Relaxeo.cz

Web věnovaný domácímu wellness a relaxu

Druhy saunInfrasaunyVýběr infrasauny

Druhy saun a rozdíly mezi nimi – finská, suchá, infrasauna a další

Druhy saun a rozdíly mezi nimi – finská, suchá, infrasauna a další

Díky velkému množství druhů saun si dnes můžete vybrat takovou, která přesně sedne vašim potřebám. V následujících řádcích se podíváme na nejčastější druhy saun, které si můžete pořídit domů a snadno na ně narazíte i ve wellness centrech, saunových světech a hotelech. Jde o souhrn nejdůležitějších faktů o jednotlivých saunách, který vás přehledně seznámí se saunami, jejich odlišnostmi a tím, pro koho jsou vhodné.

Stručné shrnutí

💡 Druhů saun je v dnešní době velké množství. Teplo v nich vytváří buď kamna, parní generátor nebo infrazářiče. Liší se teplotou, vlhkostí, doporučenou délkou pobytu a účelem, za jakým saunu využívat.

💡 Finská sauna je klasickou saunou a využívá se k tradičnímu způsobu saunování se saunovými ceremoniály, poléváním saunových kamenů a zchlazením v ledové vodě, dosahuje velmi vysokých teplot, více informací zjistíte v našem článku.

💡 Suchá sauna nejvíc zatěžuje tělo kvůli vysokým teplotám a žádné vzdušné vlhkosti.

💡 Infrasauna ohřívá místo vzduchu rovnou tělo a je šetrnějším způsobem saunování, více informací zjistíte v našem článku.

💡 Bylinná sauna doplňuje saunování o aromaterapii v různých formách (přímým vstřikováním vůní nebo vonnými a esenciálními oleji v misce nad kamny).

💡 Solná sauna jako jedna z nejnovějších využívá léčivých vlastností soli, jejíž minerální látky se díky teplu dostávají do vzduchu v sauně.

💡 Parní sauna a komora díky vysoké vzdušné vlhkosti a nižším teplotám vyhovují větší skupině lidí a jsou ideální pro léčbu a prevenci respiračních onemocnění , více informací zjistíte v našem článku.

💡 Biosauna spojuje účinky finské sauny a parní komory. Její součástí bývá i aromaterapie a světelná terapie, více informací zjistíte v našem článku.

💡 Kombinovaná sauna v sobě má finskou saunu a infrasaunu, někdy ji doplňuje i biosauna, více informací zjistíte v našem článku.

💡 Nejlepší infrasauny dle recenzí, testů a zkušeností jsme detailně rozebrali v našem článku.

Základní vlastnosti všech druhů saun

VlastnostFinskáSucháInfraBylinnáSolnáParníBiosaunaKombinovaná
Teplotní rozmezí90–140 °C80-100 °C50–60 °C45–80 °C40–55 °C35 do 50 °C (komora), 70 a 80 °C (sauna)50–70 °C60–130 °C
Vzdušná vlhkost5–15 %0 %0 %20–35 %15–30 %100 %(komora),70 % (sauna)30–70 %až 70 %
Ideální doba pobytu3×15 minut3×15 minut1×45 minut3×15 minut3×15 minut3×15 minut3×15 minut3×15 minut
Kdy je nejvhodnějšíPři zvyšování obranyschopnosti, jako regenerace po velké sportovní aktivitěPro intenzivní regeneraci a posilování imunityPři některých nemocech, před sportem, pro ty, kdo nesnáší vysoké teplotyPři prevenci respiračních onemocnění a pro zlepšení stavu kůžePři chronických onemocněních dýchacích cest, ekzémech a alergiíchJako prevence respiračních onemocnění, na zlepšení pletiPři velkém stresu, proti respiračním onemocněním a pro hezčí pgmleťPro všechny členy rodiny, podle jednotlivých režimů na různé situace

Jaké existují druhy saun?

V dnešní době existuje spousta typů saun. K těm nejznámějším, a zároveň nejstarším, patří finská sauna a parní lázeň. Všechny ostatní, kromě infrasauny, jsou od nich nějakým způsobem odvozené. Teplo totiž vytváří buď kamna (finská sauna) nebo pára (parní lázeň). Kvůli tomu se odlišují i vzhledem. Zatímco ty finské mají uvnitř, parní musí tvořit keramický obklad. U infrasauny teplo tvoří infrazářiče působící rovnou na tělo. A jak vybrat nejlepší infrasauny jsme detailně rozebrali v našem článku.

Finská sauna 

Finská sauna je pro hodně lidí synonymem pro saunování. Její historie sahá až do 11.století, ale svůj dnešní vzhled získala až později. Jde o místnost nebo stavbu, která je uvnitř obložená dřevem, lavice jsou také dřevěné a sauna má kamna. Ta jsou buď elektrická, nebo se v nich topí dřevem. Sauna dosahuje velmi vysokých teplot, které mohou dosahovat 110–130 °C. Vlhkost je zde obvykle nízká, dá se zvýšit politím saunových kamenů.

Kvůli těmto vysokým teplotám do sauny nesmí lidé se zdravotními problémy, jako je vysoký krevní tlak, srdeční arytmie, kožní nebo zánětlivá onemocnění. Finská sauna proto vyhovuje zdravým lidem v dobré kondici, kteří ji využívají hlavně ke zvýšení obranyschopnosti a regeneraci po sportovním výkonu. Po saunování je nutné šokové ochlazení pomocí sprchy a následně politím vodou z vědra či úplným ponořením těla do ledové vody.

Ve finské sauně je nejlepší si lehnout, aby se tělo nahřívalo rovnoměrně. Někdy se tu dělají saunové rituály, kdy zkušený saunér ovívá sedící (ručníkem, vějířem), kamna polévá vodou s vonnými esencemi a zvyšuje vzdušnou vlhkost. K tělu se tak dostává horký vzduch mnohem intenzivněji. Důležité je proto odejít i dřív, než je člověk normálně zvyklý.

Obrázek zobrazuje: Finská sauna je tradiční saunou, se kterou si lidé spojují saunování nejčastěji.
Finská sauna je tradiční saunou, se kterou si lidé spojují saunování nejčastěji

Suchá (švédská) sauna

Švédská sauna je téměř stejná jako finská, ale není v ní žádná vlhkost. Saunové kameny se tu totiž vůbec nepolévají. Teplota se tady dostane až na 100 °C. Zátěž na organismus je extrémní, zrychlí se tep a metabolismus. 10 minutový pobyt v suché sauně je proto podobně náročný, jako hodinová intenzivní procházka. Do švédské sauny tak můžou jen zdraví jedinci.

Velká zátěž suché sauny je vykompenzovaná úžasnými účinky. Po fyzické aktivitě vám pomůže s regenerací a svaly se uvolní ještě rychleji, než ve finské sauně. Navíc se tělo kvůli snaze se co nejrychleji ochladit začne intenzivně potit, což je pomáhá odstranit odumřelé kožní buňky, zvyšuje se cirkulace krve a díky tomu je pokožka pružná, jemná a zdravá. Tepová frekvence se dostává také vysoko a posiluje se tak srdce.

Infrasauna

Infrasauna se od ostatních typů liší vzhledem i působením. Na rozdíl od finské sauny neohřívá vzduch, ale rovnou tělo. Proto je konstruovaná spíše na sezení. Většinou jde o dřevěnou kabinu, která se dá snadno smontovat i v domácích podmínkách (třeba jako skříň). Zahřívá se jen na 50 až 60 °C, ale pocitově je teplota mnohem vyšší. Infrasaunu mohou využívat i ti, kterým klasické druhy saun nedělají dobře.

Záření proniká hluboko do těla (až 4 centimetry), čímž se ven vyplaví víc škodlivých látek. Infrasauna skvěle působí na stav kůže, na klouby a svaly a jako celková příprava před fyzickou aktivitou. V infrasauně se totiž svaly a klouby uvolní a tělo je pak mnohem ohebnější. Naopak obranyschopnost netrénuje tak intenzivně, protože po saunování neprobíhá šokové zchlazení jako třeba u finské sauny. Jak umístit venkonvní infrasaunu se dočtete v našem článku.

Obrázek zobrazuje: Infrasauna je uzpůsobená k sezení kvůli tomu, že se v ní tělo prohřívá rovnoměrně
Infrasauna je uzpůsobená k sezení kvůli tomu, že se v ní tělo prohřívá rovnoměrně

Bylinná sauna (aromasauna)

Bylinná sauna (aromasauna) je velmi podobná finské sauně. Hlavní rozdíl je v tom, že se tu do vzduchu pravidelně uvolňují vůně. Bylinná sauna v sobě spojuje tradiční saunování a aromaterapii. Pobyt v této sauně je příjemnější než ve finské, protože jsou tu nižší teploty (45–80°C) a větší vzdušná vlhkost (20–35%). Jednodušší je tu hlavně dýchání.

Bylinná sauna se tak hodí hlavně pro prevenci onemocnění respiračních onemocnění a jako doplňková léčba k těm chronickým. Pomocí vůní můžete ovlivnit účinek sauny (povzbuzující, uklidňující, rozjasňující pleť a další).

Jako bylinná sauna bývá označovaná sauna, která vypadá jako klasická finská. V tomto případě je nad kamny zavěšená kovová miska, kam se nakape esenciální / vonný olej, nebo se vonná směs lije přímo na saunové kameny na topidle. Často se také jako bylinná sauna označuje suchá bylinná prohřívárna, kterou tvoří lavice a keramický obklad (vypadá podobně jako parní komora). Vůně se tu šíří pomocí rozstřikování vonného bylinného aerosolu.

Solná sauna

Solná sauna může vzniknout v různých druzích saun, nejčastěji ji najdete ve finské. Jeden z nejmladších typů saun ocení hlavně ti, kdo nesnesou vysoké teploty a zároveň chtějí využít léčebných účinků soli. Solnou saunu tvoří panely nebo celé stěny ze solných cihel, které díky svému částečně průsvitnému materiálu vytváří v sauně efektní prostředí. Dá se pod ně totiž nainstalovat osvětlení. Sauna pak září měkkým, intimním světlem.

Zahříváním soli se do vzduchu uvolňují minerály, které pomáhají s chronickým onemocněním dýchacích cest, astmatikům, alergikům i všem, kteří trpí na časté nachlazení. Skvěle působí i na kožní potíže, jako jsou ekzémy, akné a další zánětlivé reakce.

Obrázek zobrazuje: Solná sauna uvolňuje do vzduchu během saunování prospěšné minerály
Solná sauna uvolňuje do vzduchu během saunování prospěšné minerály

Parní sauna a komora

Zařízení s nejvyšší vzdušnou vlhkostí jsou parní komora a sauna. Parní komora si svůj vzhled zachovává už od dob svého vzniku v antickém Římě. Tuto oblíbenou součást římských lázní tvoří místnost, kde je od podlah až po strop keramické obložení, nejčastěji mozaikové. Dovnitř vhání parní generátor páru, takže vzduch dosahuje až 100% vlhkosti. Teploty se pohybují od 35 do 50 °C. Často je pára obohacená vůněmi.

Parní sauna vypadá jako finská sauna, jde tedy o místnost obloženou dřevem a s kamny. Ta umí vytvořit tak silnou páru, která v sauně zajistí až 70% vlhkost. Vzniká poléváním rozžhavených saunových kamenů na topidle. Teploty tu bývají mezi 70 a 80 °C. Parní sauna i komora mají podobné účinky, jen komora je má silnější. Díky nižším teplotám sem můžou i ti, kdo nesnesou horko finské sauny. Nejvíc působí na dýchací cesty a pleť.

Biosauna

Biosauna je spojením finské sauny a parní komory. Má speciální kamna s výparníkem a systém, který hlídá poměr vlhkosti vzduchu a teploty. Jejich součet nesmí přesáhnout číslo 140, abyste se neopařili. Biosaunu často doplňuje aromaterapie, kterou zajišťuje kovová miska nad topidlem, a světelná terapie.

Pro nižší teploty mohou biosaunu využívat i lidé citliví na vysoké teploty. Je skvělým relaxačním místem i způsobem, jak posílit obranyschopnost. Vyšší vzdušná vlhkost zlepšuje především stav dýchacích cest a pokožky.

Kombinovaná sauna

Chcete-li mít to nejlepší ze všech saun na jednom místě, kombinovaná sauna je ideální. Spojuje v sobě finskou saunu a infrasaunu, topidlo je možné vybrat i s výparníkem, a pak máte i třetí režim v podobě biosauny. Může ji tak využívat celá rodina. Kombinovaná sauna se vyrábí v základní verzi i s nadstandardní výbavou pro náročné uživatele. K finské sauně je možné zapnout i infrasaunu, ostatní režimy obvykle kombinovat nejde.

Účinky odpovídají zvolenému režimu kombinované sauny. Ráno se můžete nastartovat v infrasauně, večer si odpočinout ve finské sauně a po velké fyzické i psychické zátěži se uvolnit v biosauně.

Přehledně: kdo může do sauny a kdy je lepší ji vynechat?

Saunování obecně posiluje imunitu a je skvělou prevencí proti některým onemocněním. Protože je ale každé saunování zátěží pro tělo, měli by jej podstupovat jen lidé v dobré kondici. Kromě toho, že můžete nakazit někoho dalšího, se váš zdravotní stav může ještě zhoršit. Samozřejmě se v případě jakéhokoliv onemocnění vždy musíte poradit se svým lékařem. Návštěvu sauny vylučuje:

  • akutní onemocnění (jako viróza, respirační nemoci)
  • kožní choroby
  • nádory
  • epilepsie
  • první trimestr těhotenství (o saunování v celém těhotenství je nutné se poradit s lékařem)

Pobyt v saunách, kde je nižší teplota, zvládnou i lidé s:

  • vyšším krevním tlakem
  • alergiemi
  • a děti a starší osoby

Někdy je ale sauna prospěšná i při onemocnění. Například pokud cítíte začínající rýmu nebo nachlazení, můžete ji pomocí sauny zastavit. Pokud jsou ale v sauně jiní lidé, nejste v saunování zkušení nebo máte pochybnosti, raději ji vynechte. Při virovém onemocnění si tělo musí poradit s nemocí a sauna je pro něj tak nadbytečná zátěž.

Použité zdroje a další zajímavosti:

https://www.healthline.com/health/dry-sauna-benefits#benefits

About the author

Saunování jsem propadla před pěti lety a teď je pravidelná návštěva wellness center neodmyslitelnou součástí mého života. Je to pro mě nejen skvělý relax po sportu nebo náročném pracovním dni. Sauna hlavně omezila mé nachlazení a nemoci přes zimu a v létě snáším parné dny mnohem snadněji. Také umí ulevit mým bolavým kolenům, které jsem 15 let zatěžovala při baletu.

Studium žurnalistiky, bohemistiky a sociologie mě naučilo, jak vyhledávat a analyzovat informace a předat je ostatním. Nejraději píšu o tom, co zajímá i mě samotnou. A protože jsem se rozhodla pořídit si domácí infrasaunu, ráda se s vámi podělím o zkušenosti i důležité informace z oblasti saunování.