Relaxeo.cz

Web věnovaný domácímu wellness a relaxu

Vířivky

Jaký filtr do vířivky zvolit a jak se o něj starat?

Jaký filtr do vířivky zvolit a jak se o něj starat?

Filtr do vířivky je nejčastěji buď kartušový nebo pískový. Jeho výběr záleží kromě kompatibility s vaší vířivkou už jen na vašich požadavcích, protože každému vyhovuje něco jiného. Spolu s chemií do vířivky jsou nezbytným prostředkem pro to, aby voda ve vířivce zůstávala čistá a nezávadná. Samotné filtry potřebují také údržbu a po určité době i výměnu.

Stručné shrnutí

💡 Filtr do vířivky je důležitý, protože zachytává nejrůznější nečistoty, které by jinak způsobily zhoršení kvality vody nebo by mohly zapříčinit poruchu vířivky.

💡 Filtrace vířivky funguje během filtračního cyklu, během kterého protéká voda vířivky přes filtr. Filtrační systém kromě filtru tvoří čerpadlo filtrace, ovládací systém a typ filtračního systému (sací nebo tlakový).

💡 Výběr konkrétního filtru do vířivky záleží na typu vířivky a vašich preferencích. Kartušové filtrace patří k základním, dobře dostupným a zachytávají nejmenší částice, ale vyžadují údržbu a častější výměnu. Vnitřní filtr se dá nahradit filtračními kuličkami, které zachytávají ještě menší částice. Písková filtrace je vhodná pro ty, kdo nechtějí používat velké množství chemie a chtějí snadnou údržbu, má vyšší pořizovací náklady.

💡 Kartušová filtrace vířivky patří k nejpoužívanějšímu typu a tvoří ji do harmoniky složený filtr (z papíru nebo umělé hmoty), jehož výměna záleží na typu a četnosti používání vířivky (u pevných vířivek se silným filtračním systémem je méně častá).

💡 Čištění kartušové filtrace je nutné dělat pravidelně, buď důkladným proplachováním nebo ponořením do speciálního přípravku pro čištění filtrů vířivky.

💡 Filtrační kuličky do vířivky jsou oblíbené mezi uživateli, kteří mají problém udržet čistou vodu jen s klasickou kartuší do vířivky. Zachytí velmi malé částice a mají velmi snadnou údržbu (stačí je jen vyprat).

💡 Písková filtrace k vířivce většinou není součástí vířivek. Zvládne přefiltrovat větší množství vody pod velkým tlakem, proto je velmi efektivní. Má snadnou údržbu (stačí propláchnutí, které většinou zajišťuje sama filtrace).

 💡 Nejlepší vířivky dle recenzí, testů a zkušeností jsme detailně rozebrali v našem článku. A jak vybrat nejlepší vířivky pro dva  jsme detailně rozebrali v našem článku.

Filtry do vířivky přehledně

Typ filtruHlavní výhodyNejvětší nevýhody
Kartušová filtrace
Obrázek zobrazuje: Filtrační kartuše do vířivky
Dobře dostupná, použitelná se všemi vířivkami,
zachytává menší částice.
Složitější čištění, potřeba častější výměny (hlavně u mobilních vířivek).
Filtrační kuličky
Obrázek zobrazuje: Filtrační kuličky do vířivky
Zachytává i ty nejmenší částice, velmi snadná údržba.Omezená trvanlivost, potřeba mít aspoň dvě sady.
Písková filtrace
Obrázek zobrazuje: Písková filtrace k vířivce
Velmi silný výkon, nemusí se používat tak velké množství chemie, snadná údržba.Většinou se musí pořídit zvlášť, vyšší pořizovací náklady, není možné používat se všemi modely vířivek.

Co je filtr do vířivky a proč je důležitý?

Filtr do vířivky pomáhá udržet vodu ve vířivce čistou tak, že zachytává různě velké částice nečistot. Má zásadní význam při snížení rizika, že se systém vířivky porouchá, a výrazně přispívá k příjemnému zážitku z používání vířivky. Ne o všechno čištění se totiž zvládne postarat chemie do vířivky. Voda ve vířivce je kontaminovaná bakteriemi z lidských těl a špíny z okolí, ale kvůli vyšší teplotě v kombinaci se znečištěním se v ní snadno vytvoří i řasy.

Filtr do vířivky se stará o zachycení těch částic, které ani chemie neumí vyčistit. Některé filtry čistí vodu jen od mechanických nečistot, jiné umí zachytávat i chemický odpad (informaci najdete na konkrétním výrobku). Kompletního průvodce výběrem vířivek a recenzemi nejlepších vířivek pro různý počet uživatelů si přečtěte v našich dalších článcích.

Jak funguje filtrace vířivky?

Filtrace vířivky funguje během filtračního cyklu. Ten označuje množství vody, která proteče přes filtr vířivky. Některé vířivky (hlavně lepší modely) mají možnost nastavit různé filtrační cykly. Před spuštěním filtrace byste se proto měli seznámit s možnostmi, které vířivka nabízí, a nastavit je podle dané situace (například při spuštění po naplnění bývá potřeba delší a intenzivnější filtrace). Čím víc vody zvládne projít přes filtr, tím je filtrace účinnější.

Kromě samotného typu filtrační části (podrobněji v dalších odstavcích) má ještě tyto části:

  • Čerpadlo filtrace: čerpadlo filtrace se liší od hlavního čerpadla vířivky, které zajišťuje chod masážních trysek. Oběhové čerpadlo filtrace je nezbytné pro správný chod filtrace vířivky a v případě poruchy je možné jej vyměnit (měl by jej zapojovat profesionál s elektrotechnickými znalostmi). Čerpadlo filtrace je obvykle propojené s ohřevem vířivky. Je tak v provozu i v době, kdy vířivku nepoužíváte. Právě díky pohybu vody zamezuje růstu bakterií a řas.
  • Ovládací systém: ovládání filtračního systému je většinou součástí ovládacího panelu celé vířivky a možnosti záleží na typu vaší vířivky. U některých se dá nastavit tok vody a celkové množství, které se přefiltruje. Jiné umožňují vybrat z různých režimů podle aktuálního stavu kvality vody nebo využívání vířivky.
  • Typ filtračního systému: jakým způsobem se voda pročistí přes filtr rozhoduje, na základě jakého principu systém funguje.
    • Sací typ: je častější u moderního provedení vířivek. Sací filtrační systémy bývají umístěné nahoře pro co nejsnadnější přístup. Většinou jsou o dost větší než další typ, ale mnohem snadněji se udržují. Aby sací typ filtrace fungoval efektivně, potřebuje pravidelnou údržbu.
    • Tlakový typ: u tlakového typu filtrace je filtrační jednotka většinou menší. Tlakové filtrační systémy vydrží mnohem větší tlak a nevyžadují tak častou údržbu. Ta je ale mnohem náročnější.
Obrázek zobrazuej: Správně fungující filtrace zajišťuje čistou a nezávadnou vodu ve vířivce
Správně fungující filtrace zajišťuje čistou a nezávadnou vodu ve vířivce

Kartušová filtrace vířivky

Kartušové filtrace patří k nejpoužívanějšímu typu filtrací u vířivek. Skládají se jednak z vnější, ochranné části. A také z vnitřní části, kde je po obvodu do harmonikového tvaru poskládaný papír nebo látka. Velké množství skladů vnitřní části efektivně zvětšuje plochu, do které se nečistoty zachytávají. Kartušová filtrace snadno propouští vodu a zároveň zachytává nečistoty až do velikosti pět mikrometrů.

Hodí se pro menší vířivky, u komerčních a větších může větší proud vody způsobit úplný průnik filtrem. Řešením je zmenšit průtok vody na minimum. Patří k nejlevnějším řešením filtrace, jednoduše se instalují, ale musí se pravidelně čistit a také častěji měnit. U pevných vířivek se silným filtračním systémem stačí výměna jednou za pár měsíců, u mobilních vířivek to může být potřeba i každý měsíc (podle toho, jak často a kolik lidí vířivku používá).

Obrázek zobrazuje: Filtrační kartuše do vířivky
Filtrační kartuše do vířivky

Jak čistit kartuše do vířivky? 

Částice zachycené ve vnitřní části kartuše do vířivky zůstávají, dokud je sami mechanicky nevyčistíte. Zanedbání pravidelné údržby i výměnu filtrů může přetěžovat čerpadlo a topný systém vířivky a zároveň se uvnitř začnou tvořit obtížně odstranitelné usazeniny. Co hrozí při špatném čištění kartuše do vířivky:

  • zhoršení kvality vody,
  • snížení výkonu vířivky,
  • možné selhání ohřevu vody,
  • zvýšení hlučnosti,
  • možné poškození vnitřního zařízení vířivky. 

Kartuše do vířivky můžete čistit dvěma způsoby (vždy při vypnuté vířivce):

  • Propláchnutí: vyjměte filtr a důkladně jej propláchněte pod proudem vody, dokud neuvidíte, že je čistý. Nezapomeňte propláchnout i jednotlivé záhyby.
  • Ponoření do čističe: po každé výměně vody nebo aspoň jednou za tři měsíce byste měli filtr vyčistit hloubkově. Nejdřív jej propláchněte a poté jej přes noc ponořte do nádoby s přípravkem určeným k čištění kartušových filtrů. Další den jej opět důkladně propláchněte.

Po čištění nechte filtr dobře vyschnout, plně se tak obnoví jeho vlákna a bude fungovat efektivněji. Při čištění si můžete pomoci i speciálními nástroji, jako je hřeben pro čištění filtrů. Tím se snadno dostanete k jednotlivým drážkám vnitřní skládané části kartušové filtrace. Nasazuje se na zahradní hadici, takže filtraci rovnou propláchnete.

Obrázek zobrazuje: Čistič kartušových filtrů (pomůcka)
Čistič kartušových filtrů (pomůcka)

Alternativní výplň kartušové filtrace: kuličky

Mezi uživateli vířivek jsou velmi oblíbené filtrační kuličky do vířivky. Dávají je právě do vnější části kartušové filtrace, někteří je pro snadnější vyjmutí předtím ještě umístí do silonové punčochy. Filtrační kuličky pro vířivky mají tu výhodu, že se dají opakovaně prát a vydrží tak několik let. Uživatelé je rádi využívají hlavně v problematických případech, kdy se jim nedaří vodu ve vířivce udržovat v dobré kondici.

Filtrační kuličky totiž umí zachytit i velmi drobné nečistoty o velikosti od jednoho a půl mikrometru. Snadno se s nimi manipuluje a navíc je nemusíte sami nijak složitě čistit. Stačí je dát vyprat do pračky a vyschnout. Je proto dobré mít víc sad kuliček, které budete střídat.

Obrázek zobrazuje: Filtrační kuličky do vířivky
Filtrační kuličky do vířivky

Písková filtrace k vířivce

Písková filtrace byla původně využívána jen pro bazény, aby přefiltrovala větší množství vody. Nebývá proto standardním vybavením vířivek, ale k některým modelům se dá připojit (ověřte si to u prodejce své vířivky). Někdy je potřeba dokoupit příslušenství k připojení k vířivce, protože koncovky mohou být odlišné. Pořízení pískové filtrace k vířivce je nákladnější než v případě kartušové filtrace, která bývá součástí vířivky.

Samotná filtrace prochází pod vysokým tlakem v nádobě filtrace přes křemičitý písek, který zachytává veškeré nečistoty a zpět do vířivky se vrací vyčištěná voda. Pískové filtrace mívají větší výkon než ty kartušové a jsou proto efektivnější. Většinou se díky tomu může používat méně chemie k čištění vody. Voda je také celkově méně zakalená. Hodí se hlavně k větším vířivkám a u těch vířivek, které se častěji používají. Filtruje částice od 20 mikrometrů.

Údržba pískové filtrace je velmi jednoduchá. Provádí se propláchnutím filtračního písku, o který se stará funkce zpětného proplachu přímo ve filtraci. Díky tomu se nečistoty odplaví pryč. Samotný písek je potřeba vyměnit podle četnosti využívání vířivky asi jednou za jeden až tři roky. Pískové filtrace se nejvíc hodí pro lidi, kteří nechtějí používat velké množství chemických přípravků k čištění vody nebo mají velmi tvrdou vodu. 

Obrázek zobrazuje: Písková filtrace k vířivce
Písková filtrace k vířivce

Použité zdroje a další zajímavosti:

https://www.spastores.com/how-do-your-hot-tub-filters-actually-work/

https://www.masterspas.com/blog/guide-to-hot-tub-circulation-pumps/

https://www.happyhottubs.co.uk/blog/how-to-clean-a-hot-tub-filter

About the author

Saunování jsem propadla před pěti lety a teď je pravidelná návštěva wellness center neodmyslitelnou součástí mého života. Je to pro mě nejen skvělý relax po sportu nebo náročném pracovním dni. Sauna hlavně omezila mé nachlazení a nemoci přes zimu a v létě snáším parné dny mnohem snadněji. Také umí ulevit mým bolavým kolenům, které jsem 15 let zatěžovala při baletu.

Studium žurnalistiky, bohemistiky a sociologie mě naučilo, jak vyhledávat a analyzovat informace a předat je ostatním. Nejraději píšu o tom, co zajímá i mě samotnou. A protože jsem se rozhodla pořídit si domácí infrasaunu, ráda se s vámi podělím o zkušenosti i důležité informace z oblasti saunování.