Relaxeo.cz

Web věnovaný domácímu wellness a relaxu

Vířivky

Bazén s vířivkou versus nafukovací vířivka

Bazén s vířivkou versus nafukovací vířivka

Rozhodujete-li se nad tím pravým zařízením pro relaxaci ve vodě, je určitě dobré zvážit nafukovací vířivku a bazén s vířivkou. Nízké náklady a snadná přenositelnost nafukovacích vířivek na jedné straně a široké možnosti sportu i relaxace na straně bazénů s vířivkou patří k hlavním výhodám obou typů zařízení. Pro snadný výběr jsme zohlednili všechny důležité skutečnosti.

Stručné shrnutí

💡 Které zařízení je lepší záleží na vašich preferencích i finančních možnostech. Méně náročným uživatelům bude stačit vířivka, sportovci a náročnější lidé ocení bazén s vířivkou.

💡 Bazén s vířivkou se dělí na dvě funkční části (plavací a relaxační), které jsou umístěné v pevné konstrukci. Protiproud umožňuje plavání a další sporty, výkonné trysky slouží k odpočinku. Vychází v průměru na 500–600 tisíc.

💡 Nafukovací vířivka je menší a cenově dostupná, určená pro snadnou instalaci a relaxaci. Cena nafukovacích vířivek se v průměru pohybuje kolem 20 tisíc.

💡 Instalace a přemístění je snadnější v případě nafukovací vířivky, kterou můžete během pár minut sbalit a přenést. Bazén s vířivkou je kvůli vyšší hmotnosti a rozměrům náročnější na umístění i převoz.

💡 Údržba a náklady na provoz výměna vody a čištění je náročnější u nafukovací vířivky, která nemá tak účinný filtrační systém. Náklady jsou vyšší u bazénu s vířivkou.

💡 Účinnost při srovnání nafukovacích vířivek mají silnější účinky bazény s vířivkou, ale jejich cena je kvůli tomu velmi vysoká.

💡 Celoročně můžete používat oba typy vířivek, i když nafukovací vířivky mají obecně nižší izolaci a musí se více chránit.

💡 Dostupnost doplňků je lepší u bazénů s vířivkou než u nafukovacích vířivek, u kterých jsou dostupné spíše levnější a základnější vybavení. Bazény s vířivkou umožňují nejrůznější technické vychytávky, jako zabudování audiosystému nebo přídavná sportovní zařízení.

Bazén s vířivkou a nafukovací vířivka v přehledu

ZařízeníHlavní kladyNejvětší nevýhody
Bazén s vířivkouPohodlné používání, vyrobené pro celoroční provoz,široké možnosti doplňků,využití pro sport i relaxaci.Velmi vysoká cena (v průměru 500–600 tisíc), před instalacípotřebná stavební úprava,hodně těžké na převoz.
Nafukovací vířivkaDobře cenově dostupná (v průměru za 20 tisíc),snadná instalace,rychle přenosná,Menší rozměry,omezený celoroční provoz,menší nabídka doplňků.
Obrázek zobrazuje: Bazén s vířivkou (swim spa)
Bazén s vířivkou (swim spa)
Obrázek zobrazuje: Nafukovací vířivka
Nafukovací vířivka

Kdy vybrat bazén s vířivkou a kdy je lepší nafukovací vířivka?

Při výběru domácí vířivky patří k oblíbeným volbám ke zvážení nejen klasická a nafukovací vířivka, ale i bazény s vířivkou. Pokud chcete luxusní zařízení, ve kterém můžete i sportovat, bude se vám tato kombinace bazénu a vířivky líbit. Potřebujete-li zařízení, u kterého nejsou tak vysoké náklady a můžete je kdykoli bez problémů přenést, je pro vás nejlepší nafukovací vířivka.

Do rozhodování je důležité zahrnout všechny informace. Proto se v dalších částech se postupně dozvíte nejdůležitější informace o jejich instalaci, používání a dalších výhodách obou typů. 

Obrázek zobrazuje: Bazén s vířivkou (swim spa)
Bazén s vířivkou (swim spa)
Obrázek zobrazuje: Nafukovací vířivka
Nafukovací vířivka

Co je bazén s vířivkou?

Bazén s vířivkou má často název také swim spa (volně jde přeložit jako lázně umožňující plavání). Jde o luxusní wellness zařízení, které umožňuje aktivní trénink v plavání i plnohodnotnou relaxaci díky hydromasáži. Bazén s vířivkou tvoří dlouhá pevná vana, která má na jednom konci masážní část, která může být i částečně nebo úplně oddělená od plavací části. Méně často jsou masážní trysky podél stěn. Na druhém konci je protiproud.

Protože je poměrně hluboký (nejčastěji 1,2 a 1,5 metru), můžete v něm kromě plavání dělat i další sporty, jako aquaerobik, jogging nebo posilování. Při dostatečných rozměrech dokonce umožňuje jízdu na kánoi, kajaku, surfu nebo paddleboardu. Cena je velmi vysoká, nejnižší je kolem 250 tisíc, v průměru stojí kolem 500–600 tisíc, pořídíte je i za 900 tisíc.   

Bazén s vířivkou umožňuje plavání i relaxaci

Co je to nafukovací vířivka?

Nafukovací vířivka je menší, cenově dostupné zařízení s integrovaným kompresorem na nafouknutí a zařízením pro ohřev vody i zapnutí trysek. Jsou určené hlavně pro venkovní použití v teplejších měsících roku (od konce jara do začátku podzimu). Můžete je ale umístit i uvnitř (do místností s dobrým odvětráváním, oblíbené jsou třeba zimní zahrady). Některé modely je možné používat i v zimě, kdy jsou ale několikanásobně vyšší náklady.

Nafukovací vířivky jsou určené hlavně k relaxaci, vzhledem k jejich kompaktním rozměrům a menší hloubce (kolem 70 centimetrů) se v ní můžete lehce protáhnout. Nejnižší cena nafukovacích vířivek je kolem osmi tisíc, v průměru stojí 20 tisíc a nejdražší asi 45 tisíc.

Obrázek zobrazuje: Nafukovací vířivky jsou určené zejména k odpočinku
Nafukovací vířivky jsou určené zejména k odpočinku

Jak snadná je instalace a přemístění obou typů vířivek?

Zjednodušeně jde říct, že instalace i přemístění nafukovací vířivky je velmi snadné a u bazénu s vířivkou je to hodně obtížné (je potřeba technika). Pokud chcete jednoduchý způsob, kdy si vířivku nainstalujete sami a kdykoli ji můžete sbalit a přenést nebo přenést, zvolte nafukovací vířivku. Myslete na to, že toto přenášení je u nafukovacích vířivek nutností, když ji chcete uchránit před mrazem, přímým sluncem a dalšími povětrnostními vlivy.

Chcete-li trvalou vířivku s možností plavání, kterou po instalaci už nebudete nikam přemisťovat, poohlédněte se po bazénu s vířivkou. Počítejte s tím, že toto zařízení potřebuje pevný, nejlépe betonový podklad. Instalace může včetně dovozu trvat několik hodin a kvůli větším rozměrům i váze je dováží nákladní auta a někdy i jeřáb. Po instalaci už nebudete mít žádné starosti s přemisťováním, protože se bazén s vířivkou umisťuje napevno.

Jak je to s údržbou a náklady na provoz?

Kvůli menšímu objemu nafukovacích vířivek budete muset vodu pravidelně čistit i měnit. Výměna vody je v průměru nutná jednou za tři měsíce. Údržba vody v bazénu s vířivkou je o něco snadnější díky většímu objemu i účinnějšímu filtračnímu systému. Při dobrém postupu údržby je možné měnit vodu jednou za půl roku.

Nafukovací vířivky mají vyšší náklady na provoz než klasické vířivky, které jsou zateplené. Vzhledem k tomu, že swim spa bazény mají třikrát až pětkrát větší objem, jsou náklady na jejich provoz až trojnásobně větší než u nafukovacích vířivek. Vzhledem k silnější izolaci a menším rozměrům má bazén s vířivkou několikanásobně nižší náklady na provoz než běžný bazén.

Obrázek zobrazuje: Pravidelné čištění je potřeba u obou zařízení
Pravidelné čištění je potřeba u obou zařízení

Účinnost obou typů vířivek

Nejúčinnějšími vířivkami jsou klasické, pevné vířivky, které mají velký počet vodních i vzduchových trysek. U nafukovacích vířivek převažují vzduchové trysky, proto od nich nemůžete očekávat tak silný účinek, jako znáte třeba z wellness center. Vzhledem k nízkým nákladům ale poskytují možnost dobrého uvolnění v soukromí domácího prostředí. Chcete-li co nejlepší účinky, vybírejte model s co největším počtem vodních trysek.

Pokud pomineme funkci umožňující plavání, mají bazény s vířivkou spíše průměrné až podprůměrné účinky ve srovnání s klasickými vířivkami. Samozřejmě záleží na konkrétním modelu, ale obecně mívají menší počet masážních trysek. Ve srovnání s nafukovacími vířivkami mají silnější účinky, tomu odpovídá i jejich vysoká cena. Pro optimální účinek trysek se podívejte na jejich rozmístění (aby odpovídalo vaší nejčastější poloze). 

U obou typů vířivek si kromě počtu a rozmístění trysek můžete všímat i jejich polohovatelnosti (u nafukovacích vířivek je tato funkce spíše výjimečná). Lépe je nasměrujete na namožené svaly a zvýšíte účinek vířivky.

Možnost celoročního používání vířivek

Oba typy vířivek se dají používat celoročně, ale v zimním období je potřeba počítat s vyššími náklady a dalšími opatřeními. Hlavně u nafukovacích vířivek je důležité, abyste vybrali model určený pro používání v zimě a dokoupili další potřebné věci (hlavně termokryt a termoizolační podložku). Při porovnání celkových nákladů na provoz opět vychází výhodněji nafukovací vířivka vzhledem k jejím menším rozměrům.

Přestože minimální teplota vody, kterou musí nafukovací vířivka pro provoz mít, se pohybuje kolem 4 °C, asi ji takto využívat nebudete a budete ji zahřívat na teplotu kolem 35–40 °C. Nahřátí na požadovanou teplotu může vyžadovat až dvojnásobné náklady, než když zapínáte vířivku v sezóně. Při mrazech její provoz není možný. Umístíte-li vířivku dovnitř, náklady budou nižší i v zimě (je nutné zkontrolovat nosnost podlahy a zajistit odvětrávání).

Bazény s vířivkou jsou konstruované tak, aby umožňovaly celoroční provoz. Mají proto i několikanásobnou zateplovací vrstvu. Podle typu a velikosti se mohou náklady v zimě zvýšit o třetinu až polovinu. Záleží i na režimu, v jakém budete chtít víc využívat. Zatímco na plavání jsou vhodnější nižší teploty (kolem 27 °C), u ležení ve vířivé vodě je pro komfort potřeba teplejší voda (aspoň o deset stupňů víc).

Obrázek zobrazuje: Používání během zimy je u nafukovacích vířivek omezené
Používání během zimy je u nafukovacích vířivek omezené

Jaká je životnost vzhledem k ceně?

Zatímco cena nafukovací vířivky se pohybuje v řádech tisíců až nižších desetitisíců (nejnižší je kolem osmi tisíc, v průměru kolem 20 tisíc), bazény s vířivkou stojí statisíce (nejméně zaplatíte asi 200 tisíc, často bývá cena i přes 500 tisíc). Nafukovací vířivky mají kvůli svému materiálu velmi omezenou životnost okolo pěti až sedmi let. Vzhledem k nízké ceně ale i tak mají výhodný poměr ceny a životnosti.

Životnost bazénu s vířivkou se udává podobná jako u pevných vířivek, tedy přes 20 let. Jeho jednotlivé části se dají opravovat a vyměňovat, takže vám při kvalitním servisu může vydržet opravdu dlouho. V porovnání s nafukovací vířivkou ale náklady na jeho pořízení vzhledem k životnosti vychází méně výhodně.

Možné doplňky vířivek a bazénů s vířivkou

Nafukovací vířivky mají omezenou nabídku doplňků. K nejoblíbenějším patří podhlavníky, držáky nápojů, obruby s lavicemi kolem vnějšku vířivky nebo vnitřní osvětlení. Doplňky jsou cenově dostupné a uzpůsobené typu vířivky (například podsedáky nebo opěrky bývají také nafukovací).

Bazény s vířivkou mají některé doplňky volitelné už při pořízení (barevné podsvícení vody, audiosystém nebo zvedák termokryty). V příplatkové výbavě si můžete pořídit podsvícení ovladačů, zobrazování okolní teploty nebo displej ukazující výkon při plavání. Pořídíte i aquabike, speciální běhací pás nebo trampolínu. Dodatečné podsedáky nebo podhlavníky u nich není potřeba dokupovat, protože je mají vytvarované už v základu.

Obrázek zobrazuje: Nafukovací vířivky mají spoustu doplňků
Nafukovací vířivky mají spoustu doplňků

Použité zdroje a další zajímavosti:

https://bradyshottubsottawa.com/blog/are-swim-spas-worth-it/

https://www.endlesspools.com/blog/post/plunge-pool-hot-tub-combo

About the author

Saunování jsem propadla před pěti lety a teď je pravidelná návštěva wellness center neodmyslitelnou součástí mého života. Je to pro mě nejen skvělý relax po sportu nebo náročném pracovním dni. Sauna hlavně omezila mé nachlazení a nemoci přes zimu a v létě snáším parné dny mnohem snadněji. Také umí ulevit mým bolavým kolenům, které jsem 15 let zatěžovala při baletu.

Studium žurnalistiky, bohemistiky a sociologie mě naučilo, jak vyhledávat a analyzovat informace a předat je ostatním. Nejraději píšu o tom, co zajímá i mě samotnou. A protože jsem se rozhodla pořídit si domácí infrasaunu, ráda se s vámi podělím o zkušenosti i důležité informace z oblasti saunování.