Relaxeo.cz

Web věnovaný domácímu wellness a relaxu

Druhy saunInfrasaunyVýběr infrasauny

Biosauna – vlastnosti, výhody, rozdíly

Biosauna – vlastnosti, výhody, rozdíly

Biosauna jako perfektní kombinace parní a finské sauny nabízí to nejlepší z obou typů saun. Kvůli náročnosti na pořízení i provoz ale patří k méně častým typům nejen pro domácí využití, ale i ve veřejných saunových světech. Přitom má díky své kombinaci technologií obzvlášť blahodárné účinky na tělo i mysl. Je perfektním řešením pro všechny, kdo nemají rádi silné horko finské sauny nebo velké množství páry v parní kabině. Dokonce do ní mohou i lidé se zdravotními problémy, které jim návštěvu finské sauny znemožňují.

Stručné shrnutí

💡 Biosauna kombinuje finskou saunu a parní komoru tak, že využívá v menší míře vlastností obou zařízení.

💡 Provoz a údržba je náročnější než u jiných typů saun kvůli použité technologii i vnitřnímu prostředí sauny.

💡 Biosaunu můžete mít doma, ale v interiéru vyžaduje kvalitní odvětrání, nejlepší je nechat si pomoct od odborníka.

💡 Účinky na lidské zdraví jsou podobné jako v ostatních druzích saun, biosauna intenzivně působí hlavně na dýchací cesty a regeneraci svalů.

💡 Aromaterapie je významnou součástí používání biosauny, zvyšuje celkovou relaxaci.

💡 Světelná terapie se v biosaunách také hodně využívá, podporuje uvolnění.

💡 Biosaunu může využívat víc lidí než ostatní druhy saun (i děti a někteří kardiaci), omezení platí pro nemocné, pozor si musí dávat i lidé s vysokým tlakem (v rozumné míře ji mohou používat).

💡 Správné saunování v biosauně probíhá klasicky, tedy celým tělem na podložce a následným šokovým zchlazením a odpočinkem.

💡 Nejlepší infrasauny dle recenzí, testů a zkušeností jsme detailně rozebrali v našem článku.

Biosauna v souhrnu

VlastnostHodnota
Rozmezí teplot v sauně40 až 110 °C
Rozsah vzdušné vlhkosti25 až 70 %
Doporučená doba pobytu3 x 15 minut
Doplňky biosaunyvonné esence, světelná terapie
S čím pomáházlepšuje obranyschopnost, redukuje stres, zlepšuje stav kůže, uvolňuje dýchací cesty, regeneruje svaly

Co to je biosauna?

Zjednodušeně si můžete biosaunu představit jako saunu poskládanou z finské a parní komory. Z finské si odnáší schopnost dosáhnout vyšších teplot, z parní zase vytvořit vysokou vzdušnou vlhkost. Nikdy nedosahuje tak extrémních hodnot, a proto ji mohou využívat i kardiaci, lidé s vysokým tlakem nebo všichni ti, kdo do finské sauny či klasické páry nechtějí.

Kromě páry a vysokých teplot se biosauny používají k aromaterapii. Díky otevření pórů a nahřátí sliznice dýchacích cest se do těla lépe vstřebávají vůně z esenciálních vonných olejů, které tak působí velmi intenzivně. A jak vybrat nejlepší infrasauny jsme detailně rozebrali v našem článku.

Biosauna je na provoz i údržbu náročnější než jiné typy saun

Na první pohled vypadá biosauna jako klasická finská sauna, je tedy tvořená z dřevěných lavic a také v ní najdete kamna se saunovými kameny. Technologie biosauny je ale mnohem složitější. Topidla mají komplikovanější konstrukci a musí být opatřená výparníkem. Do něj se voda doplňuje buď ručně, nebo automaticky. Součástí kamen často bývá i kovová miska na vonné esence, zavěšená přímo nad kamny.

Celý systém má na starosti řídící jednotka, která pomocí čidel hlídá podíl teploty a vlhkosti v sauně. Jejich součet nesmí přesáhnout číslo 140, aby se saunující se osoby nemohly opařit. Při teplotě třeba 60 °C tak může být maximální vlhkost 80 %.

Kvůli vysokým teplotám a zároveň zvýšené vzdušné vlhkosti jsou materiály uvnitř biosauny velmi namáhané. Vyžadují proto větší a důkladnější péči nejen při čištění, ale i při samotné údržbě (hlavně u dřevěných prvků).

Na první pohled vpadá biosauna jako klasická finská sauna, liší se hlavně technologií.
Na první pohled vpadá biosauna jako klasická finská sauna, liší se hlavně technologií

Biosauna versus ostatní typy saun

Protože v sobě biosauna spojuje hlavně prvky z finské a parní sauny, můžete si je níže přehledně porovnat.

VlastnostBiosaunaFinská saunaParní sauna
Teplotní rozmezí40 až 110 °C70 °C až 110 °C40 °C až 50 °C
Vzdušná vlhkost25 až 70 %5 % až 15 %70 %
Doba používání3 x 15 minut3 x 15 minut3 x 15 minut
Hlavní výhodymožnost využívat účinků finské nebo parní sauny v jednom prostoru, mohou do ní i ti, kdo mají finskou saunu zakázanouvyžaduje šokové ochlazení a umí tak nastartovat a nejvýrazněji zlepšit obranyschopnostpozitivně ovlivňuje kondici dýchacích cest, nevylučuje tak velký okruh lidí s onemocněními, jako finská sauna
Největší nevýhodydražší na pořízení a náročnější na údržbu než finská sauna, pára způsobuje rychlejší znehodnocení materiálů, instalovat by ji měl odborníkvysoké finanční náklady na pořízení i provoz, dlouho se nahřívá, složitá instalace vyžadující odborníka nebo kutilavyšší náklady na pořízení než u finské, provozně i finančně náročná na údržbu, kvůli páře se víc opotřebovává, u sestavení by měl být kvalifikovaný člověk
Rozdíly v působení na člověkazároveň vylepšuje obranyschopnost, stav dýchacích cest a regeneraci svalůze všech nejvíc posiluje obranyschopnostnejintenzivněji působí na kondici dýchacích cest

Je možné umístění biosauny v domácnosti?

V domácím wellness určitě biosaunu mít můžete a pro její široké možnosti využití to pro vás může být i výhodné. Při plánování je důležité myslet na to, že sauna vytváří i velké množství páry a v interiéru potřebuje kvalitní odvětrávání a cirkulaci vzduchu. Můžete ji mít i na terase nebo venku. V každém případě je lepší si na její stavbu nebo aspoň plánování přizvat odborníky.

Jaké má biosauna účinky na lidské zdraví?

Saunování má báječné účinky na lidské zdraví po fyzické i psychické stránce a nejinak je tomu u biosauny. Kromě celkového posílení imunity díky vystavení se vysokým teplotám, páře a následnému prudkému zchlazení umí uvolnit stres. V biosauně dochází také k regeneraci svalů, uvolnění dýchacích cest, vyčištění a zlepšení stavu kůže. Její účinky se ještě zvyšují různými doplňky. Mezi hlavní patří terapie pomocí vůní a světla.

Vůně v biosauně jsou nejen příjemné, ale i léčivé

Aromaterapie se pro biosauny stala oblíbeným doplňkem celého saunování. Většinou se do misky nad kamny nalije voda a do té se přidá pár kapek esenciálního vonného oleje. Ty se v teple skvěle rozvoní a díky celkovému nahřátí těla je i vy budete vnímat intenzivněji.

Zvolená vůně by měla odpovídat nejen vašemu vkusu, ale i požadovanému účinku. Přírodnější typy vůní jsou pro sauny vhodnější. Můžete si vybrat z vůní povzbudivých, uklidňujících, ale i těch bojujících proti nachlazení.

Jaké jsou nejoblíbenější vůně využívané v biosauně a jejich hlavní přednosti:

VůněÚčinek
Eukalyptuspomáhá proti nachlazení, čistí vzduch uvolňuje stres a dodává energii
Tea treečistí tělo, pro antiseptické vlastnosti je skvělý při nachlazení
Levanduleuklidňuje, navozuje celkovou pohodu
Limetkapovzbuzuje, chrání buňky před oxidačním poškozením
Boroviceenergizující, skvělá při zánětech horních cest dýchacích
Relaxaci v biosauně skvěle doplňují esenciální vonné oleje.
Relaxaci v biosauně skvěle doplňují esenciální vonné oleje

V biosauně si můžete užívat terapii světlem

V biosauně se kromě vonné využívá i světelná terapie, neboli chromoterapie. Tato léčba světelným spektrem dokáže ovlivnit tělesné funkce přes vnímání konkrétních barev očima. Světelná terapie nainstalovaná v biosauně dokáže zabarvit celou saunu, a proto působí tak intenzivně.

Jak působí jednotlivé barvy světla:

BarvaÚčinek
Modráuklidňující, relaxační
Zelenávyrovnává, regeneruje
Žlutáveselá, stimuluje psychiku
Oranžovápozitivní, živá
Červenápovzbuzující, podporuje tělesnou kondici

Kdo může biosaunu využívat?

Protože jsou v biosauně nižší teploty i menší vlhkost vzduchu, může do ní podstatně víc lidí, než třeba do finské sauny. Určitě je potřeba se v případě jakýchkoliv zdravotních potíží nebo dlouhodobého onemocnění nejdřív poradit se svým lékařem. Biosaunu většinou dobře snáší kardiaci, lidé s vysokým tlakem i děti. Musí to být v rozumné míře. Stejně jako ostatní druhy saun, i biosaunu by měli vynechat všichni s probíhající nemocí, horečkou či plísní.

Jak se správně saunovat v biosauně?

Používání biosauny je velmi podobné jako u tradiční finské sauny. Před vstupem se osprchujte a omyjte mýdlem a své místo na lavici podložte ručníkem, včetně nohou. Kvůli rovnoměrnému prohřátí těla je lepší ležet. Uvnitř zůstaňte tak dlouho, dokud vám to bude příjemné. Ideální je doba kolem 1020 minut, pak už byste měli jít ven. I když v biosauně zvládnete díky nižším teplotám vydržet delší dobu, není to příliš vhodné.

Po samotném saunování musí následovat šokové zchlazení. Kromě sprchy skvěle poslouží ochlazovací bazének, vědro nebo si jen lehnout do sněhu, je-li k dispozici. Nezapomeňte se i napít a zamiřte do odpočívárny (nebo někam, kde se můžete pohodlně usadit nebo uložit). Doba v odpočívárně a sauně by měla být podobně dlouhá. Pokud se necítíte dobře, dobu odpočinku určitě prodlužte.

I v biosauně byste měli celé tělo podložit ručníkem nebo prostěradlem.
I v biosauně byste měli celé tělo podložit ručníkem nebo prostěradlem

Použité zdroje a další zajímavosti:

https://www.finlandphilosophy.com/en-ww/bio-sauna.aspx

https://volantaroma.com/blogs/guides/transform-the-sauna-with-essential-oils

About the author

Saunování jsem propadla před pěti lety a teď je pravidelná návštěva wellness center neodmyslitelnou součástí mého života. Je to pro mě nejen skvělý relax po sportu nebo náročném pracovním dni. Sauna hlavně omezila mé nachlazení a nemoci přes zimu a v létě snáším parné dny mnohem snadněji. Také umí ulevit mým bolavým kolenům, které jsem 15 let zatěžovala při baletu.

Studium žurnalistiky, bohemistiky a sociologie mě naučilo, jak vyhledávat a analyzovat informace a předat je ostatním. Nejraději píšu o tom, co zajímá i mě samotnou. A protože jsem se rozhodla pořídit si domácí infrasaunu, ráda se s vámi podělím o zkušenosti i důležité informace z oblasti saunování.