Relaxeo.cz

Web věnovaný domácímu wellness a relaxu

Vířivky

Jak zakrýt vířivku? Na co si dát pozor

Jak zakrýt vířivku? Na co si dát pozor

Zakrytí vířivky je důležité nejen pro její ochranu, ale i menší náklady na vytápění a čištění. Liší se podle typu vířivky i podle využití. Kromě výběru přesně padnoucího krytu na vířivku byste měli věnovat pozornost i správnému a pravidelnému čištění.

Stručné shrnutí

💡 Zakrytí vířivky je důležité, protože se díky němu sníží náklady na provoz, ochrání vířivku, pomáhá udržet vodu déle čistou a brání jejímu odpařování a kryt je i bezpečnostním prvkem.

💡 Plachty na vířivku se vyrábí buď k zakrytí celé vířivky, jejího krytu nebo celé vířivky i s krytem. Slouží jako jednoduchá a rychlá ochrana vířivky.

💡 Nafukovací kryt na vířivku se vkládá pod plachtu, kterou pomáhá zpevnit a částečně funguje jako termokryt. Používá se jen u nafukovacích vířivek.

💡 Termokryt na vířivku se liší od jednodušších pro nafukovací vířivky a od pevných pro skořepinové vířivky, které se skládají z několika dílů. K nim se kvůli vyšší váze vyrábí i zvedáky na termokryty.

💡 Pravidelná péče o kryt vířivky zahrnuje její čištění po jednom až třech měsících, pro choulostivé materiály je potřeba použít speciální čistič.

💡 Nejlepší vířivky dle recenzí, testů a zkušeností jsme detailně rozebrali v našem článku. A jak vybrat nejlepší vířivky pro dva  jsme detailně rozebrali v našem článku.

Zakrytí vířivky přehledně

Druh zakrytíJak vypadáKdy je vhodnýCena
Plachta na vířivkuJednoduchá plachta z umělé hmoty, která zakrývá kryt nebo i celou vířivku.Pro zakrytí vířivky v interiéru nebo pod zastřešením,dodatečná ochrana termokrytu.1 600–5 000 Kč
Nafukovací kryt na vířivkuNafukovací víko vířivky, které zpevňuje plachtu a funguje jako termokryt.Když je vířivka na nechráněném prostranství,pro zlepšení vlastností plachty.1 000–1 600 Kč
Termokryt na nafukovací vířivkuNěkolikavrstvá plachta, která má v sobě termoizolační vrstvy.Pro celoroční provoz nafukovacích vířivek,pro snížení nákladů za vytápění.1 200–1 600 Kč
Termokryt na pevnou vířivkuTěžší, několikavrstvý kryt, v jehož středu je izolační pěna.U vířivek umístěných venku,když chcete zabránit ztrátám tepla.6 000 do 21 000 Kč
*uvedené ceny jsou orientační a platné pro březen 2023
Obrázek zobrazuje: plachta na vířivku
Plachta na vířivku
Obrázek zobrazuje: nafukovací kryt na vířivku
Nafukovací kryt na vířivku
Obrázek zobrazuje: termokryt na nafukovací vířivku
Termokryt na nafukovací vířivku
Obrázek zobrazuje: termokryt na pevnou vířivku
Termokryt na pevnou vířivku

Jak a proč je důležité zakrytí vířivky?

Při nákupu vířivky je většinou součástí balení i kryt na vířivku, případně je dostupný konkrétní kryt na vířivku. Nějakou formu zakrytí by měly mít všechny vířivky, včetně těch umístěných v interiéru, protože pomáhá snižovat vzdušnou vlhkost v místnosti a kondenzaci par. Kryt na vířivku je důležitý hlavně z následujících důvodů:

  • Snižuje náklady na provoz vířivky: nejvíc tepla uniká z vířivky právě vrchní, odkrytou částí. Zatímco boky a spodní část vířivky bývají částečně nebo úplně izolované, bez ochrany hladiny vám teplo z vířivky rychle vyprchá vlivem větru, deště nebo nízkých teplot. Vhodně zvolený kryt dokáže snížit náklady na energie a využijete jej už při prvním ohřívání vody. Pozor si dejte na to, že ne všechny kryty mají termoregulační vlastnosti.
  • Chrání vířivku: ať už investujete do dražší vířivky, kde zakrytí napomáhá chránit i zařízení vířivky. A nebo pořizujete nafukovací vířivku, která je náchylnější k poškození a oprava někdy není možná. Máte-li vířivku venku, je kryt nutností – k jejímu opotřebení přispívají veškeré povětrnostní vlivy, nejvíc sluneční paprsky a mráz.
  • Pomáhá udržet čistou vodu a zabraňuje jejímu odpařování: do vířivky snadno napadají nejrůznější nečistoty, jako listy, hmyz a prach. Zakrytím vířivky v době, kdy ji nepoužíváte, si ušetříte námahu a peníze za čištění vody i častou výměnu filtrů. Nebudete ani vystavení ve velké míře chemikáliím, které jsou k čištění potřeba. Zároveň zakrytí dokáže zabránit nadbytečnému odpařování vody, takže ušetříte i za její doplňování.
  • Funguje jako bezpečnostní prvek: jakákoli přístupná vodní nádrž je pro děti a zvířata velké nebezpečí, stačí chvilka nepozornosti. Z vířivky se navíc mohou mít problém dostat bez pomoci někoho dalšího kvůli svému menšímu vzrůstu. Kryt na vířivku je proto výborným bezpečnostním prvkem. K napuštěné vířivce ale nikdy nenechávejte volný přístup ani dětem, ani zvířatům.
Obrázek zobrazuje: Kryty na nafukovací vířivky bývají pro větší bezpečnost opatřené přezkami
Kryty na nafukovací vířivky bývají pro větší bezpečnost opatřené přezkami

Kryt byste měli vybírat s ohledem na účel ochrany, například při malých dětech nemůžete spoléhat na dokonalou bezpečnost jen od lehké plachty. Tou se dítě nebo i zvíře může snadno propadnout, případně se může plachta vlivem větru nebo špatného uchycení odjistit úplně. Vhodnější jsou zpevněné nebo pevné kryty, které se dají k vířivce zajistit (nejlépe uzamčením).

Kompletního průvodce výběrem vířivek a recenzemi nejlepších vířivek pro různý počet uživatelů si přečtěte v našich dalších článcích.

Obrázek zobrazuje: Kryt je většinou součástí balení při nákupu vířivky
Kryt je většinou součástí balení při nákupu vířivky

Plachta na vířivku

Plachty na vířivku patří k nejoblíbenějším a zároveň cenově nejdostupnějším krytům na vířivky. Úplně vám vystačí u vnitřních vířivek, u venkovních vířivek je potřeba častější kontrola (uchycení nebo odstraňování napršené vody a větších nečistot). Plachtu na vířivku pořídíte za 1600–5000 korun. Vyrábí se tak, aby pokryly celou vířivku (kromě dna), rozměry musí proto být dostatečně velké. Plachty mívají i úpravu proti UV záření a vodě.

Kromě plachet na zakrytí nafukovací vířivky můžete použít i ochranné plachty, kterými se dá zakrýt celá pevná vířivka s termokrytem. Vyrábí se i plachty zakrývající jen termokryt. Ten se nebude tolik opotřebovávat a navíc se vyhnete náročnému čištění, ke kterému jsou potřeba speciální přípravky. Plachtu z umělé hmoty stačí jen opláchnout proudem vody (například ze zahradní hadice). 

Nevýhodou použití ničím nevyztužené plachty je, že pokud na její horní část naprší větší množství vody nebo napadá hodně sněhu, může se i přes zajištění sesunout. Vířivku s plachtou byste měli mít pod dohledem, zastřešením nebo můžete pořídit ještě nafukovací kryt.

Obrázek zobrazuje: Plachty na vířivku slouží jako jednoduchá a rychlá ochrana vířivky
Plachty na vířivku slouží jako jednoduchá a rychlá ochrana vířivky

Nafukovací kryt na vířivku

Nafukovací kryty na vířivku se vyrábí pro nafukovací vířivky, kde částečně funguje jako termokryt (výrobci uvádí úsporu 40 %) a také jako zpevnění vnějšího krytu vířivky. Ten bývá z měkčích materiálů, takže jej může snadno zatížit dešťová voda nebo sníh. Nafukuje se stejně jako vířivka, proto k jeho instalaci využijete kompresor vaší vířivky. Cena nafukovacího krytu na vířivku kolem 1000–1600 korun.

Obrázek zobrazuje: Nafukovací kryt vířivky funguje i jako termokryt
Nafukovací kryt vířivky funguje i jako termokryt
Obrázek zobrazuje: Nafukovací kryt vířivky funguje i jako termokryt
Nafukovací kryt vířivky funguje i jako termokryt

Nafukovací kryt na vířivku může být součástí ochranné plachty na vířivku, do které se zasune a až poté nafoukne. Samostatně se umisťuje na hladinu vířivky, kam by měl těsně zapadnout. Vybírejte podle tvaru a rozměrů vaší vířivky, případně se zeptejte prodejce (mají seznam, ke kterým vířivkám nafukovací kryty sedí). Měl by se také používat spolu s vnější plachtou, díky které nikam neuletí.

Nafouknutí krytu na vířivku a jeho nasazení je otázka pár minut

Termokryt pro vířivku

Termoizolační kryty na vířivky zabezpečují, že voda ve vířivce zůstane co nejteplejší za vynaložení co nejmenších nákladů. Jsou nezbytné pro celoroční provoz vířivky.

  • Termokryty pro nafukovací vířivky: jde o jednoduché, tenčí kryty, které se většinou dávají přes celou vířivku (kromě podlahy). Součástí velké části z nich je nafukovací kryt. Mají ušetřit až polovinu nákladů na energie, ale dostatečná efektivita záleží na venkovní teplotě a způsobu izolování dna vířivky. Cena se pohybuje kolem 1200–1600 korun.
  • Termokryty pro pevné vířivky: skořepinové vířivky mají větší výběr termokrytů, které jsou lépe zateplené. Termokryty jsou k dostání už vyrobené, nebo si je můžete objednat na míru a přizpůsobit si vzhled nebo způsob uchycení a zabezpečení krytu. Termokryty pro vířivku můžete pořídit v úpravě pro sezónní i celoroční používání (tyto termokryty mají zesílenou tloušťku). Jejich cena se pro předem vyrobené modely pohybuje od 6000 do 21 000 korun. Skládají se z několika vrstev, vrchní tvoří pevný a voděodolný materiál (vinyl nebo koženka) a nejdůležitější výplňová vrstva je tvořená speciálním pěnovým jádrem. Tento kryt těsně přiléhá na vířivku a je velmi účinný proti ztrátě tepla. Kvůli vyšší hmotnosti bývá rozdělený na víc částí, které se odklápí. Pevné termokryty zabírají hodně místa a v případě jejich umístění na zvedák musíte počítat s volným prostorem za vířivkou (asi 15 až 50 centimetrů).
  • Zvedák termokrytu na vířivku využijete při těžších, pevných termokrytech, které musí sundávat a nasazovat aspoň dva lidé. Také se hodí, když máte vířivku umístěnou na volném prostoru a držák umístí kryt vířivky tak, aby vás chránil před větrem i zvědavými pohledy. Kryt díky přesnému umístění lépe těsní. Ceny manuálních zvedáků se obvykle pohybují od 4000 do 19 000 korun, automaticky ovládané zvedáky přijdou až na 130 000 korun.

Pořídit můžete i speciální termokryt na vířivku, jehož je automatický zvedák součástí. Nevyklápí se do boku, jako bývá zvykem, ale zvedá se nad vířivku. Tady vytváří střechu. Tento automatický kryt vyjde na skoro 280 000 korun.

Obrázek zobrazuje: Pevným vířivkám zajišťuje co nejlepší izolaci termokryt
Pevným vířivkám zajišťuje co nejlepší izolaci termokryt

Jak se starat o kryt na vířivku?

Pro co nejdelší výdrž krytu vířivky je důležité pravidelné čištění, podle znečištění po jednom až třech měsících. Materiály náchylné na chemické přípravky, jako je vinyl, byste měli udržovat jen za použití speciálního čističe. U obyčejných plastů si vystačíte s jemným mýdlovým nebo octovým roztokem. Před jejich použitím si tuto možnost vždy ověřte u výrobce krytu.

  1. Kryt čistěte vždy sundaný z vířivky. Rozprostřete ho na rovný povrch, nejlépe v dosahu zahradní hadice nebo jiného zdroje vody.
  2. Opláchněte kryt ze všech stran čistou vodou, začněte ze spodní části. Používáte-li proud vody, neměl by být příliš silný.
  3. Na hadr nebo houbičku naneste čistící roztok a omyjte všechny vnější části krytu, včetně záhybů. Vyhněte se použití drsných kartáčů nebo drátěnek, vždy volte spíše jemnější nástroje.
  4. Po vyčištění otřete všechny části měkkým, dobře sajícím hadrem (jako je utěrka z mikrovlákna) a kryt na vířivku nebo plachtu nechte uschnout na vzduchu.
  5. Nezapomínejte ani na to, abyste kryt nebo plachtu na vířivku nechali pravidelně vyvětrat.
Obrázek zobrazuje: Pravidelné čištění je důležité pro co co nejdelší výdrž krytu
Pravidelné čištění je důležité pro co co nejdelší výdrž krytu

Použité zdroje a další zajímavosti:

http://www.inflatabletub.co.uk/inflatable-hot-tub-covers-why-theyre-useful/

https://www.vintagehottubs.com/contact/blog/the-benefits-of-hot-tub-covers

About the author

Saunování jsem propadla před pěti lety a teď je pravidelná návštěva wellness center neodmyslitelnou součástí mého života. Je to pro mě nejen skvělý relax po sportu nebo náročném pracovním dni. Sauna hlavně omezila mé nachlazení a nemoci přes zimu a v létě snáším parné dny mnohem snadněji. Také umí ulevit mým bolavým kolenům, které jsem 15 let zatěžovala při baletu.

Studium žurnalistiky, bohemistiky a sociologie mě naučilo, jak vyhledávat a analyzovat informace a předat je ostatním. Nejraději píšu o tom, co zajímá i mě samotnou. A protože jsem se rozhodla pořídit si domácí infrasaunu, ráda se s vámi podělím o zkušenosti i důležité informace z oblasti saunování.