Relaxeo.cz

Web věnovaný domácímu wellness a relaxu

Vířivky

Jaké je příslušenství k nafukovacím vířivkám i těm klasickým?

Jaké je příslušenství k nafukovacím vířivkám i těm klasickým?

Příslušenství k nafukovacím vířivkám má dost širokou nabídku, ale doplňky můžete přidat i ke klasickým vířivkám. Kromě bezpečnostních prvků a praktických pomůcek můžete zvolit i čistě zábavné doplňky.

Stručné shrnutí

💡 Doplňky k vířivce vybírejte podle kvality i podle toho, zda jsou určené pro váš typ vířivky. Nejlepší je nejdřív vířivku vyzkoušet a až pak zhodnotit, které doplňky se vám budou hodit.
💡 Pro zvýšení bezpečnosti a pohodlí můžete vybírat mezi schody, zábradlími, opěrkami a nejrůznějšími držáky (na ručníky, pití).

💡 Pro údržbu a provoz vířivek jsou k dostání přípravky a pomůcky pro údržbu vody a zakrytí i podložení vířivky.

💡 Mezi zábavné doplňky vířivek patří hlavně osvětlení, reproduktory nebo vůně do vody.

💡 Nejlepší vířivky dle recenzí, testů a zkušeností jsme detailně rozebrali v našem článku. A jak vybrat nejlepší vířivky pro dva jsme detailně rozebrali v našem článku.

Příslušenství k vířivkám přehledně

Kategorie příslušenstvíKonkrétní doplňky
Bezpečnost a pohodlíSchody,
zábradlí a madla,
držáky na ručníky,
držáky na nápoje a jídlo,
opěrky a podsedáky.
Pro údržbu a provozZakrytí,
zastřešení,
podložky pod vířivku,
chemie,
ozonátor,
vysavač,
čistící sady,
rohožky a obuv.
ZábavaOsvětlení,
vůně do vířivky,
reproduktory,
přídavný vodopád,
hry do vody.

Jak vybírat doplňky k vířivce?

K vířivkám existuje spousta možností příslušenství, ne všechno koupíte rovnou s vířivkou. Hlavně příslušenství k nafukovacím vířivkám můžete dokoupit ve větší míře, protože v základu nebývají tak bohatě vybavené jako pevné vířivky. Pro lepší přehlednost jsme je rozdělili do třech kategorií.

Kromě kvality samotných doplňků je nutné zjistit, jestli budou sedět k vašemu typu vířivky. Některé jsou univerzální (jako plovoucí doplňky). Abyste zjistili, jestli se vám budou doplňky pro vířivky hodit, je nejlepší vířivku nejdřív vyzkoušet a zvážit, co všechno váš odpočinek ve vířící vodě vylepší.

Kompletního průvodce výběrem vířivek a recenzemi nejlepších vířivek pro různý počet uživatelů si přečtěte v našich dalších článcích.

Obrázek zobrazuje: Doplňky k vířivce vybírejte podle kvality i podle toho, zda jsou určené pro váš typ vířivk
Doplňky k vířivce vybírejte podle kvality i podle toho, zda jsou určené pro váš typ vířivky

Zvýšení bezpečnosti a pohodlí

Vnější schody k vířivce

Protože mají vířivky v průměru 70–90 centimetrů (nafukovací bývají nižší), můžete mít problém se do nadzemní vířivky dostat. Schody k vířivce zajišťují pohodlnější a hlavně bezpečnější vstup. Nejčastěji se vyrábí z plastu nebo ze dřeva a mohou mít jeden až čtyři stupně s protiskluzovou úpravou (mají drážky nebo plochu z víc částí). Kromě toho, že by schody měly odpovídat vířivce svým tvarem a výškou, můžete vybírat i podle jejich typu:

  • Jednoduché schody: zabírají minimum prostoru a snadno se přenáší, ale vyžadují více opatrnosti.
  • Schody s úložným prostorem: k vířivkám se vyrábí schody s úložným prostorem přímo ve schodech (odklopí se vrchní část jako víko), nebo s postranními poličkami. Ty mívají širší schod. Výhodou je, že máte praktické místo pro vše důležité a zároveň vám to nepřekáží na samotných schodech.
  • Postranní schody: díky rohovému dílu lemují vířivku ze dvou stran, včetně rohu, a umožňují tak přístup více lidem najednou a na větším prostoru. Ten navíc umožňuje, abyste část schodů využili na sezení nebo jako odkládací prostor.

Zábradlí a madla k vířivce

Zábradlí k vířivkám se nejčastěji vyrábí z kovu a je určené pro pevnou instalaci na skořepinové vířivky. K dostání jsou jednoduché ručky, které se přišroubují na bok vířivky. Nebo s vlastní základnou, které mají například přídavné světlo. Zábradlí je obzvlášť vhodné pro osoby se sníženou pohyblivostí. Obvykle se dá pootočit tak, aby vám úchop vyhovoval co nejlépe. Je skvělým doplněním schodů k vířivce, přehodíte přes něj i jeden ručník.

Držák ručníků k vířivce

Mít ručník poblíž vířivky je nutnost, proto se držák ručníků k vířivce bude hodit. Nejvíc je k dostání typ, který se přišroubuje na pevnou vířivku. K nafukovací si můžete sehnat buď volně stojící držák ručníků, nebo je odložit na větší držáky pro jídlo (nejlépe složené nebo smotané). Kromě možnosti zavěsit ručník uživatelé vířivek často využívají i župany, do kterých se po pobytu ve venkovní vířivce rádi zabalí.

Držáky na nápoje, jídlo a další

K relaxaci ve vířivce často patří dobré pití, jídlo nebo sledování filmů na tabletu. Mohou mít i LED osvětlení a různou velikost, včetně tvarování pro umístění jednotlivých věcí (třeba prohlubně pro poháry). Při volbě nádobí je vhodnější sáhnout buď po speciálním nádobí do vířivek, nebo po odolných materiálech (lepší je plast než sklo).

  • Držáky na okraj: jsou stabilnější a jednoduše se nasunou na okraj vířivky. Důležité je, aby rozměrově odpovídal kraji vířivky a nijak se nekýval, případně měl dostatečné úchytky. Častěji se vyrábí pro nafukovací vířivky, pevné mívají dost široké okraje pro snadné položení všeho potřebného. Menší nabídku pro skořepinové vířivky podnosů k přišroubování najdete u konkrétních modelů.
  • Plovoucí držáky: držáky, které plavou na hladině, se většinou vyrábí jako nafukovací. Jejich rozměry jsou od menších (pro dvě sklenice) až po velké plovoucí bary (i pro další nádobí jako lahve a misky). Využijete je ve všech druzích vířivek. Nádobí byste ale měli mít zajištěné víky, aby se vám vlivem víření vody nic nevylilo.

Opěrky a podsedáky

Dodatečné opěrky a podsedáky se hodí pro nafukovací vířivky (nemají žádné), ale i pro pevné vířivky (jsou poměrně tvrdé a umístění nemusí vyhovovat všem). Před nákupem obou typů si ověřte, jestli jsou vhodné právě pro vaši vířivku. Někteří uživatelé si hlavně u podhlavníků stěžují, že jim na vířivce nedrží.

  • Pevné opěrky a podsedáky: ve vířivce lépe drží, ale hůře se přizpůsobí (mají nastavitelné popruhy, ale samotné opěrky jsou dost tvrdé). Pevná sedátka mohou mít možnost i nastavení výšky. Pro uchycení na vířivku mají přísavky.
  • Nafukovací opěrky a podsedáky: kromě toho, že je můžete nafouknout vzduchem, je můžete vyplnit i vodou. Díky tomu je zatížíte a nebudete muset lovit ve vodě.Voděodolné polštáře: pro maximální pohodlí můžete zvolit i voděodolné polštáře, které jsou měkké a lépe se přizpůsobí tělu. Většinou je není dobré nechávat dlouhodobě ve vířivce a vyžadují proto větší péči.

Příslušenství k údržbě a provozu vířivek

Zakrytí vířivky

K důležitému příslušenství vířivek patří kryt. Může jít o plachtu, pevný kryt i termokryt. Všechny pomáhají udržet čistou vodu ve vířivce v době, kdy ji nepoužíváte. Termokryty navíc šetří náklady na energie, protože díky nim nechladne voda tak rychle. Podrobnější informace si přečtěte v našem článku o zakrytí vířivek.

Zastřešení

Vířivkám moc nesvědčí vystavení přímému slunečnímu záření a dalším povětrnostním vlivům. V horkém letním dni se dodatečná ochrana před sluncem bude hodit i vám, aby vám slunce nesvítilo do očí a chtěli jste vůbec v teplé vodě pobýt. Kromě pevných altánů a nebo jen stříšek můžete využít slunečník k vířivce, který můžete rychle rozložit jen při vhodných podmínkách.

Podložky pod vířivku

Hlavně nafukovací vířivky nemají tak dobrou izolaci, proto podložky bývají součástí balení. Pomáhají předcházet poškození vířivky a pokud jsou tvořené ze silnějších vrstev, také zvyšují pohodlí ve vířivce. Můžete pořídit i termoizolační podložku, která izoluje od chladného podkladu a šetří tak náklady na energie.

Chemie do vířivek

Nepostradatelnými doplňky k vířivkám jsou sady chemických přípravků k udržování vířivek. Kromě úpravy na správné pH a alkalitu musíte používat buď chlórovou nebo bezchlórovou variantu k udržení čisté vody. K oblíbeným doplňkům chemie do vířivek patří i plovoucí držák na chemii do vířivky, který může mít navíc i teploměr.

Ozonátor pro dezinfekci vody

Ozonátor je součástí některých nafukovacích vířivek, u pevných bývá ve standardní výbavě. Svým působením dezinfikuje vodu a díky tomu můžete používat méně chemie. Dá se pořídit i pro nafukovací vířivky, musí být s daným modelem kompatibilní.

Vysavač pro vířivky

I přes pravidelné čištění vody pomocí filtrace vířivky a speciálních přípravků je dobré, abyste se největších nečistot zbavovali mechanicky. Pravidelné vysávání nečistot usazených na dně vířivky vám zpříjemní relaxaci ve vířivce a ulehčí samotné čištění vířivky. Stačí vám k tomu menší ruční vysavač.

Čistící sady pro vířivku

Protože je potřeba vířivku čistit i mechanicky, můžete si shánění pomůcek usnadnit nákupem celé sady. Najdete v nich třeba speciálně tvarované houbičky, kartáče nebo čistící rukavice, které svým povrchem neponičí vířivku. Stejně jako síťky pro sběr nečistot plavajících na hladině.

Rohožky a obuv

Dalším způsobem, jak si usnadnit čištění vířivky, je položení rohože před vstup do vířivky. Dobře fungují i voděodolné boty. Pokud chcete zajistit co největší čistotu, můžete si pořídit vaničku na nohy, kde si chodidla před vstupem do vířivky opláchnete. Vyrábí se i v nafukovací verzi, takže vám po sezóně zabere minimum místa.

Zábavné doplňky do vířivky

Osvětlení

Vnitřní osvětlení vířivky je za tmy velmi efektním vylepšením. Pokud ho vaše vířivka nemá zabudované, můžete si vybrat ze dvou nejčastějších typů LED světel: plovoucích a těch, které se připevňuje na trysku vířivky. Osvětlení vířivky je také bezpečnostním prvkem a nemusíte díky němu řešit externí osvětlení. Má několik barevných režimů, které většinou můžete měnit podle nálady.

Vůně do vířivky

Relaxace v teplé vodě si přímo říká o doplnění vůní, jako jsme zvyklí z vany – ale tady pozor, do vířivky nikdy nelijte pěnu nebo soli do koupele. Místo toho si pořiďte speciální vůně, které můžete nalít do vířivky bez rizika jejího zanesení. Vonné esence do vířivky si můžete vybírat z několika druhů vůní (levandule, jahoda, citrón, borovice, eukalyptus a další).

Reproduktory do vířivky

Hudbu ve vířivce zajistíte voděodolnými reproduktory, které pomocí Bluetooth spojíte se zařízením přehrávajícím hudební formáty. Pevné vířivky mívají obvykle možnost zabudovat reproduktory přímo do jejich korpusu v rámci nadstandardního vybavení. Některé reproduktory mají i osvětlení, které může reagovat na hudbu. Nafukovací vířivky můžete doplnit plovoucími reproduktory nebo vybavené přísavkami.

Přídavný vodopád

Zatímco u pevných vířivek bývají vodopády běžnou součástí výbavy, u nafukovacích vířivek je nenajdete. Můžete ale pořídit přídavný vodopád se samostatným ovládáním, někdy i LED podsvícením. Vytváří efektivní prvek a uklidňující kulisu pro hlubokou relaxaci.

Hry do vody

Sezení ve vířivce může být pro někoho dlouhé, a tak se bude hodit zpestření v podobě her. Kromě voděodolných karet si můžete pořídit nejrůznější míčové hry, které jsou uzpůsobené používání ve vodě. Nejčastěji jde o nafukovací hry (volejbal, házení kroužků na tyč nebo míče do koše).

Použité zdroje a další zajímavosti:

https://www.bonavistapools.com/blog/hot-tub-accessories-to-take-your-experience-to-the-next-level/

https://www.spalogichottubs.com/2022/05/31/10-popular-accessories-your-hot-tub-must-have/

About the author

Saunování jsem propadla před pěti lety a teď je pravidelná návštěva wellness center neodmyslitelnou součástí mého života. Je to pro mě nejen skvělý relax po sportu nebo náročném pracovním dni. Sauna hlavně omezila mé nachlazení a nemoci přes zimu a v létě snáším parné dny mnohem snadněji. Také umí ulevit mým bolavým kolenům, které jsem 15 let zatěžovala při baletu.

Studium žurnalistiky, bohemistiky a sociologie mě naučilo, jak vyhledávat a analyzovat informace a předat je ostatním. Nejraději píšu o tom, co zajímá i mě samotnou. A protože jsem se rozhodla pořídit si domácí infrasaunu, ráda se s vámi podělím o zkušenosti i důležité informace z oblasti saunování.