Relaxeo.cz

Web věnovaný domácímu wellness a relaxu

Vířivky

Jak na provoz vířivky v zimě?

Jak na provoz vířivky v zimě?

Provoz vířivky v zimě vyžaduje větší náklady i péči, kterou ochráníte vířivku před poničením Samozřejmě je potřeba dodržovat i standardní péči o vířivku, zahrnující její čištění a dezinfekci vody. Používání vířivky v zimě je díky její teplé vodě velmi příjemné, proto si ji při správném postupu užijete častokrát i víc než v létě. Pokud ale nebudete vířivku používat delší dobu, je dobré ji zazimovat.

Stručné shrnutí

💡 Každou vířivku v zimě není možné použít, musí jít o celoroční vířivky určené pro provoz v nízkých teplotách. Pevné vířivky mají většinou silnější izolaci a systém proti zamrznutí, nafukovací vířivky také potřebují podobnou ochrannou funkci.

💡 Pro efektivní provozování vířivky v zimě je potřeba používat účinný kryt, hlídat hladinu vody, udržovat čistotu vody i vířivky a mít vířivku stále pod dohledem.

💡 Při zimním provozu vířivky se vyvarujte doplňování vody pomocí sněhu, výměně vody při mrazech a omezte používání vzduchových trysek.

💡 Při používání vířivky v zimě dodržujte maximální dobu pobytu (kolem 20 minut), dostatečnou hydrataci, vezměte si čepici a nachystejte oblečení a boty na přechod z vířivky.

💡 Důvody pro používání vířivky v zimě jsou kromě obecných zdravotních přínosů také účinné zahřátí během chladných dní, využití zahrady i v zimě a spojení s přáteli.

💡 Zazimování vířivky vyžaduje kromě vyčištění také odstranění veškeré vody. Nafukovací vířivku nechte vyschnout uvnitř, pevnou vířivku musíte po vysušení pečlivě zakrýt.

Provoz vířivky v zimě v přehledu

Otázky o provozu vířivky v ziměOtázky o provozu vířivky v zimě
Jaké vířivky je možné používat v zimě?Pevné i nafukovací,
musí být vybavené funkcí proti zamrznutí (automatické spouštění oběhu),
nafukovací jen do -10 °C.
Jaká jsou pravidla pro provoz vířivky v zimě?Stejná péče o vířivku jako během roku (čištění vířivky i vody),
zakrývání termokrytem mimo dobu používání,
hlídání hladiny vody,
nenechávat dlouhodobě vířivku bez dozoru.
Co dodržovat při používání vířivky v zimě?Nebýt ve vířivce moc dlouho (20 minut),
dodržovat pitný režim,
ve vířivce nosit čepici,
po opuštění vířivky se ihned obléct a obout.
Proč používat vířivku v zimě?Zdravotní přínosy,
intenzivní zahřátí,
využití zahrady v zimě,
společný čas s přáteli.

Je možné využít každou vířivku i v zimě?

Pokud si chcete dopřát vířivku pořád, vybírejte jen z celoročních vířivek. Ty mají speciální ochranné systémy (zateplení, spouštění ohřevu a oběhu vody), které vířivku chrání při nízkých teplotách. Při zimním provozu je potřeba počítat s tím, že je potřeba udržovat minimální teplotu vody a že nahřívání je energeticky náročnější a může trvat výrazně déle než v letních měsících. Kvůli tomu je také zimní provoz dražší.

Pevné vířivky v zimě

Pevné vířivky jsou vyráběné tak, aby zvládly celoroční provoz. Nejlepší modely zvládnou nahřátí na 40 °C, když je venku i k -20 °C. Pro zimní období bývají vybavené systémem pro ochranu před mrazy, proto je nutné jej spustit pro bezproblémový provoz. Chcete-li vířivku používat i v zimě, je dobré vybírat ze speciálně odizolovaných modelů, případně si izolaci nechat dodělat. V nabídce je například dodatečná izolace pomocí pěny.

Nafukovací vířivky v zimě

Nafukovací vířivky v zimě se tolik nevyužívají, většina modelů s celoročním provozem je určená do 4 °C. Proto pokud chcete nafukovací vířivku používat i v zimě, volte modely s funkcí Freeze Shield nebo Freeze Gurad. Takovou vířivku byste neměli používat nebo nechávat venku, pokud teploty spadnou pod -10 °C, protože by mohlo dojít k poškození pumpy a ztrátě záruky.

Funkce Freeze Shield nebo Freeze Guard automaticky zapíná čerpadlo, když teplota spadne pod 6 °C. Oběh teplé vody tak zajišťuje, že nezamrzne voda ve vířivce ani v potrubí a chrání zařízení vířivky před poškozením při nízkých teplotách. Díky tomuto systému nemusíte ve vířivce udržovat vysokou teplotu vody ani ji při nižších teplotách uklízet, pokud ji nepoužíváte pravidelně.

Jak efektivně provozovat vířivku v zimě?

  • Používejte účinný kryt: velké tepelné ztráty jsou přes vodní hladinu. V zimě je proto kvalitní zakrytí velmi důležité. Měli byste proto používat jen termokryt, který je pro delší životnost dobré chránit před sněhem (pomocí plachty a pravidelným odstraňováním sněhu). Také kontrolujte, jestli je v dobrém stavu a nepotřebuje opravit nebo úplně vyměnit. Pokaždé, když nikdo nebude ve vířivce, kryt ihned nasaďte. Důležité je také správné nasazení krytu včetně jeho zajištění (zatažení přezek nebo zamknutí). Díky tomu se kryt těsně natáhne přes vířivku a tento tlak vytvoří těsné spojení krytu a vířivky, díky kterému se uvnitř drží víc tepla. Bez zajištění mají okraje krytu tendenci se nadzvedávat a propouštět teplo.
  • Vířivku co nejvíc chraňte: kromě krytu se pro celoroční vířivky hodí i zastřešení vířivky, které ji bude chránit nejen před padáním sněhu. Ale může i zvýšit teplotní komfort při používání vířivky a zmenšit tepelné ztráty (hlavně při uzavření některých stran zastřešení). Pro nafukovací vířivky je nezbytný termoizolační podklad a vhodné je také obložení nafukovací vířivky. Čím víc ochranných prvků zvolíte, tím menší tepelné ztráty bude vířivka mít a
  • Hlídejte hladinu vody: pravidelně kontrolujte, jestli je ve vířivce dostatek vody a v případě potřeby ji doplňte. Všechny trysky musí být pořád pod vodou, jinak hrozí, že vnitřní zařízení vířivky zamrzne a vířivka bude natrvalo poškozená.
  • Pravidelně udržujte čistotu vody i vířivky: ani v zimě není možné polevit v péči o kvalitu vody, proto dodržujte pravidelné testy a aplikaci chemie do vířivky. Také vnějšek vířivky se snažte pravidelně čistit od sněhu a ledu, nepoužívejte k tomu ostré nástroje (jako lopatu na odházení sněhu z krytu vířivky, vhodnější je sníh jen smést).
  • Vířivku musíte mít pořád pod dohledem: protože vířivka musí být neustále v provozu, aby monitorovala teplotu vody a případně ji ohřívala, je nutné ji mít pořád pod dohledem. Pokud někam odjíždíte na delší dobu, pověřte kontrolou někoho jiného. Kromě doplnění stavu vody je totiž nutné zajistit nepřetržitý přívod proudu a také to, jestli se vířivka nevypnula. 
Obrázek zobrazuje: Vířivku v zimě je nutné mít stále pod dohledem
Vířivku v zimě je nutné mít stále pod dohledem

Co nedělat při zimním provozu vířivky?

  • Omezte používání vzduchových trysek: pokud chcete, aby voda ve vířivce chladla co nejméně, zkuste v zimních měsících omezit používání vzduchových trysek. Ty do vody vhání chladný vzduch a systém ohřívání vody pak musí pracovat intenzivněji, což se projeví i v nákladech na provoz. Všechny trysky ve vířivce okamžitě vypnete, jakmile z ní odejdete, a nenechávejte je běžet, pokud nikdo ve vířivce není.
  • Nedoplňujte vodu pomocí sněhu: i když je sníh dobře dostupný zdroj vody, nepoužívejte ho k doplňování vody ve vířivce. Sníh obvykle obsahuje spoustu organických nečistot, které mohou způsobit zakalení vody a budete muset použít víc chemikálií k vyčištění vody. Je-li to možné, nenechávejte proto do vířivky ani zbytečně sněžit. Pokud potřebujete doplnit vodu, použijte hadici nebo kyblík s nezávadnou vodou, která by měla být teplá.
  • Naplánujte výměnu vody na teplejší období: nemusíte-li měnit vodu každý měsíc, ale při delších intervalech, zkuste si výměnu vody naplánovat. Nejlepší je trefit se do období, kdy nemrzne. Když budete měnit vodu v mínusových teplotách, můžete si vířivku poškodit. Vždy totiž nějaká voda ve vířivce zůstane, což je nejvíc nebezpečné pro vnitřní zařízení vířivky.

Musíte-li vodu ve vířivce vyměnit při mínusových teplotách, nedělejte to najednou. Raději odeberte část vody a ihned ji nahraďte stejným množstvím čerstvé vody. Po nahřátí můžete vyměnit další část. I když to nezaručí stejné výsledky jako při kompletní výměně vody, pomůže vám to přečkat mrazivé počasí.

Co je potřeba dodržovat při používání vířivky v zimě?

  • Hlídejte si dobu pobytu: přestože může být představa dlouhého koupání v teplé vodě uprostřed zimy velmi lákavá, dobu pobytu ve vířivce nepřehánějte. Ideální je zůstat tu 20 minut. Přechod z velmi teplého prostředí do hodně chladného je velkou zátěží pro tělo, a proto je hlavně v zimě potřeba postupovat opatrně.
  • Nezapomeňte na hydrataci: během pobytu ve vířivce je důležité zachovat hydrataci, protože je fyzicky náročný jako cvičení. V zimních měsících jsou lepší horké nebo vlažné nápoje, které pomáhají vyrovnat se tělu lépe s přechodem v chladném prostředí.
  • Vezměte si čepici: pokud používáte vířivku, když je venkovní teplota pod bodem mrazu, nasaďte si čepici. Pomůže vašemu tělu lépe regulovat teplotu a dlouhé vlasy se díky ní tak snadno nenamočí.
  • Připravte se na přechod z vířivky: v mrazivém počasí se můžete snadno nachladit, zvlášť, když na sobě máte plavky. Proto byste se po opuštění vířivky měli ihned chránit před okolním chladem. Nechte si župan nebo velkou osušku a pantofle poblíž vířivky, abyste se mohli ihned obléct. Rychle se přesuňte dovnitř a dobře se osušte a oblečte, než se vrátíte vířivku zakrýt.
Obrázek zobrazuje: V zimě si do vířivky vezměte čepici
V zimě si do vířivky vezměte čepici

Proč používat vířivku v zimě?

Kromě zdravotních účinků, které vířivka dokáže zajistit po celý rok, v zimě přináší výhody hlavně v těchto oblastech:

  • Přináší zahřátí během chladných dní: při déletrvajících mrazech nebo po celém dni stráveném na lyžích se můžete mít problém přirozeně zahřát. Celoroční vířivka nachystaná na okamžité použití vás rychle rozehřeje a navíc uleví i namoženým svalům.
  • Využijete zahradu i v zimě: v chladném počasí se zahrada vůbec nepoužívá a zároveň se doma můžete cítit stísněně, když tu trávíte volný čas. S vířivkou si vychutnáte odpočinek na zahradě i v zimě a vyhnete se ponorkové nemoci.
  • Spojí vás s přáteli: při špatném počasí mají lidé tendenci zůstat doma a bavit se pomocí technologií. Vířivka je atraktivní prostor pro přivítání návštěv, se kterými máte ideální příležitost se pobavit.

Jak na správné zazimování vířivky?

Pokud se rozhodnete pro zazimování vířivky, je kromě pořádného vyčištění velmi důležité, abyste z ní dostali veškerou vodu. Zatímco nafukovací vířivku můžete po vypuštění přenést dovnitř a nechat vyschnout, pevnou vířivku kvůli její váze pravděpodobně stěhovat nebudete. Pro zazimování byste si měli vybrat den, kdy nemrzne, aby zbytky vody nemohly ve vířivce zamrznout a poškodit ji. Oprava je pak mnohonásobně dražší než provoz vířivky v zimě.

Po vypuštění vody najděte spoje u čerpadla a ohřívání vířivky a poté je uvolněte. Jejich uvolněním umožníte, aby vytekla voda i z potrubí vířivky. Vyndejte filtr a nechte jej úplně vyschnout, než jej vrátíte do vířivky. Nakonec zkuste vysavačem na mokré vysávání vysát vodu z trysek a všech dalších otvorů, kam se dostanete. Nemáte-li vysavač, pokuste se vodu alespoň vyfoukat pomoci kompresoru.

Měkkým hadříkem očistěte povrch vířivky a ihned ji úplně vysušte. Nyní máte ideální příležitost ke kontrole všech součástí vířivky, které jsou potřeba opravit nebo vyměnit. Na suchou vířivku dejte kryt a zajistěte ho. Stejně jako v případě provozu vířivky v zimě, i kryt vypuštěné vířivky je v zimě dobré ochránit další vrstvou (jako je plachta). 

Obrázek zobrazuje: Při zazimování vířivky by neměly být mínusové teploty
Při zazimování vířivky by neměly být mínusové teploty

Použité zdroje a další zajímavosti:

https://www.wintersunexpert.com/what-is-the-minimum-outdoor-temperature-for-a-hot-tub-2/

https://www.lay-z-spa.co.uk/how-to-use-your-lay-z-spa-in-winter

https://www.thecoverguy.com/backyard-blast/hot-tub-care-winter-101/

https://nationalpoolsandspas.com/use-your-hot-tub-in-winter/

About the author

Saunování jsem propadla před pěti lety a teď je pravidelná návštěva wellness center neodmyslitelnou součástí mého života. Je to pro mě nejen skvělý relax po sportu nebo náročném pracovním dni. Sauna hlavně omezila mé nachlazení a nemoci přes zimu a v létě snáším parné dny mnohem snadněji. Také umí ulevit mým bolavým kolenům, které jsem 15 let zatěžovala při baletu.

Studium žurnalistiky, bohemistiky a sociologie mě naučilo, jak vyhledávat a analyzovat informace a předat je ostatním. Nejraději píšu o tom, co zajímá i mě samotnou. A protože jsem se rozhodla pořídit si domácí infrasaunu, ráda se s vámi podělím o zkušenosti i důležité informace z oblasti saunování.