Relaxeo.cz

Web věnovaný domácímu wellness a relaxu

InfrasaunyPoužívání infrasauny

Je možná infrasauna v těhotenství?

Je možná infrasauna v těhotenství?

Infrasauna patří k mírnějším druhům saun, a tak se i zdá jako vhodnější pro saunování v těhotenství. Zjistěte, jestli je v tomto období vhodné se saunovat, jaká hrozí rizika a jak jim předejít. Podíváme se také na to, jaké mají s infrasaunou zkušenosti ženy, které ji v těhotenství používaly. A jak vám infrasauna pomůže po porodu, kdy už je úplně bezpečná.

Stručné shrnutí

💡 Saunování v těhotenství nejde obecně povolit ani zakázat, každé ženě ho musí schválit lékař. 

💡 V prvním trimestru není saunování možné.

💡 Se saunováním jsou spojená různá rizika, která se objevují i ve spojitosti s vystavováním organismu těhotné ženy vysokým teplotám (jako různá poškození plodu a v nejhorším případě i potrat).

💡 Nechodit do infrasauny během těhotenství se doporučuje při obecných kontraindikacích pro vstup do infrasauny, prodělaném potratu, rizikovém těhotenství, špatné kondici nebo předčasných stazích dělohy.

💡 Zkušenosti žen, které chodily do sauny v těhotenství jsou různé. Některé se saunovaly celé těhotenství, většina saunu úplně vynechala. Saunující dodržely kratší dobu pobytu a nižší teploty.

💡 Zpříjemnit si pobyt v infrasauně během těhotenství je možné pomocí vhodně zvolené polohy, správným postupem, uklidňujícími vůněmi, masážními pomůckami a dalšími doplňky.

💡 Po porodu má infrasauna několik výhod, včetně zlepšení cirkulace, nálady, pozitivního vlivu na kojení a prostoru, který má žena jen sama pro sebe.

💡 Nejlepší infrasauny dle recenzí, testů a zkušeností jsme detailně rozebrali v našem článku.

Infrasauna v těhotenství přehledně

Otázky o saunování a těhotenstvíOdpovědi pro saunování v infrasauně
Kdy je saunování možnépo schválení lékařem,ve druhém a třetím trimestru,bez kontraindikací pro používání infrasauny i rizikového těhotenství (ani po prodělaném potratu).
Rizika spojená se saunovánímhypertermie,potrat nebo vrozené vady,problémy s učením a chováním v budoucnu,gastroschíza,defekt atrézie jícnu,další vady.
Jak se saunovat v těhotenstvíkratší dobu, než je obvyklé,při nižších teplotách,pít hodně tekutin, doplňovat minerály (hlavně hořčík),po saunování odpočívat delší dobu.

Je saunování v těhotenství vhodné?

Obecně nejde saunování v těhotenství doporučit ani zakázat (s výjimkou prvních tří měsíců, viz další část článku). Pro každou ženu je to individuální a saunování jí musí schválit její ošetřující lékař. V těhotenství by se nemělo začínat s žádnou novou aktivitou, která je pro tělo náročná. Proto ani pokud není žena zvyklá na pravidelné saunování, neměla by s ním v těhotenství začínat. A jak vybrat nejlepší infrasauny jsme detailně rozebrali v našem článku.

Přestože je infrasauna mírnější než jiné druhy saun, při jejím použití se může citlivým osobám i těm, co na saunování nejsou zvyklí, udělat špatně. Nežádoucích účinků je celá řada, od motání hlavy, přes nevolnost a zvracení až po omdlení. To určitě není v těhotenství žádoucí. Částečně můžete těmto následkům zabránit správným postupem saunování a hlavně velmi dobrou znalostí svého zdravotního stavu.

V porovnání s klasickými finskými saunami je infrasauna velmi mladá technologie (tisíce let oproti asi 60 letům infrasaun). Existující studie tak nemusí být dostatečné na to, aby měla žena stoprocentní jistotu, že zrovna její těhotenství pobyt v infrasauně neohrozí. Zvažte proto, zda není lepší se bez saunování obejít deset měsíců a v klidu se k němu vrátit až po ukončení šestinedělí.

Obrázek zobrazuje: V těhotenství může být saunování riziko
V těhotenství může být saunování riziko

V prvním trimestru do infrasauny nesmíte

Úplně jisté ale je, že v prvních třech měsících těhotenství žena do infrasauny nesmí. Jako je v tomto období potřeba se vyhnout horké vaně nebo vířivkám, stejně tak plodu nesvědčí teplo ze sauny. Plod v tomto období prodělává největší vývoj a každá zátěž je pro něj riziková. Tělesná teplota nad 38 °C už mu může ublížit a je jedno, jestli ji vyvolala horečka nebo sauna.

Kromě nejrůznějších poškození a zátěže pro nastávající maminku může vlivem pobytu v sauně dojít až k potratu.

Jaká rizika jsou spojená s používáním infrasauny v těhotenství?

I když je používání infrasauny po prvním trimestru teoreticky bezpečné, nemusí být vždy prospěšné. Při zhoršení zdravotního stavu může naopak sauna působit negativně nejen na těhotnou ženu, ale i na dítě. Známé jsou tato rizika:

  • Hypertermie: teplota tělesného jádra se při saunování zvyšuje i nad 39 °C a může dojít k hypertermii (ke stavu, kdy dochází k nefyziologickému zvýšení teploty organismu kvůli poruchám termoregulace). Při hypotermii existuje vysoké riziko defektů neurální trubice u vyvíjejícího se dítěte, což může vést ke srdečním a ústním vadám.
  • Potrat nebo vrozené vady: hlavně v prvním trimestru hrozí vlivem tepla v infrasauně zvýšené riziko potratu a vrozených vad (protože se v tomto období vyvíjejí vnitřní orgány).
  • Problémy s učením a chováním v budoucnu: mozek plodu se vyvíjí až do konce těhotenství, a tak infračervené vyzařování může ovlivnit i tuto oblast a to v kterékoli fázi těhotenství.
  • Gastroschíza: tato vada se objevuje během vývoje plodu a dochází při ní k poruše uzávěry břišní stěny a výhřezu břišních orgánů dítěte mimo jeho tělo. Objevuje se jako následek tepelné terapie během 9.měsíce těhotenství.
  • Defekt atrézie jícnu: vrozená neprůchodnost jícnu může vznikat při přehnaně dlouhém saunování v prvním měsíci těhotenství.
  • Další vady: saunování nebo jiné druhy tepelné terapie během raného těhotenství může vést k dalším vrozeným vadám, včetně rozštěpu rtu a patra nebo srdečních vad.

O saunování v těhotenství rozhoduje i druh infrasauny

Při zvažování saunování v těhotenství je potřeba zohlednit i druh infrasauny, tedy konkrétních topidel v infrasauně (zde si můžete přečíst detailní informace). Záření prostupuje různě hluboko, a tak se můžete setkat jen s nahříváním karbonových topidel až po léčebné účinky plně spektrálních topidel:

  • Karbonová topidla: tenké černé pásy karbonových topidel patří k nejoblíbenějším, protože vyzařují příjemné teplo. Ale vyzařují pouze dlouhé IR-C vlny.
  • Keramická topidla: trubicová topidla jsou ve střední kategorii co se týká ceny i výkonu, ale z větší části mají relaxační účinky. Vyzařují dlouhé a IR-C a střední IR-B vlny.
  • Plně spektrální topidla: topidla ve tvaru se dají regulovat a jsou nejdražší a nejvýkonnější. Vyzařují všechny vlnové délky včetně krátkých IR-A vln.

Nejsilnější topidla tak mohou mít největší vliv na ještě nenarozené dítě i nastávající matku. Protože se ale dítě v děloze hýbe, nikdy není úplně jisté, jestli třeba hlavu nemá natočenou přímo k břichu. Zde by byla hranice oddělující vyzařování topidel ještě menší.

Obrázek zobrazuje: Podle druhu zářiče prostupuje infračervené záření až několik centimetrů pod kůži
Podle druhu zářiče prostupuje infračervené záření až několik centimetrů pod kůži

V jakých situacích a za jakých okolností do infrasauny v těhotenství nechodit?

Saunování v infrasauně během těhotenství je, kromě doporučení lékaře, vyloučené i v následujících bodech:

  • jakákoli slabost nebo nevolnost: pokud se necítíte dobře a jdete do infrasauny, může to vést ke zhoršení stavu,
  • potrat v minulosti: máte-li za sebou potrat, nedoporučuje se saunování v těhotenství,
  • rizikové těhotenství: v tomto případě nesmíte do žádného typu sauny,
  • stahy dělohy: pokud se ve třetím trimestru objeví předčasné stahy dělohy, saunování vynechte, mohlo by spustit předčasný porod,
  • všechny ostatní kontraindikace pro vstup do infrasauny: obecně brání používání infrasauny kontraindikace, se kterými byste se měli před jejím používáním pečlivě seznámit. Patří k nim hlavně nádorové, srdeční a všechna závažnější onemocnění. Jak může být infrasauna škodlivá si můžete přečíst v našem předchozím článku.

Jaké jsou zkušenosti žen, které v těhotenství používají infrasaunu?

Jak do klasické finské sauny, tak do infrasauny chodí některé ženy v těhotenství – podle diskutujících na internetu o saunování v těhotenství. Z jejich zkušeností saunování lékaři spíše nedoporučovali. Více z žen volilo infrasaunu kvůli tomu, že ji považovaly za šetrnější (hlavně kvůli nižším teplotám). A i z tohoto důvodu vybíraly také ostatní druhy mírnějších saun (hlavně biosaunu nebo bylinnou saunu).

Infrasaunu využívaly ženy v těhotenství hlavně doma, po schválení lékařem. Ale opatrně a nijak to nepřeháněly.

Do finské sauny se vydávaly spíš výjimečně. Jako diskutující, která se seznámila s manželem právě v sauně a brzy po porodu se saunovala i s novorozencem. Právě saunování i s dítětem po porodu patřilo k častějším zkušenostem, chození do finské sauny ženy v těhotenství raději vynechaly. Pokud už do finské sauny chodily, byly v ní kratší dobu a důkladně se ochlazovaly.

Jak si zpříjemnit pobyt v infrasauně během těhotenství?

Pokud už se rozhodnete saunovat i během těhotenství, určitě je dobré se pečlivě připravit předem.

  • Poloha při saunování: protože se v infrasauně většinou sedí, můžou vám víc otékat nohy (kvůli většímu zadržování vody v těle během těhotenství). Proto vám určitě bude příjemnější infrasauna aspoň pro dva, kde si budete moct nohy natáhnout trochu výš. Ještě lepší je infrasauna pro tři a víc lidí. Tady můžete polohy střídat a některé mají zabudované i lehátko. Víc informací si můžete přečíst v našem článku o rozměrech infrasaun.
  • Doba a postup saunování: myslete na to, že i když je vaše tělo na saunu zvyklé, v těhotenství může vše snášet jinak. Je proto potřeba nejen dodržovat správný postup saunování (jako pít dostatek tekutin před, během i po saunování, hlavně s dostatkem hořčíku). Ale také přizpůsobit celé saunování nové situaci – zůstat v sauně kratší dobu, nastavit ji na nižší teplotu a odpočívat po saunování delší dobu.
  • Uklidňující vůně: pro dokonalou relaxaci zvolte vhodné vůně do infrasauny. Vybíráte-li esenciální oleje, dejte si pozor na jejich velkou sílu. Kvůli tomu nejsou některé v těhotenství vůbec vhodné. Kromě nich můžete vyzkoušet i vonné oleje a esence, které jen příjemně provoní vzduch v sauně.
  • Masážní pomůcky: infrasauna zajišťuje prokrvení pokožky sama o sobě, můžete je ještě vylepšit i jemnou masáží. Vlivem tepla se otevírají póry a kosmetické přípravky se lépe vstřebají do kůže. Snadněji tak předejdete striím.
  • Další doplňky: pro saunování můžete zvolit spoustu dalších doplňků do infrasauny. Určitě nevynechejte ty nejdůležitější jako jsou ručníky nebo prostředky na čištění infrasauny. Ostatní volte s ohledem na vaši kondici i zkušenosti se saunováním.
Obrázek zobrazuje: V infrasauně pro dva si můžete natáhnout na lavici i nohy
V infrasauně pro dva si můžete natáhnout na lavici i nohy

Výhody infrasauny po porodu

Zatímco používání infrasauny během těhotenství je minimálně sporné, po porodu a konci šestinedělí dokáže ulevit a pomoci dostat se zpátky do formy. Rozhodnete-li se saunování v těhotenství vynechat, tady máte seznam blahodárných účinků infrasauny, na které se po porodu můžete těšit:

  • Zlepšení cirkulace a zahojení ran: během těhotenství se zhoršuje krevní oběh a snadno pak otékají nohy i ruce. Infrasauna umí podpořit krevní oběh a zároveň pomáhá hojit rány, které vznikly při porodu (při císařském řezu).
  • Pozitivní vliv na kojení: pobyt v infrasauně má pozitivní vliv i na kojení, někdy se laktace spustí díky horku i přímo v sauně. Je proto dobré s sebou mít ručník navíc.
  • Únava a bolest: všichni novopečení rodiče, včetně otců, pociťují silnou únavu. Matky se navíc musí zahojit po dlouhých měsících těhotenství a náročném porodu. Takže úleva od bolesti díky infračervené terapii je víc než vítaná. Umí pomoci i s chronickou únavou, protože infračervené záření proniká hluboko do kloubů, svalů a tkání a prokrvuje celé tělo.
  • Zahnání úzkostí a depresí: infračervené světlo uvolňuje v mozku mimo jiné endorfiny, které pomáhají v boji proti depresi a úzkosti. Infrasauna je tak skvělou prevencí proti poporodním depresím a udržení pozitivní nálady i v tomto velmi náročném období.
  • Čas jen pro sebe: už jen vyhradit si čas jen pro sebe při saunování vám ohromně pomůže. Zvlášť ze začátku a při kojení může být obtížné efektivně si odpočinout jindy, než při spaní. Čas strávený v infrasauně, kde musíte jen sedět nebo ležet a nic nedělat, vám určitě přijde vhod.
Obrázek zobrazuje: Po konci šestinedělí si v infrasauně můžete vychutnat čas jen pro sebe
Po konci šestinedělí si v infrasauně můžete vychutnat čas jen pro sebe

Použité zdroje a další zajímavosti:

https://deepinmummymatters.com/infrared-sauna-use-during-pregnancy-period/

https://www.saunaking.com.au/infrared-sauna-use-during-pregnancy-period/

https://www.healthline.com/health/pregnancy/sauna

https://infraredsauna.com/blog/can-you-use-a-sauna-when-pregnant-9-therapies-to-try-instead/

https://amp.flo.health/menstrual-cycle/lifestyle/hygiene-and-beauty/infrared-sauna-dangers

http://steam-sauna.com/blog/here-is-why-pregnant-women-should-not-be-using-a-sauna.html

About the author

Saunování jsem propadla před pěti lety a teď je pravidelná návštěva wellness center neodmyslitelnou součástí mého života. Je to pro mě nejen skvělý relax po sportu nebo náročném pracovním dni. Sauna hlavně omezila mé nachlazení a nemoci přes zimu a v létě snáším parné dny mnohem snadněji. Také umí ulevit mým bolavým kolenům, které jsem 15 let zatěžovala při baletu.

Studium žurnalistiky, bohemistiky a sociologie mě naučilo, jak vyhledávat a analyzovat informace a předat je ostatním. Nejraději píšu o tom, co zajímá i mě samotnou. A protože jsem se rozhodla pořídit si domácí infrasaunu, ráda se s vámi podělím o zkušenosti i důležité informace z oblasti saunování.