asi 70–80 kalorií.

Tato studie také dokázala, že v těle po pobytu v teplé vodě probíhají stejné protizánětlivé procesy jako po cvičení. Ty přispívají k posílení imunity, protože chronický zánět naopak snižuje schopnost bojovat s nemocemi. Pravidelná tepelná terapie tak může přispět ke snížení chronického zánětu, který se často objevuje u dlouhodobých onemocnění (jako diabetes 2.typu).

Pomáhá bojovat proti cukrovce 2.typu

Právě při onemocnění diabetem 2.typu může vířivka pomoci dostat pod kontrolu hladinu cukru v krvi. Ve studii o působení vířivky na lidi s diabetem výsledky po několika týdnech testování ukázaly, že se pacientům snížila hmotnost, zlepšila se hladina cukru v krvi a dokonce došlo ke snížení dávek inzulinu. Tyto pozitivní přínosy jsou dané zahříváním těla ve vířivce, které reaguje jako při cvičení.

Kromě toho může vířivka celkově přispět ke zlepšení stavu u diabetiků s cukrovkou 2. stupně, protože snižuje stres a zkvalitňuje spánek. To jsou u tohoto onemocnění důležité faktory. Lidé, kteří se léčí s diabetem 1.stupně by ale vířivku používat neměli.

Obrázek zobrazuje: Pobyt ve vířivce pomáhá bojovat i proti cukrovce 2.typu
Pobyt ve vířivce pomáhá bojovat i proti cukrovce 2.typu

V souvislosti s jakými zdravotními stavy není vířivka vhodná?

I přes řadu zdravotních výhod není vířivka vhodná pro všechny. Pozor si dejte hlavně v těchto případech:

  • Těhotenství: v prvním trimestru není vířivka vhodná vůbec, v dalších částech těhotenství jen po poradě s lékařem a při nižších teplotách vody (do 37 °C). Myslete ale na to, že se ve vířivce zvyšuje vaše tělesná teplota a může snadno dojít k přehřátí vás i vašeho nenarozeného dítěte.
  • Srdeční onemocnění: zatímco pro některé druhy srdečních onemocnění může být ovlivnění srdečního tepu a krevního tlaku ve vířivce prospěšné, pro jiné to může být velmi nebezpečné. Její používání v tomto případě musíte konzultovat s vaším doktorem.
  • Nízký tlak: máte-li nízký tlak a snadno omdlíte, měli byste vířivku raději vynechat. Mohlo by dojít k ještě většímu snížení krevního tlaku spojenému s nepříjemnými projevy.
  • Infekce močových cest: proděláváte-li onemocnění močových cest, může pobyt ve vodě nemoc ještě zhoršit.
  • Kožní poranění: při vyrážce, ranách nebo řezných poraněních počkejte, než dojde k jejich zatáhnutí nebo zahojení. Pokud byste je vystavili delšímu pobytu v teplé vodě, mohlo by dojít k jejich infikování nebo celkovému zhoršení.

Použité zdroje a další zajímavosti:

https://superiorwellness.co.uk/blog/fibromyalgia-awareness-week-does-a-hot-tub-help-with-your-fibromyalgia/

https://www.sunvalleypoolsandspas.com/how-hot-tubs-can-reduce-body-pain/

About the author

Saunování jsem propadla před pěti lety a teď je pravidelná návštěva wellness center neodmyslitelnou součástí mého života. Je to pro mě nejen skvělý relax po sportu nebo náročném pracovním dni. Sauna hlavně omezila mé nachlazení a nemoci přes zimu a v létě snáším parné dny mnohem snadněji. Také umí ulevit mým bolavým kolenům, které jsem 15 let zatěžovala při baletu.

Studium žurnalistiky, bohemistiky a sociologie mě naučilo, jak vyhledávat a analyzovat informace a předat je ostatním. Nejraději píšu o tom, co zajímá i mě samotnou. A protože jsem se rozhodla pořídit si domácí infrasaunu, ráda se s vámi podělím o zkušenosti i důležité informace z oblasti saunování.