Relaxeo.cz

Web věnovaný domácímu wellness a relaxu

Vířivky

Jak často měnit vodu v nafukovací vířivce?

Jak často měnit vodu v nafukovací vířivce?

Výměna vody v nafukovací vířivce je nejlepší dělat pravidelně. Kvůli menšímu objemu těchto vířivek je nutná častěji než u pevných vířivek. Kromě pravidelné výměny je potřeba i v případě, kdy se zhorší kvalita vody a problém se nedaří vyřešit.

Stručné shrnutí

💡 Četnost výměny vody v nafukovací vířivce záleží na tom, jak často a kolik lidí ji používá. Obecně by se měla měnit o čtyřech až osmi týdnech.

💡 Vyměnit vodu je důležité, protože se v ní časem hromadí chemikálie a nečistoty. To vede ke stavu, kdy je voda chemikáliemi přesycená a ty už neúčinkují.

💡 Okamžitou potřebu výměnu vody ve vířivce poznáte podle zapáchající vody, zakalené nebo špinavé vody, slabšímu proudění vody, špatných hodnot při opakovaném testování a při přítomnosti moči ve vodě.

💡 Vodu z vířivky vypouštějte buď rovnou do kanálu, nebo nechte vyprchat dezinfekční látky, upravte pH a můžete ji využít k zalévání zahrady.

💡 Pokud nevyměníte vodu ve vířivce, může dojít k ucpání trysek i filtrace, zvýší se náročnost čištění vody, může dojít k růstu bakterií a zanesení všech částí vířivky a jejich poškození.

💡 Snížit frekvenci výměny vody můžete pomocí sprchy, nemáčení vlasů ve vodě, koupání bez plavek nebo po jejich opakovaném vymáchání a pravidelnou údržbou a čištěním vířivky.

Výměna vody v nafukovací vířivce přehledně

Otázky o výměně vody v nafukovací vířivceOdpovědi
Jak často je potřeba pravidelná výměna vody?Podle počtu uživatelů a četnosti používání,za čtyři až osm týdnů.
Co signalizuje potřebu okamžité výměny vody?Zápach vody,zakalená nebo špinavá voda,slabší proudění vody,špatné hodnoty při opakovaném testování,při přítomnosti moči ve vodě.
Co se může stát, pokud se voda nemění?Ucpání trysek a filtrace,náročnější údržba vířivky,růst bakterií a zanesení vířivky,poškození vířivky.
Jak snížit potřebu výměny vody?Osobní hygiena,nepoužívání plavek,nemáčení vlasů ve vířivce,správným čištěním a údržbou vířivky.

Jak často měnit vodu v nafukovací vířivce?

Výměna vody ve vířivce nejde určit univerzálně. V případě nafukovacích vířivek je potřeba výměny vody častější kvůli jejich menšímu objemu a slabšímu filtračnímu systému, než mají pevné vířivky. Obecně jde u nafukovacích vířivek o dobu jednoho měsíce až šesti týdnů (maximálně osmi). Kromě toho je důležité se řídit počtem lidí, kteří vířivku používají, jakým způsobem (jestli ji neušpinili) a jak často (při častějším používání vyměňte vodu dříve).

Pomoci si můžete i dalším vodítkem, kterým je výpočet přibližného počtu dní, po které by voda ve vířivce měla vydržet. Výpočet slouží jen pro orientaci, měli byste věnovat pozornost i dalším znakům (více v další části). K přibližnému počtu dní se dostanete, když objem vířivky v litrech vydělíte průměrným počtem uživatelů a to celé vydělíte 12. Například u vířivky s objemem 1000 l a v průměru třemi uživateli je vhodné vyměnit vodu za 27 dní.

Na druhou stranu není ani potřeba měnit vodu příliš často – jako po každém použití, třech dnech nebo týdnu. Nevyskytne-li se závažný problém s kvalitou vody, je příliš častá výměna náročná i finančně (hlavně kvůli nákladům na ohřev napuštěné vody). Pokud dodržíte správný postup úpravy vody ve vířivce, bude vám stačit výměna za normální, delší dobu.

Obrázek zobrazuje: Zakalenou vodu je možné šokově ošetřit, není-li ve vířivce moc dlouho
Zakalenou vodu je možné šokově ošetřit, není-li ve vířivce moc dlouho

Proč je výměna vody v nafukovací vířivce důležitá?

Výměna ve vody vířivce je důležitá, protože jde o relativně malý objem vody s vysokou zátěží kvůli její vyšší teplotě. Samozřejmě největší zátěž představuje samotné používání vířivky a pobyt lidí ve vodě. Při používání a recirkulaci vody se v ní časem hromadí chemikálie z přípravků na údržbu vody a nečistoty, které filtry neodstraní. Po určité době dojde k tomu, že i přes správný postup úpravy a údržby vody i vířivky voda ztratí svou původní jiskru.

V horších případech se vyskytnou i další problémy s kvalitou vody (podrobněji v další části). Pokud byste se snažili zlepšit stav vody přidáváním dalších chemikálií v okamžiku, kdy už je jimi voda přesycená, chemikálie nemohou zabrat. A navíc přidáním velkého množství chlóru může způsobit podráždění kůže. Jediným prostředkem k předejití těchto problémů je včasná výměna vody.

Obrázek zobrazuje: Díky pravidelné výměně vody zajistíte její kvalitu
Díky pravidelné výměně vody zajistíte její kvalitu

Znaky, podle kterých poznáte potřebu okamžité výměny vody

Při výměně vody v nafukovacích vířivkách je dobré dodržovat časový rozvrh. Nejlépe si vždy poznamenejte datum výměny vody. Kromě toho je potřeba vodu vyměnit, když nastanou hlavně tyto varovné signály:

  • Zapáchající voda: jakmile z vířivky ucítíte zápach, je to známka rychlého množení bakterií ve vodě. Zatuchlý zápach značí, že je ve vodě nedostatek dezinfekčního prostředku. Nejdřív vodu otestujte a vyrovnejte na správné hodnoty. Pokud to nepomůže, musíte vodu vyměnit. Můžete cítit i silný chemický zápach v případě, kdy to s přípravky pro údržbu vody ve vířivce naopak přeženete. V tom případě nejdřív zkuste šokový přípravek pro úpravu vody.
  • Voda je zakalená nebo špinavá: jakmile voda ve vířivce přestane být průzračně čistá nebo se v ní začnou množit řasy (zezelená), jako první je potřeba provést šokové ošetření vody. Nepomůže-li to, musíte vodu vyměnit.
  • Tvoří se pěna: pěna se nejčastěji tvoří kvůli přítomnosti kosmetiky nebo příliš měkké vodě. Pro její okamžité odstranění můžete použít odpěňovač a absorpční houbičky. Pokud se problém bude vracet, musíte vodu vypustit. Podrobnější informace najdete v našem článku o pěně do vířivky.
  • Slabší proudění vody: pokud si všimnete, že mají trysky vířivky slabší výkon, je načase vyměnit vodu. Je velmi důležité, abyste před vypuštěním aplikovali přípravek do vířivky. Odstraníte tak nánosy nečistot (biofilm) i z vnitřních částí vířivky, kam se při běžném čištění nemůžete dostat. Pokud se to stane brzy po napuštění vody, příčina je v poruše čerpadla nebo může být vzduch v systému trysek a je nutné zajistit servis vířivky.
  • Při testování častěji vychází špatné hodnoty: pokud vám při testování pH, alkality a stavu dezinfekčních látek ve vodě vychází opakovaně špatné hodnoty (i při dodržení obvyklých postupů), je potřeba vodu vyměnit. Tento stav se projevuje v případě, že je voda chemikáliemi přesycená a nezabere ani to, že přidáte další.
  • Při podezření na moč ve vodě: moč ve vodě vířivky je velmi nebezpečná, protože obsahuje chemikálii s názvem urea. Ta po smíchání s dezinfekčními látkami vytvoří nebezpečné chloraminy, které mohou způsobit závažné kožní a dýchací problémy. Pokud víte nebo máte podezření na to, že se někdo do vířivky vymočil, okamžitě použijte šokové ošetření vody. Jestli je i po dni cítit silný chemický zápach, je nutné vodu vyměnit a vířivku vyčistit.
Obrázek zobrazuje: Při změnách v kvalitě vody je potřeba ihned zasáhnout a při nezlepšení vyměnit vodu
Při změnách v kvalitě vody je potřeba ihned zasáhnout a při nezlepšení vyměnit vodu

Kam vypustit vodu z vířivky a jak ji zrecyklovat?

Při vypouštění vody z vířivky myslete na to, že jde o velké množství najednou a svedením odtoku na zahradu můžete způsobit její rozmočení. Také nevypouštějte vodu blízko domu, aby se do zdí zbytečně nedostala vlhkost. Nejlepší je svést vodu z vířivky pomocí hadice do odtokového žlábku nebo rovnou do kanálu. Vždy hlídejte množství odváděné vody, jestli nepřesycuje odtokovou oblast a není potřeba vypouštění na chvíli zastavit.

Vodu z vířivky můžete využít i na zalévání trávníku a rostlin, které nepotřebují speciální péči a nejsou náchylné k větším změnám. Dezinfekční látku je vždy nechat vyprchat pod určitou hladinu, což zjistíte pomocí testů:

  • Vířivky na slanou vodu: v případě vířivek na slanou vodu je lepší neriskovat a vodu rovnou vypustit.
  • Voda ošetřená chlórem: hladina chlóru by při testování měla klesnout pod hodnotu 1 ppm. Toho dosáhnete, když nebudete vodu ošetřovat aspoň 24hodin nebo necháte běžet trysky na vysoký výkon ve vířivce bez lidí a bez krytu. Můžete ji snížit přidáním menšího množství peroxidu vodíku.
  • Voda udržovaná bromem: brom není pro rostliny tak agresivní jako v případě chlóru, měla by ale klesnout pod doporučenou hodnotu pro údržbu vířivky (ta je 2 až 4 ppm). Jistotu budete mít s hodnotami pod 1 ppm. Můžete ho nechat rychleji vyprchat jako v případě chlóru (neošetřením vody nebo zapnutím trysek bez krytu vířivky na maximum).
  • Voda dezinfikovaná kyslíkem: v tomto případě nechte vodu bez ošetření kyslíkem tři dny, po této době z ní sám vyprchá. Protože je to dlouhá doba na to, aby voda zůstávala ve vířivce, je vhodné ji odčerpat do nádrže pro zalévání zahrady (například sud pro sběr dešťové vody).
  • Jaké mají být hodnoty pH: hodnoty pH byste měli při použití vody pro zalévání rostlin srovnat na neutrální hodnotu (pH 7). Přestože rostliny snesou pH mezi 7 a 8, trávník vyžaduje neutrální hodnotu.
Obrázek zobrazuje: Vodu z vířivky můžete po otestování použít k zalévání zahrady
Vodu z vířivky můžete po otestování použít k zalévání zahrady

Co se může stát, když vodu z vířivky nevyměníte?

Pokud si myslíte, že můžete nechat vodu ve vířivce déle, protože se vám zdá voda na pohled čistá, určitě nenechávejte starou vodu napuštěnou zbytečně dlouho. Voda nemůže kvůli podmínkám ve vířivce vydržet v dobré kondici už z podstaty vířivky (přítomnost lidí, malý objem, vysoké teploty). Časem začne ucpávat trysky i filtraci, takže se zmenší zážitek z masáže a filtry bude potřeba čistit častěji.

Ve vířivce a jejím vnitřním zařízení začnou při nedostatečné kvalitě vody růst bakterie a další mikroorganizmy, které mohou způsobit infekce. Ve vážnějších případech mohou vést k vyrážkám a dalším kožním problémům. Kromě toho se mohou zanést všechny části vířivky, včetně těch vnitřních. V tom případě může dojít až k jejich poškození a zničení a bude potřeba náročná oprava nebo výměna.

Jak snížit frekvenci výměny vody ve vířivce

Pokud nechcete měnit vodu ve vířivce častěji, než je potřeba, dodržujte následující pravidla:

  • Sprcha: těsně před použitím vířivky se osprchujte, abyste se sebe smyli veškerou kosmetiku, pot a nečistoty. Tyto látky se usazují ve vířivce a kvůli tomu je pak vodu ve vířivce potřeba více čistit i častěji měnit.
  • Bez plavek: je-li to možné, používejte vířivku bez plavek. Mají v sobě zbytky pracích prostředků a absorbují i opalovací krémy. Pokud musíte plavky mít, je dobré je vždy několikrát vymáchat v čisté vodě.
  • Stáhněte si vlasy: nemáčejte vlasy ve vířivce, protože v sobě mají nánosy kosmetiky. Ty se poté uvolňují do vody.
  • Pravidelné čištění a údržba: kromě správného čištění vířivky se věnujte i její údržbě. Přesné instrukce, jak na to, se dozvíte v našich článcích kliknutím na oba odkazy.
Obrázek zobrazuje: Pokud nechcete měnit vodu ve vířivce často je potřeba dodržovat určitá pravidla
Pokud nechcete měnit vodu ve vířivce často je potřeba dodržovat určitá pravidla

Použité zdroje a další zajímavosti:

https://inflatablehottubsreviews.com/change-inflatable-hot-tub-water/

https://ajspa.com/importance-changing-hot-tub-water/

https://hot-tub-blog.spadepot.com/2017/04/20/water-plants-with-hot-tub-water/

About the author

Saunování jsem propadla před pěti lety a teď je pravidelná návštěva wellness center neodmyslitelnou součástí mého života. Je to pro mě nejen skvělý relax po sportu nebo náročném pracovním dni. Sauna hlavně omezila mé nachlazení a nemoci přes zimu a v létě snáším parné dny mnohem snadněji. Také umí ulevit mým bolavým kolenům, které jsem 15 let zatěžovala při baletu.

Studium žurnalistiky, bohemistiky a sociologie mě naučilo, jak vyhledávat a analyzovat informace a předat je ostatním. Nejraději píšu o tom, co zajímá i mě samotnou. A protože jsem se rozhodla pořídit si domácí infrasaunu, ráda se s vámi podělím o zkušenosti i důležité informace z oblasti saunování.