Relaxeo.cz

Web věnovaný domácímu wellness a relaxu

Vířivky

Jaké jsou druhy vířivek?

Jaké jsou druhy vířivek?

Každý druh vířivky funguje trochu jinak a jeho funkce a konstrukce přináší různé výhody i úskalí, proto je dobré se zorientovat v jejich nabídce. Vířivky se dávno neomezují jen na wellness centra a zdravotnická zařízení. Domácí whirlpool si můžete dopřát i vy, stačí si vybrat správný druh.

Stručné shrnutí

💡 Původ moderních vířivek je v USA, kdy se začaly vyrábět v rodinné firmě Jacuzzi. Později byla opět v USA zkonstruovaná nafukovací vířivka. Kromě pevných a nafukovacích vířivek existují i vířivky do vany nebo koupacích sudů.

💡 Klasická vířivka (skořepinová) poskytuje největší komfort a možnosti vybavení, je ale náročná na instalaci a má vysokou pořizovací cenu.

💡 Nafukovací vířivka (mobilní) je cenově dostupná, velmi snadno se instaluje i přenáší, ale má omezené pohodlí, vybavení i životnost.

💡 Venkovní vířivka musí být dostatečně odolná pro odolávání povětrnostním vlivům, mohou být nafukovací i klasické (pevné). Venkovní vířivky bývají často zapuštěné, což usnadňuje přístup a částečně zlepšuje izolaci.

💡 Vířivka se solinátorem má speciální systém čištění vody, který využívá sůl a elektrolýzu. Díky tomu můžete použít menší množství chemie, takto upravená voda je vhodná pro malé děti a alergiky.

💡 Vířivá vana a podložka do vany umožňují vychutnat si vířící vodu i v koupelně, ale je nutné počítat s náročnější údržbou (u vířivé vany) a méně intenzivních účinků než u klasických vířivek.

💡 Vířivka s protiproudem kombinuje vlastnosti vířivky a bazénu při zachování kompaktních rozměrů.

💡 Koupací sud s vířivkou je klasický koupací sud s kamny, který má ve vložce umístěné trysky.

💡 Vířivky podle země původu se v tuzemsku dělí hlavně na americké, kanadské a české vířivky.

Druhy vířivek přehledně

Typ vířivkyVlastnosti vířivky
Klasická vířivka (skořepinová)Pevná vířivka,poskytuje maximální pohodlí,vysoká pořizovací cena.
Nafukovací vířivka (mobilní)Vířivka z PVC,kompromis mezi cenou a kvalitou,vyšší provozní náklady.
Venkovní vířivkaSpeciálně uzpůsobené vířivky pro venkovní provoz,mohou být klasické i nafukovací.
Vířivka se solinátoremUpravuje vodu za pomoci soli a elektrolýzy,vhodná pro citlivé osoby,samostatně nejde solinátor přidat do všech modelů.
Vířivá vana a podložka do vanyUmožňují vychutnat relaxaci,slabší účinky,náročnější čištění.
Vířivka s protiproudemKombinuje vlastnosti plaveckého bazénu a vířivky,luxusní provedení,velmi nákladná.
Koupací sud s vířivkouNa ohřev vody nepotřebuje elektřinu,účinky vířivky nejsou tak silné,vířivka je spíš jen doplněk.

Jaký je původ a rozdělení druhů vířivek?

Terapii horkou vodou využívali už ve starověkém Egyptě a Římě. Dnešní podobu získaly vířivky (přesněji vířivé bazény) v 60.letech minulého století v USA, kdy Candido Jacuzzi sestrojil malé přenosné čerpadlo do vany, aby ulevil od bolestí svému synovi (trpěl artritidou). Později rodinná firma vytvořila první vířivku se zabudovanými tryskami a vznikl tak whirlpool (vířivý bazén), jak známe vířivky dnes.  

V roce 1985 byla opět v USA vyrobená první nafukovací vířivka, díky čemuž se vířivky mohly začít snadno přemisťovat. Od té doby se vířivky dělí na klasické pevné a mobilní nafukovací. Kromě toho existují vířivé systémy pro vany a umisťují se i do koupacích sudů. Oblíbené je použití venkovních vířivek.

Obrázek zobrazuje: Vířivky se neomezují jen na wellness centra a zdravotnická zařízení.
Vířivky se neomezují jen na wellness centra a zdravotnická zařízení

Klasická vířivka (skořepinová)

Klasické vířivky jsou pevné, tvoří je vnitřní skořepina a vnější obložení. Jsou rozměrnější a mají pevně daná místa – buď na ležení, nebo sezení. Trysky mají rozmístěné na stěnách, v sedadlech i v podlaze a zajišťují tak intenzivní masáž. Většinou mívají kombinaci vzduchových trysek vytvářejících bublinky i silnějších vzduchových trysek, které zajišťují pro masáž svalů (tento typ mají hydromasážní vířivky).

Vnější obložení je z pevné umělé hmoty a někdy ze dřeva. Vnitřek je z akrylu, laminátu a malá část klasických vířivek je z nerezu. K jejich instalaci je potřebná stavební příprava pevného podkladu a vypouštění vody. Kromě anatomicky tvarovaných sedadel mají velkou možnost příslušenství, od osvětlení, ovládání i přes mobilní aplikaci, vodopády nebo zabudované reproduktory. Klasické vířivky stojí i několik set tisíc korun a vydrží přes 20 let.

Obrázek zobrazuje: Klasická vířivka poskytuje hodně pohodlí i volitelných doplňků
Klasická vířivka poskytuje hodně pohodlí i volitelných doplňků

Nafukovací vířivka (mobilní)

Nafukovací, neboli mobilní vířivky jsou velmi oblíbené pro snadnou instalaci i nízkou cenu. V drtivé většině jsou využívané jako zahradní vířivky, ale při zajištění odvětrávání se dají využít i v interiéru. Součástí balení už bývá kompresor i filtrační a ohřívací systém. Nafouknutí trvá asi deset minut a ohřev vody nejdéle do druhého dne, jsou proto vhodné i pro převážení.

Nafukovací vířivky jsou oblíbenou variantou. Na fotce Intex PureSpa Jet & Bubble Deluxe Octagon 28458

Nafukovací vířivky nemají dlouhou životnost (okolo pěti až sedmi let) a většina z nich ani speciálně tvarovaná sedadla. Jsou ideální pro nenáročné uživatele a hlavně pro sezónní použití. V zimě se dají využívat taky, ale jen některé modely a měly by se dále uzpůsobit (například termoizolační podložkou). V průměru stojí kolem 20 tisíc, ale vydrží maximálně pět až sedm let.

Venkovní vířivka

Některé vířivky jsou určené pro použití venku a tomu je uzpůsobená jejich konstrukce a odolnost.  Jsou nejčastěji vyráběné jako celoroční vířivky, které nemusíte uklízet a dají se používat v zimě. Jde o velmi oblíbené umístění vířivky, které umožňuje relaxaci na čerstvém vzduchu a s výhledem. Důležitým vybavením jsou termokryty zabraňující rychlému chladnutí vody, před padáním nečistot do vody pomůže i dočasné nebo trvalé zastřešení.

Mohou buď stát volně, nebo je pořídíte jako zapuštěné vířivky. U těch jsou stavební úpravy poměrně složité a nákladné, mohou být i vyšší než cena vířivky. Kromě pevných vířivek je možné zapustit i nafukovací, ale až na pohodlný přístup to u tohoto typu moc význam nemá. Vířivka může být zapuštěná částečně nebo úplně. Kolem celého obvodu musí být vybudovaná šachta, která umožní přístup k technickému zázemí vířivky.

Zapuštění kromě snadnějšího přístupu pomáhá vířivku i chránit a částečně ji izoluje. Pozor na to, že se pro venkovní vířivky někdy používá nesprávné označení venkovní wirlpool namísto whirlpool nebo zahradní whirlpool, nemuseli byste najít všechny odpovídající možnosti.

Obrázek zobrazuje: Venkovní vířivka je oblíbenou volbou pro společnou relaxaci
Venkovní vířivka je oblíbenou volbou pro společnou relaxaci

Vířivka se solinátorem

Pokud nechcete k čištění vaší vířivky využívat velké množství chemie, podívejte se po vířivce se solinátorem. Toto zařízení mění pomocí elektrolýzy slanou vodu na chlór. Solinátor proto najdete i pod názvem chlorinátor. Díky jeho použití se ihned zlikvidují viry, bakterie, a řasy. Snižuje se i typický chlórový zápach a voda není tak agresivní pro oči a kůži. Ne vždy zajistí kompletní čištění, například při přemnožení řas je potřeba použít chemii.

Nejsnadnější je pořídit si vířivku přímo se solinátorem, ale koupit ho můžete i zvlášť. Napojení na vířivku, která nemá toto zařízení ve výbavě, je možné jen v některých případech. Její filtrace musí mít potřebný průtok a napojení na hadice konkrétní rozměry odpovídající napojení solinátoru. Před jeho pořízením se proto poraďte s prodejcem.

Vířivá vana a vířivá podložka do vany

Výhod hydromasáže si můžete užívat i v koupelně, pokud si pořídíte vířivou vanu. Ta má stejné nároky na instalaci a údržbu jako klasická vana, navíc potřebuje speciální připojení na přívod elektřiny. Můžete ji samozřejmě využívat i k umývání. Vodu na koupel napouštíte pokaždé, některé modely hydromasážních van mají i možnost přihřívání vody.

Obrázek zobrazuje: Efekt vířivky si můžete dopřát i v obyčejné vaně díky vířivé podložce do vany
Efekt vířivky si můžete dopřát i v obyčejné vaně díky vířivé podložce do vany

Nečistoty musíte odstranit sami, na rozdíl od vířivky nemá žádný filtrační systém, a tak je čištění náročnější. Vířivé vany jsou podstatně menší než vířivky (vzhledem k jejich určení do koupelen) a jejich provoz může být dost hlučný. Pořídíte můžete buď intenzivnější verzi (hydromasážní vana se silnými tryskami i po stěnách), nebo slabší (perličková vana).

Vířivé podložky do vany

Bublinky ve vaně získáte i díky vířivé podložce do vany, ale nepočítejte s velkým efektem. Podložky jsou nejlevnějším řešením, jak rozvířit vodu ve vaně, a masáž nemusí být dostatečná a některé typy mohou špatně vysychat nebo stříkat vodu z vany. Tato varianta domácí vířivky do vany je vhodná pro méně náročné uživatele, kteří si chtějí vyzkoušet výhody vířící vody bez větších investic.

Vířivé podložky jsou levné, ale neplnohodnotné řešení – Na fotce Medisana MBH

Vířivka s protiproudem

Vířivka s protiproudem kombinuje vlastnosti bazénu a vířivky v jednom. Je skvělým řešením pro ty, kdo si chtějí zaplavat, ale nemají na bazén dost místa. Na délku měří asi dvojnásobek toho, co pevná vířivka (v průměru dva metry oproti čtyřem až pěti metrům u vířivek s protiproudem). U protiproudu je obvykle možné zvolit jeho sílu a tím ovlivnit rychlost plavání. Po jeho zapnutí plavete na jednom místě, a proto nepotřebujete tolik prostoru.

Vířivka s protiproudem bývá rozdělená na plavací a relaxační část, která má vytvarovaná sedadla a nejvíc trysek v této části. Pořídit můžete i jednozónové, kde jsou sedadla umístěná po obvodu. Kvůli použitým technologiím a materiálům je vířivka s bazénem hodně nákladná, stojí dvakrát až třikrát víc než klasické pevné vířivky.

Koupací sud s vířivkou

Součástí koupacích sudů jsou často kamna, takže k ohřevu vody není potřeba přístup k elektřině jako u vířivek (hodně se tím sníží provozní náklady). Využívají se venku a celoročně, jejich hlavní sezóna je v zimě a v létě mohou sloužit jako ochlazovací kádě. Uvnitř je vytvarovaná lavice na sezení (obyčejná, jako když sedíte na lavici u stolu). Nejoblíbenější jsou v severských zemích, kde se kvůli nízkým teplotám nevyplatí mít bazén.

Koupací sud může být celodřevěný, s nerezovou nebo s plastovou vložkou. Právě vložka umožňuje pořídit koupací sud s vířivkou, kdy si můžete vybrat bublinkové nebo hydromasážní trysky i jejich kombinaci. Kvůli konstrukci sudu nebývá zážitek tak intenzivní jako ve vířivce, proto jde spíš o doplněk. Vířící voda se navíc rychleji ochlazuje a je potřeba víc topit. Chcete-li plnohodnotnou hydromasáž, zvolte raději vířivku.

Koupací sud s vířivkou je další možností relaxace v teplé vodě. Na fotce amRelax KSMS200

Druhy vířivek podle země původu

V nabídce objevují vířivky označené také podle země, ve které jsou vyrobené. Nejčastěji jde o:

  • americké vířivky: díky tomu, že vířivky v dnešní podobě vznikly ve Spojených státech amerických, má tu jejich výroba dlouhou tradici. Americké vířivky proto patří k těm nejkvalitnějším na trhu, často se pyšní spoustou vlastních patentů a unikátních řešení. Americké vířivky jsou nejčastěji klasické pevné vířivky.
  • kanadské vířivky: jsou velmi podobné těm americkým, ale vyrábí se s ohledem na kanadské podnebí, takže jejich vířivky zvládají odolat i silným mrazům.
  • české vířivky: v poslední době se vývoji a výrobě klasických vířivek věnují i české firmy. Velkou výhodou je, že na tyto vířivky nemusíte čekat tak dlouho jako na zahraniční modely a snadněji se domluvíte i na individuálních požadavcích. Pozor si dejte na to, že ne všechny české vířivky jsou vyrobené v tuzemsku, některé jsou pouze kompletované z dílů asijské výroby. Nejsnadněji to poznáte podle výrazně nižší ceny.

Použité zdroje a další zajímavosti:

https://www.inflatablehottubguide.com/hot-tub-history/

https://bradyshottubsottawa.com/blog/why-buy-canadian-hot-tubs/

About the author

Saunování jsem propadla před pěti lety a teď je pravidelná návštěva wellness center neodmyslitelnou součástí mého života. Je to pro mě nejen skvělý relax po sportu nebo náročném pracovním dni. Sauna hlavně omezila mé nachlazení a nemoci přes zimu a v létě snáším parné dny mnohem snadněji. Také umí ulevit mým bolavým kolenům, které jsem 15 let zatěžovala při baletu.

Studium žurnalistiky, bohemistiky a sociologie mě naučilo, jak vyhledávat a analyzovat informace a předat je ostatním. Nejraději píšu o tom, co zajímá i mě samotnou. A protože jsem se rozhodla pořídit si domácí infrasaunu, ráda se s vámi podělím o zkušenosti i důležité informace z oblasti saunování.