Relaxeo.cz

Web věnovaný domácímu wellness a relaxu

Vířivky

Jak postupovat při údržbě vířivky?

Jak postupovat při údržbě vířivky?

Díky pravidelné údržbě vířivky zajistíte bezproblémový provoz vířivky a prodloužíte její životnost. Zároveň dokážete předejít problémům, které by se bez údržby a kontroly mohly projevit. Kromě samotných kroků údržby je důležitá pravidelnost.

Stručné shrnutí

💡 Pravidelné čištění a úprava a kontrola vířivky by měly být automatickou součástí údržby vířivky, kterou je potřeba kontrolovat denně (stav vířivky, teploty a spuštění cirkulace vody) i týdně (vyvětrání krytu vířivky, kontrola dotažení částí vířivky, vyčištění vířivky a filtru).

💡 Cirkulace by se měla spouštět každý den, v závislosti na systému a používání vířivky od 20 minut až po čtyři hodiny.

💡 Filtr vířivky vyžaduje péči podle toho, kdy napustíte vodu (ze začátku se musí čistit a měnit častěji).

💡 Udržujte čistou vodní hladinu i vnitřek vířivky pomocí síťky, sací houbičky a vysavače do vířivky.

💡 Vodní hladina by nikdy neměla klesnout pod hranici trysek, nesmí být ani tak vysoko, aby voda z vířivky přetékala.

💡 Kryt vířivky udržujte pomocí čištění, větrání a kontrolou jeho stavu.

💡 Zazimování a nachystání vířivky na sezónu vyžaduje kontrolu stavu vířivky, její očištění a vysušení, při zazimování navíc důkladné zakrytí vířivky (u pevných) nebo její vyfouknutí a složení (u nafukovacích.

💡 Vodu z vířivky je potřeba vypustit při zazimování, zhoršení kvality vody a její výměně. Je možné buď pomocí zahradní hadice nebo vypouštěcího čerpadla.Profesionální kontrola je vhodná u dražších (pevných) vířivek jednou ročně.

Údržba vířivky v přehledu

Co se musí u vířivky udržovatJak údržba probíhá
Čištění a úprava vodyPomocí chemikálií a mechanického čištění.
Kontrola stavu vířivkyKontrola vnějšího pláště a vnitřku vířivky,kontrola trysek,kontrola teploty vody,kontrola dotažení součástí vířivky.
Pravidelná cirkulaceSpouštění cirkulace podle vytížení vířivky.
Údržba čisté hladiny i vnitřku vířivkySíťkou nebo houbičkou (hladina),vysavačem (vnitřek vířivky).
Kontrola stavu hladinyDoplnění hladiny vody mezi minimální a maximální hodnotu.
Údržba krytu vířivkyČištěním,větráním,kontrolou stavu krytu.
Vypuštění vodypomocí hadice,nebo pomocí vypouštěcího čerpadla.

Dodržujte pravidelné čištění a úpravu vody a kontrolu vířivky

Jednou z nejdůležitějších zásad je dodržení správného a pravidelného čištění vířivky a stejně tak pravidelné úpravy vody ve vířivce. Kliknutím na odkazy se dozvíte všechny informace podrobně. Při provozu vířivky se neobejdete bez testování a úpravy vody, kromě toho byste měli pravidelně dělat ještě tyto činnosti:

Denně:

  • zkontrolujte stav venkovního pláště vířivky a krytu,
  • změřte teplotu vody,
  • spusťte cirkulaci a filtraci vody.

Týdně:

  • vyvětrejte kryt vířivky,
  • zkontrolujte dotažení všech částí vířivky (jako jsou spoje u čerpadla) a stav trysek,
  • vyčistěte vířivku a filtr.

Nechte vodu pravidelně cirkulovat přes filtraci

Pravidelná cirkulace vody přes filtrační systém pomáhá udržovat vodu ve vířivce čistou tak, že se ve filtru zachytávají všechny nečistoty a bakterie. Ty by se jinak ve vodě začaly množit a údržba venkovní vířivky by se výrazně snížila (museli byste provést šokové ošetření vody navíc nebo řešit další problémy se znečistěnou vodou). Měli byste ji proto zapínat i ve dnech, kdy vířivku nepoužíváte.

Vířivky mají často filtrační programy, které se dají nastavit na pravidelný režim spínání. Pokud vaše vířivka tuto možnost nemá, zapněte filtraci aspoň na 20 minut jednou denně, při vyšším zatížení vířivky by měl filtrační cyklus trvat dvě až čtyři hodiny.

Obrázek zobrazuje: Pravidelná filtrace pomáhá udržet dobrou kvalitu vody
Pravidelná filtrace pomáhá udržet dobrou kvalitu vody

Starejte se o filtr vířivky

Jednu z nejdůležitějších funkcí má filtr do vířivky, který je zároveň i velmi zatěžovaný. Po prvním napuštění vířivky potřebuje vyndávání a proplachování i několikrát týdně, asi za dva týdny to stačí udělat jednou týdně. Po měsíci je dobré filtr ponořit do chemického čističe. Filtrační kuličky je potřeba v případě, kdy vykazují známky znečištění, vyprat a vyměnit za jiné. Písková filtrace má funkci zpětného proplachu. Ať už máte jakýkoli typ filtrace, je vhodné filtraci jednou měsíčně zkontrolovat a v případě potřeby vyměnit vadné součásti.

Starejte se o čistou vodní hladinu i vnitřek vířivky

K údržbě vířivky by mělo patřit také mechanické odstraňování nečistot z vodní hladiny. To zvládnete buď síťkou (pro listy a další nečistoty) nebo houbičkou pro zachytávání mastnoty (a její pravidelnou výměnou) – pokud vám nestačí běžná chemie do vířivky.

Stejně tak vnitřek vířivky je dobré pravidelně vysávat pomocí speciálního vysavače. Hlavně v případech, kdy se na dně vířivky usazují nečistoty nebo jsou stěny vířivky kluzké. Vysavač dokáže tento kluzký film rychle odstranit také ze sedátek. Jak často budete vysávat záleží na používání vířivky, obecně je dobré jej použít jednou týdně.

Obrázek zobrazuje: K údržbě vířivky by mělo patřit i pravidelné odstraňování listí z hladiny
K údržbě vířivky by mělo patřit i pravidelné odstraňování listí z hladiny

Udržujte dostatečnou vodní hladinu

Majitelé vířivek na tento krok často zapomínají, ale je velmi důležitý. Jakmile hladina vody ve vířivce poklesne pod kritický bod, vířivka začne nasávat vzduch místo vody a může dojít k poškození čerpadla. Vodní hladina by měla být vždy nad úrovní trysek.

Neměla by být ani příliš vysoko, aby se voda z vířivky nevylévala (výrobce v návodu obvykle udává přesný bod, po který máte vířivku napustit). Při intenzivním používání vířivky je potřeba doplňovat vodu častěji.

Kryt vířivky vyžaduje dobrou péči

Kryt vířivky je pro správné fungování i udržování vířivky nepostradatelný, proto byste mu při údržbě měli také věnovat péči.

  • Čištění: kryt vířivky byste měli podle potřeby také čistit (když není nasazený na vířivce). Použijte k tomu speciální čistič a čistící pomůcky z měkkých, savých materiálů.
  • Větrání: kryt vířivky je dobré pravidelně větrat. V teplých měsících je to vhodné dvakrát týdně, jinak podle počasí. V zimě to kvůli nízkým teplotám není možné, proto kryt po sundání z vířivky aspoň pořádně osušte. Pro vyvětrání kryt z vířivky úplně sundejte a nechte ho stranou mimo vířivku, aby byl bokem od neustálé vlhkosti a vysoké teploty.
  • Kontrola stavu krytu: prohlédněte kryt ze všech stran a ujistěte se, že v něm nejsou žádné trhliny nebo jiné poškození – hlavně na vnitřní straně. Odtud by se do krytu mohla dostat voda z vířivky a způsobit v krytu růst plísní.

Naučte se vířivku správně zazimovat i připravit na sezónu

K údržbě venkovní vířivky patří i to, že se o ni postarat i v době, kdy ji není používaná.

Nachystání na sezónu

  • Vybalte vířivku po sestavení nebo sejmutí ochranných krytů (u pevných vířivek) nechte vířivku chvíli vyvětrat.
  • Zkontrolujte stav vířivky a všechny její součásti, jestli není někde poškozená a nepotřebuje opravu nebo výměnu dílu.
  • Očistěte celou vířivku, zvnějšku i zvnitřku. Po vyčištění vířivku vypláchněte čistou vodou a vysušte.

Zazimování

Pokud nebudete vířivku provozovat i v zimě, měli byste ji připravit na zimu, dokud venku nejsou příliš nízké teploty (mělo by být nad 10 °C).

  • Vypusťte vířivku podle postupu v následující části.
  • Vysušte vířivku tak, abyste dostali vodu nejen z povrchu, ale i vnitřních částí vířivky.
  • Složte nebo zakryjte vířivku – u nafukovacích vířivek vířivku důkladně vyfoukněte a poskládejte do originální krabice. Pevné vířivky zakryjte krytem vířivky a ideálně ještě i plachtou nebo dalším zakrytím, které natáhnete přes celou vířivku.
Obrázek zobrazuje: K údržbě venkovní vířivky patří i to, že se o ni postarat i v době, kdy ji není používaná
K údržbě venkovní vířivky patří i to, že se o ni postarat i v době, kdy ji není používaná

Jak na vypuštění vody z vířivky a kdy je to potřeba?

Vypouštění vířivky je nutné při zazimování, když se nedaří vodu vyčistit prostředky na daný problém, když voda zapáchá nebo když je čas na pravidelnou výměnu vody. Vypouštění vířivky si ulehčíte, když ji umístíte do blízkosti místa, kam může voda odtékat (kanál, odtokové koryto – aby vám voda s chemikáliemi nezničila zahradu). Případně si můžete pomoci dostatečně dlouhou zahradní hadicí.

Vypuštění vířivek s velkým objemem může trvat dvě až tři hodiny, u menších počítejte aspoň s hodinou. Než začnete vířivku vypouštět, vypněte ji pomocí jističe, předejdete nechtěnému spuštění trysek bez vody. Po vypuštění vířivky je dobré zbavit se vody i v jejích vnitřních částech, což se vám nejlépe povede kompresorem nebo vysavačem s funkcí mokrého vysávání. Poté vířivku vyčistěte a úplně vysušte.

K vypuštění můžete zvolit jeden z následujících způsobů:

Vypouštění pomocí zahradní hadice

  • Najděte výpustní ventil: některé vířivky mají dvě výpustě, hlavní pro vypuštění vody z vířivky a pomocnou pro vypuštění vody z potrubí. Výpusť také může být skrytá za bedněním vířivky.
  • Připojte zahradní hadici: na výpusť nasaďte zahradní hadici a dejte pozor, abyste neukroutili závity. Ty jsou plastové a při použití velké síly se snadno zlomí. Můžete si pomoci rychlospojkou. Hadici nasměrujte tak, aby směřovala dolů nebo byla v rovině a voda snadno odtekla. Pokud byste ji nasměrovali vzhůru, neodteče všechna voda.
  • Otevřete výpustní ventil: a nechte vodu úplně odtéci. Má-li vířivka dvě výpustě, tu k vnitřnímu zařízení otevřete až jako druhou v pořadí.

Vypouštění pomocí vypouštěcího čerpadla

Pokud chcete tento proces urychlit, můžete použít ponorné čerpadlo (vířivku vypustí asi za 15 minut).

  • Dejte čerpadlo do vířivky: a ujistěte se, že je dobře umístěné na dně.
  • Zkontrolujte dosah hadice: není-li vypouštěcí hadice čerpadla dostatečně dlouhá, připojte ji k zahradní hadici.
  • Nechte odčerpat všechnu vodu: podle možností čerpadla odčerpejte vodu (některá mají minimální hladinu pro provoz čerpadla až několik centimetrů, volte čerpadla s úrovní v milimetrech pro co nejlepší efekt).
  • Zbytkovou vodu odsajte nebo odpusťte: pomocí výpustního ventilu nechte odtéct zbytek vody, při výkonnějším čerpadle vám bude stačit vířivku vysušit pomocí savé látky.
Obrázek zobrazuje: Čerpadlo urychlí vypuštění vody z vířivky
Čerpadlo urychlí vypuštění vody z vířivky

Profesionální kontrola

Dražší modely vířivek (pevné vířivky) je dobré jednou ročně nechat profesionálně zkontrolovat. Zahrnuje kontrolu technického zázemí vířivky a elektroinstalace, stejně jako provedení odborného servisu. Pomůže vám odhalit skryté problémy, které by při neřešení mohly vést až k poškození vířivky.

Použité zdroje a další zajímavosti:

https://aquaparadiseca.com/hot-tub-maintenance-checklist/

https://bradyshottubsottawa.com/blog/hot-tub-maintenance-schedule/

About the author

Saunování jsem propadla před pěti lety a teď je pravidelná návštěva wellness center neodmyslitelnou součástí mého života. Je to pro mě nejen skvělý relax po sportu nebo náročném pracovním dni. Sauna hlavně omezila mé nachlazení a nemoci přes zimu a v létě snáším parné dny mnohem snadněji. Také umí ulevit mým bolavým kolenům, které jsem 15 let zatěžovala při baletu.

Studium žurnalistiky, bohemistiky a sociologie mě naučilo, jak vyhledávat a analyzovat informace a předat je ostatním. Nejraději píšu o tom, co zajímá i mě samotnou. A protože jsem se rozhodla pořídit si domácí infrasaunu, ráda se s vámi podělím o zkušenosti i důležité informace z oblasti saunování.