Relaxeo.cz

Web věnovaný domácímu wellness a relaxu

Vířivky

Pěna ve vířivce: proč se tvoří a jak se jí zbavit?

Pěna ve vířivce: proč se tvoří a jak se jí zbavit?

Pěna ve vířivce se tvoří po zapnutí trysek a pobyt v takové vířivce není nic příjemného. Přestože není nijak škodlivá, je dobré se jí rychle zbavit. Ještě důležitější je odhalit příčinu a poté se správnou prevencí vyhnout i další tvorbě pěny.

Stručné shrnutí

💡 Pěna ve vířivce se tvoří, když se ve vodě objeví látky snižující povrchové napětí a vytvoří na hladině tenkou vrstvu. Při spuštění trysek se do této vrstvy vžene vzduch, vytvoří se bubliny a poté i pěna.

💡 Tvorbu pěny ve vířivce způsobují kosmetické přípravky, lidské tělo, nedostatečná údržba vířivky, plavky, jídlo a pití, levné chemikálie nebo příliš měkká voda.

💡 Otestováním stavu vody dokážete odhalit nerovnováhu, která přispívá k tvorbě pěny. Nejproblémovější je málo tvrdá voda. Poté je potřeba vrátit stav vody pomocí speciálních prostředků do rovnováhy.

💡 Mechanické odstranění pěny je možné pomocí síťky nebo vysavače s možností mokrého vysávání.

💡 Odpěňovač pomůže rychle odstranit pěnu z vířivky, ale většinou je to jen dočasné řešení. Bez vyčištění vířivky ho příště budete muset použít znovu.

💡 Absorpční houbička do sebe nasává mastné nečistoty i zbytky kosmetiky, po několika dnech dokáže vířivku vyčistit a funguje i jako prevence tvorby pěny.

💡 Vypuštění vody a vyčištění vířivky je potřeba, když žádná z možností odstranění pěny z vířivky nefunguje. Nezapomeňte ani na mechanické očištění vířivky.

💡 Nejlepší vířivky dle recenzí, testů a zkušeností jsme detailně rozebrali v našem článku. A jak vybrat nejlepší vířivky pro dva  jsme detailně rozebrali v našem článku.

Pěna ve vířivce přehledně

Otázky o tvorbě pěny ve vířivceOdpovědi o tvorbě pěny ve vířivce
Jak se pěna ve vířivce tvoří?Pěnu způsobují surfaktanty snižující povrchové napětí,
pomáhají vytvořit tenkou vrstvu na hladině, ze které po spuštění trysek vzniká pěna.
Co pěnu ve vířivce způsobuje?Kosmetické přípravky,
lidské tělo,
nedostatečná údržba vířivky,
plavky,
jídlo a pití,
levné chemikálie,
příliš měkká voda.
Jak se pěny ve vířivce zbavit?Otestováním stavu vody a vrácením do rovnováhy,
mechanickým odstraněním pěny,
použitím odpěňovače,
použitím absorpční houbičky,
vypuštěním vířivky a vyčištěním.
Jak pěně ve vířivce předcházet?Udržováním čisté vody i vířivky,
osprchováním se před použitím vířivky,
vynecháním mazání se tělovými mléky,
omezením jídla a pití ve vířivce,
důkladným mácháním plavek od pracích prostředků.

Jak se tvoří pěna ve vířivce?

Pěna se ve vířivce vytvoří, když se ve vodě objeví surfaktanty. Tyto sloučeniny snižují povrchové napětí mezi dvěma látkami – v případě vířivky u vody a vzduchu. Díky tomu se usnadňuje mísení vody s mastnotou, což na povrchu hladiny vytvoří tenký povlak. Jakmile zapnete trysky, do tohoto povlaku se vžene vzduch a vytvoří se bubliny. Čím víc surfaktantů ve vodě je, tím víc se jich vytvoří a déle vydrží. Po chvíli se bubliny začnou shlukovat a vytvoří pěnu.

Ve vířivce je vždy nějaké množství surfaktantů, ale jen při jejich zvýšeném výskytu dojde až k vytvoření pěny. Proto je důležité hlídat kvalitu vody a pokud se pěna objeví, identifikovat příčinu tvorby pěny. Opakované tvorbě pěny totiž zabráníte jen trvalým odstraněním příčiny, která k ní vede. Pěna ve vířivce může mít různé formy – bohatou pěnu pokrývající celý povrch vířivky jako v bublinkové lázni nebo méně bublin s kalně bílým vzhledem vody. Kompletního průvodce výběrem vířivek a recenzemi nejlepších vířivek pro různý počet uživatelů si přečtěte v našich dalších článcích.

Obrázek zobrazuje: Pěna ve vířivce se vytvoří po zapnutí vířivky
Pěna ve vířivce se vytvoří po zapnutí vířivky
Obrázek zobrazuje: Pěna ve vířivce se vytvoří po zapnutí vířivky
Pěna ve vířivce se vytvoří po zapnutí vířivky

Co způsobuje tvorbu pěny ve vířivce?

  • Kosmetické přípravky: deodoranty, šampóny, make-up nebo třeba tělové mléko obsahují také surfaktanty, které zaručují jejich účinnost. Proto je velmi důležité se před použitím vířivky důkladně osprchovat i odlíčit. Pozor si dejte hlavně na umytí opalovacích prostředků. Myslete na to, že kosmetické přípravky zůstávají i ve vlasech (například kondicionéry). Lidé s dlouhými vlasy by se proto měli snažit, aby vlasy nenamáčeli ve vodě.
  • Samotné lidské tělo: i když ze sebe smyjete co nejvíc kosmetických přípravků, lidské tělo samo o sobě produkuje maz. Ten se spolu s odumřelými kožními buňkami dostává do vody a při častém používání více lidmi se tu rychle nahromadí. V tomto případě je nutná důkladná a pravidelná údržba a co nejefektivnější filtrace.
  • Nedostatečná údržba vířivky: jakmile začnete zanedbávat nebo vůbec nebudete dodržovat dostatečnou údržbu vířivky, může se snadno začít tvořit i pěna ve vířivce. Menší množství chemikálií, než je potřeba, si nedokáže poradit s nečistotami, které se do vířivky dostanou. Ty se pak usadí na vnějších i vnitřních částech vířivky a pak snadno vznikne pěna. Je pak dobré vířivku navíc pořádně mechanicky očistit a pak použít dostatek chemie pro vířivky.
  • Plavky: pokud si berete do vířivky plavky, mohou v jejich látce zůstávat zbytky pracích prostředků. Ideální je tak chodit do vířivky úplně bez plavek. Není-li to možné, plavky po vyprání ještě několikrát vymáchejte v čisté vodě (tak dlouho, dokud se nebudou tvořit žádné bublinky).
  • Jídlo a pití: když si do vířivky berete nápoje nebo pochutiny, snadno se stane, že vám do vody spadnou drobky nebo se něco vylije. Stává-li se vám to pravidelně, zkuste si s sebou brát uzavíratelné nádoby a používat speciální držáky nebo podnosy na nádobí. Ty se připevňují na kraj vířivky a je pak těžší něco shodit.
  • Levné chemikálie: v případě levných chemikálií pro vířivky můžete spíše prodělat než ušetřit. Nejsou totiž tak koncentrované a tedy ani efektivní jako dražší chemikálie, takže nakonec budete muset používat větší množství těch levnějších. Ve skutečnosti může levná chemie pro vířivky způsobit nahromadění surfaktantů a celkově snížit kvalitu vody, takže nakonec budete muset do údržby investovat mnohem víc času i peněz.
  • Příliš měkká voda: pokud voda ve vířivce obsahuje malé množství vápníku, je málo tvrdá. I když samotné špatné vyvážení tvrdosti vody nezpůsobuje pěnění vody, snižuje povrchové napětí stejně jako jiné surfaktanty. Pěna se pak vytvoří mnohem snadněji i při menším výskytu kosmetiky nebo dalších přípravků.
Obrázek zobrazuje: Pěna ve vířivce znepříjemňuje používání vířivky
Pěna ve vířivce znepříjemňuje používání vířivky

Otestujte stav vody

Testování stavu vody by mělo patřit k pravidelné péči o vířivku. Pokud se ve vaší vířivce tvoří pěna, zaměřte se při testování na tvrdost vody. Jak je uvedeno výše, takováto voda přispívá ke snadnější tvorbě pěny. Použít můžete kapičkový tester, testovací pásky nebo si nechat udělat rozbor z akreditované laboratoře pro co nejpřesnější výsledky. Tyto testy jsou mnohem přesnější, ale i dražší.

Vyjde-li vám v testu málo tvrdá voda, použijte přípravek ke zvýšení tvrdosti vody. Většinou se rozmíchá v nádobě s vodou, vylije do vířivky a nechá se působit při zapnuté filtraci. Měřit byste měli až po několika hodinách od konce působení, protože se tvrdost zvyšuje postupně. Jakmile vyřešíte správnou tvrdost vody, odstraňte pěnu ve vířivce jedním z níže popsaných způsobů.

Protože jsou dostupné testy, které dokáží zkontrolovat víc věcí najednou (pH, stav sanitace), určitě se zaměřte na otestování všech hodnot. Pokud nejsou v normě, co nejrychleji srovnejte stav. Nerovnováha těchto hodnot může významně přispívat k tvorbě pěny.

Bazénovou chemii ke zvýšení tvrdosti vody koupíte od 714 Kč – Více recenzí zjistíte na Heureka.cz

Obrázek zobrazuje: Pokud vám v testu vyjde málo tvrdá voda, použijte přípravek ke zvýšení tvrdosti vody
Pokud vám v testu vyjde málo tvrdá voda, použijte přípravek ke zvýšení tvrdosti vody

Mechanické odstranění pěny z vířivky

Mechanické odstranění pěny můžete vyzkoušet, pokud nechcete používat víc chemikálií, než je nutné, a pěna ve vaší vířivce se netvoří v nadměrném množství (například by přetékala z vířivky). Pomoci vám může i síťka, kterou většinu pěny vyberete z vířivky. Ale ještě lépe funguje vysavač s možností mokrého vysávání. Nejdřív vyndejte filtr, aby se látky způsobující pěnu nemohly dostat zpátky do vířivky.

Poté začněte vysavačem vysávat pěnu. Dejte si pozor, abyste vysávali hlavně pěnu a ne vodu (museli byste zbytečně vodu vylívat z vysavače a pak doplnit do vířivky). Postup je ukázaný ve videu níže. Naberte pěnu úplně nahoře v místech, kde se jí tvoří největší množství. Většinou jde o víc míst, takže než vířivku obejdete, vytvoří se pěna ještě několikrát znovu. Vysávejte pěnu asi 15–20 minut, dokud nebude vířivka úplně čistá.

Nakonec důkladně vyčistěte filtr vířivky. Před vrácením filtru do vířivky je dobré ho nechat úplně vyschnout.

Pěnu vysávejte tak, abyste nasáli co nejméně vody

Použití odpěňovače

Potřebujete-li rychle odstranit pěnu z vířivky, můžete použít odpěňovač. To je speciální přípravek, který se nastříká na povrch pěny a zlikviduje ji. Je lepší používat menší dávky a chvilku počkat, jak zaberou, protože na každý typ pěny je potřebné jiné množství. Zbytečně velké množství by mohlo zakalit vodu. Odpěňovač je možné použít opakovaně.

Odpěňovače ale většinou fungují jen dočasně, při dalším použití vířivky se pěna opět může vytvořit. Je proto potřeba následné pořádné vyčištění, abyste zamezili vracející se pěně.

Odpěňovač koupíte od 359 Kč – Více recenzí zjistíte na Heureka.cz

Obrázek zobrazuje: Pro rychlé odstranění pěny použijte odpěňovač
Pro rychlé odstranění pěny použijte odpěňovač

Použití absorpční houbičky

Pokud se i po důkladném čištění potýkáte s pěnou ve vířivce, můžete přímo do vířivky umístit speciální absorpční houbičku. Funguje nejen jako čistící prostředek, ale i jako trvalá prevence proti tvorbě pěny. Použití houbičky k vyčištění od pěny může být na delší dobu. Pokud přetrvává i po týdnu, můžete přidat druhou houbičku pro urychlení.

Houbička dokáže absorbovat nánosy mastnoty, tělového mléka, mýdel a dalších kosmetických přípravků z povrchu hladiny vířivky.  

Houbičku koupíte od 159 Kč – Více recenzí zjistíte na Heureka.cz

Obrázek zobrazuje: Absorpční houbičky pro zachytávání nečistot z vířivky
Absorpční houbičky pro zachytávání nečistot z vířivky

Vypuštění vody a vyčištění vířivky

Když žádný z výše popsaných postupů nezabere, budete muset vířivku úplně vypustit, vyčistit a znovu napustit. Po vypuštění vyjměte filtr vířivky a prohlédněte, zda není potřeba vyměnit za nový. Jinak jej důkladně vyčistěte a nechte úplně vyschnout, aby se obnovil do plné formy. Pořádně očistěte stěny i dno vířivky. Při závěrečném oplachování od čistících prostředků buďte důkladní, abyste spláchli i všechny surfaktanty a problém nezůstal stejný.

Máte-li problémy s tvorbou pěny ve vířivce, měli byste spíš než vodu ze studny napouštět vodu z vodovodního řádu. Po napuštění vody ji otestujte, použijte potřebnou chemii a nechte proběhnout filtrační proces. Jakmile skončí, zopakujte testování.

obrázek zobrazuje: Nejefektivnějším řešením odstranění pěny je vypuštění vody a důkladné vyčištění vířivky
Nejefektivnějším řešením odstranění pěny je vypuštění vody a důkladné vyčištění vířivky

Použité zdroje a další zajímavosti:

https://bradyshottubsottawa.com/blog/how-to-fix-foamy-hot-tub-water/

https://www.vintagehottubs.com/contact/blog/what-causes-hot-tub-foam

About the author

Saunování jsem propadla před pěti lety a teď je pravidelná návštěva wellness center neodmyslitelnou součástí mého života. Je to pro mě nejen skvělý relax po sportu nebo náročném pracovním dni. Sauna hlavně omezila mé nachlazení a nemoci přes zimu a v létě snáším parné dny mnohem snadněji. Také umí ulevit mým bolavým kolenům, které jsem 15 let zatěžovala při baletu.

Studium žurnalistiky, bohemistiky a sociologie mě naučilo, jak vyhledávat a analyzovat informace a předat je ostatním. Nejraději píšu o tom, co zajímá i mě samotnou. A protože jsem se rozhodla pořídit si domácí infrasaunu, ráda se s vámi podělím o zkušenosti i důležité informace z oblasti saunování.