Relaxeo.cz

Web věnovaný domácímu wellness a relaxu

Vířivky

Úprava vody ve vířivce: jak udržet vodu čistou?

Úprava vody ve vířivce: jak udržet vodu čistou?

Způsoby, jak se starat o vodu ve vířivce, vás mohou ze začátku zahltit. Když si ale nastavíte rutinní testování i ošetřování vody, není to nic těžkého. Díky správné úpravě vody se vyhnete zdravotním problémů, řešení většího znečištění vody a také prodloužíte životnost vířivky.

Stručné shrnutí

💡 Chemii pro úpravu vody byste si měli vybrat předem, jednotlivé druhy není možné míchat. Chlorová chemie působí okamžitě, je levná, ale má typický zápach a může dráždit. Bromová chemie nemá zápach a vydrží déle, ale zabírá pomaleji. Kyslíková chemie je nejšetrnější, ale nejdražší a vyžaduje silný filtrační systém.

💡 Po napuštění vody je potřeba ji otestovat, podle toho nastavit správné hodnoty (u pH, alkality a tvrdosti vody). Nakonec se provádí dezinfekce vody.

💡 Udržení čisté vody během používání vířivky se dělá pomocí testování, používání dezinfekčních přípravků, udržování čistých filtrů a čištěním vířivky.

💡 K nejčastějším problémům s čistotou vody patří pěna ve vířivce, zakalená voda, řasy a mastná linka na okraji vířivky.

💡 Usnadnit péči o vodu pomohou systémy vířivky, mezi které patří solinátor (pomocí elektrolýzy mění sůl na sodík a aktivní chlór), ozonátor (hloubkově dezinfikuje vodu pomocí ozonu) nebo in-line sanitační systém (vkládají se do něj náplně, ze kterých se automaticky dávkují dezinfekční látky).

💡 Nejlepší vířivky dle recenzí, testů a zkušeností jsme detailně rozebrali v našem článku. A jak vybrat nejlepší vířivky pro dva  jsme detailně rozebrali v našem článku.

Úprava vody ve vířivce přehledně

Otázky o úpravě vody ve vířivceOdpovědi
Jaké druhy chemie se používají pro úpravu vody?Chlorová,bromová,kyslíková.
Jak upravovat vodu po napuštění vířivky?Otestovat (pH, alkalitu a tvrdosti vody),doplnit na správné hodnoty,dezinfikovat vodu (šokové ošetření a doplnění hladiny dezinfekce).
Jak udržet čistou vodu?Pravidelné testování,používání dezinfekčních přípravků,udržování čistých filtrů,čištění vířivky.
Jaké jsou nejčastější problémy s kvalitou vody?Pěna ve vířivce,zakalená voda,řasy,mastná linka na okraji vířivky.

Kompletního průvodce výběrem vířivek a recenzemi nejlepších vířivek pro různý počet uživatelů si přečtěte v našich dalších článcích.

Začněte výběrem chemie pro úpravu vody

Protože úprava vody ve vířivce probíhá pomocí chemie, je potřeba si na začátku zvolit, který typ budete používat. Jednotlivé druhy se mezi sebou nesmí míchat. Na výběr máte ze tří typů chemie pro úpravu vody:

Typ chemie pro úpravu vodyHlavní výhodyNejvětší nevýhody
Chlorovástálost chlóru (aktivně působí několik dní),okamžitý účinek při nízké koncentraci,nízká cena.Typický zápach,může dráždit kůži a oči.
BromováNemá zápach,vydrží déle než chlór.Někteří lidé mohou být citliví na brom,není stabilizovaný (vířivka by měla být chráněná před sluncem),zabírá pomaleji než chlór.
KyslíkováNejšetrnější řešení pro citlivé osoby (nedráždí),nemá zápach.Nejdražší varianta,měla by se používat se silnou filtrací,nepůsobí moc dlouho.

Podrobnější informace najdete v našem článku o chemii do vířivky.

Obrázek zobrazuje: Chemie pro úpravu vody je nedílnou součástí údržby vířivky
Chemie pro úpravu vody je nedílnou součástí údržby vířivky

Jak se starat o vodu ve vířivce po napuštění?

Otestujte vodu

Ještě před aplikací jakýchkoli chemikálií je potřeba otestovat vodu a pokud naměříte špatné hodnoty, je nutné je srovnat pomocí přípravků pro snížení nebo zvýšení daných hodnot. Testy jsou dostupné kapkové i jako jednoduché testovací proužky. Testování by mělo probíhat v tomto pořadí:

  • pH: správné hodnoty pH by se měly ideálně pohybovat mezi 7,4 až 7,6 (hraniční jsou hodnoty 7,2 a 7,8, které musíte okamžitě upravit). Podle naměřených hodnot přidejte přípravek buď pro zvýšení nebo snížení pH a po hodině zopakujte měření. Příliš nízké pH může způsobit korozi vířivky, poškození topných těles a voda vás může dráždit. Příliš vysoké pH mimo jiné způsobuje zakalení vody.
  • Alkalita: dejte si pozor na to, že při snižování pH dochází ke změnám v hodnotách alkality vody. Měla by se pohybovat v rozmezí 80–140 ppm (nebo 80–120 mg/l v závislosti na složení testu). Podle výsledků testů přidejte výrobek buď na snížení nebo zvýšení alkality a po hodině zopakujte test. Jsou-li její hodnoty vysoké, mohou se tvořit řasy. Při nízkých hodnotách se kalí voda.
  • Tvrdost: některé vířivky mají účinné filtry, které si s tvrdou vodou dokáží poradit. Bez takového filtru je ale testování a případná úprava tvrdosti vody nutná, protože při velmi tvrdé vodě dochází k usazování vodního kamene a zakalení vody, při málo tvrdé vodě může způsobovat korozi vířivky. Častěji se používá výrobek pro snížení tvrdosti, ale pořídíte i výrobek pro zvýšení tvrdosti. Optimální tvrdost je 17 °N, neměla by přesahovat 18 °N.

Dezinfikujte vodu

Po napuštění vířivky nechte vodu ohřát na teplotu kolem 30 ºC, aby se chemikálie ve vodě lépe rozpustily. Stejný účel splní i zapnutí trysek vířivky asi na 10 minut po přidání chemikálií do vody. Vůbec nejjednodušší je udělat šokové ošetření vody, které je dobré zopakovat za jeden až tři týdny nebo při výrazně zhoršené kvalitě vody (kvůli většímu provozu nebo špatnému počasí).

Po ukončení působení přípravku na šokové ošetření vody znovu použijte test a použijte zvolené dezinfekční prostředky tak, abyste vyrovnali hladinu dezinfekčního prostředku na doporučené hodnoty (konkrétní najdete na výrobku). Nechte asi 10 minut zapnuté trysky. Pokud nechcete tento proces příliš často opakovat, je lepší místo tekuté a granulátové formy zvolit tablety s postupným uvolňováním. Ty se dají do plováku, který necháte ve vířivce.

Obrázek zobrazuje: Udržení čisté vody ve vířivce je nutné pro zdravé používání vířivky
Udržení čisté vody ve vířivce je nutné pro zdravé používání vířivky

Jak udržovat vodu ve vířivce během používání vířivky

  • Pravidelné testování: po každém použití vířivky a jednou týdně zopakujte testování vody, abyste předešli problémům s kvalitou vody.
  • Používání dezinfekčních přípravků: v závislosti na zvoleném produktu a výsledcích testů pravidelně aplikujte dezinfekční prostředky tak, abyste udrželi účinnou hladinu zvolené dezinfekce. Vždy dodržujte konkrétní postup, který je uvedený na výrobku.
  • Udržování čistých filtrů: protože filtry zachytávají velké množství nečistot, je potřeba po napuštění vířivky v prvních 14 dnech jejich častější proplachování (po dvou až třech dnech podle tvrdosti a stavu vody). Víc si přečtěte v článku o filtrech do vířivky.
  • Nezapomínejte na čištění samotné vířivky: kvalita vody ve vířivce se snadno zhorší, když nebudete věnovat dostatečnou pozornost čištění vířivky. Tu je potřeba čistit mechanicky (zvenku i zevnitř) i pomocí speciální chemie. Detailnější informace najdete v našem článku o čištění vířivky.
Obrázek zobrazuje: Pravidelnou údržbou zamezíte zakalení vody
Pravidelnou údržbou zamezíte zakalení vody

Jak čistit vodu ve vířivce při problémech?

  • Pěna ve vířivce: příčinou pěny ve vířivce bývají nejčastěji zbytky kosmetiky ve vodě, ale příliš měkká voda nebo časté používání vířivky. Nejjistější způsob odstranění pěny je vypuštění vířivky a napuštění čistou vodou, možné je i mechanické odstranění pěny. Odpěňovač pomůže většinou jen dočasně. Při opakovaném výskytu je možné využít absorpční houbičky jako prevenci. Pro víc informací se podívejte na článek o pěně ve vířivce.
  • Zakalená voda: při zakalené vodě je potřeba nejdřív vyloučit, že ji nezpůsobil ucpaný nebo špatně vyčištěný filtr nebo špatné hodnoty pH. Při větším množství nečistot (silně zakalená voda) můžete využít mechanické odstranění (pomocí sítka nebo vysavače). Také můžete nečistoty, které už filtrace nemůže nasát, odstranit prostřednictvím vločkovače (nečistoty se zachytí do vloček, které filtrací neprojdou). Tento přípravek funguje i pro projasnění vody.
  • Řasy ve vířivce: při výskytu řas je nutné zkontrolovat a upravit pH a použít šokové ošetření vody. Pro zesílení účinku použijte algicidní přípravek (samostatně se nepoužívá). Je-li vířivka řasami velmi znečištěná, musí se vypustit, vyčistit a znovu napustit. Pokud se s řasami problém opakuje, je vhodné jako prevenci používat algicidní přípravek pravidelně.
  • Mastná linka na okraji vířivky: pokud se vám tvoří na okraji vířivky mastná linka, zkuste zvýšit frekvenci čištění vířivky. Nepomůže-li to, můžete si pořídit tekutý přípravek k čištění linky podél hladiny bazénové vody (některé jsou určené i pro vířivky). Protože se musí voda trochu odpustit, je po aplikaci čističe a doplnění vody opět nutné zopakovat testování a doplnění správných hladin (pH, alkalita, dezinfekce). Ignorování tohoto jevu může způsobit silné znečištění vody.
Obrázek zobrazuje: Jakékoli nečistoty musíte z vířivky co nejdřív odstranit
Jakékoli nečistoty musíte z vířivky co nejdřív odstranit

Snadnost péče o vodu ve vířivce ovlivňují systémy vířivky

Chcete-li se vyhnout pravidelné úpravě vody ve vířivce nebo si ji aspoň usnadnit, je potřeba pořídit si vířivku vybavenou pečujícími systémy. Ty usnadňují úpravu vody ve vířivce a výrazně omezují použití chemikálií. Pozor si dejte na to, že při výskytu problémů s vodou (jako jsou řasy nebo pěna) je potřeba speciální chemii stejně použít.

  • Solinátor: mění sůl nasypanou do vířivky pomocí elektrolýzy na sodík a aktivní chlór. Ten se postará o dezinfekci vířivky bez nepříjemného zápachu a je snesitelnější i pro citlivější osoby. Sodík navíc způsobuje, že voda je pocitově jemnější. Po ukončení dezinfekčního procesu se chlór a sodík zase přemění na sůl, kterou proto není nutné pokaždé doplňovat. Podrobnější informace si přečtěte v našem článku o vířivce na slanou vodu.
  • Ozonátor: toto zařízení se stará o hloubkovou dezinfekci vody tak, že ničí většinu přítomných bakterií a virů. Pomáhá rozkládat mastnotu pocházející z lidských těl a další biologicky odbouratelné materiály. Pro jeho vysokou účinnost je vhodný pro citlivé osoby, kterým velké množství chemie nedělá dobře. Jde o elektrické zařízení připojené k vířivce, které pomocí ionizace přeměňuje kyslík na ozon. Pokud ho používáte jako jediný systém, je potřeba dávkovat k němu ještě chlór nebo brom. Protože ozonátor uvolňuje sanitační látky, je potřeba mnohem menší koncentrace chlóru (0,5 PPM oproti běžným 1–3 PPM) i bromu (1 PPM oproti běžným 3–5 PPM).
  • In-line sanitační systém: automatický systém pravidelně uvolňuje buď chlór nebo brom a další důležité minerály pro udržení kvality vody ve vířivce. V systému je jen potřeba vyměnit náplň jednou za čas (v řádu měsíců) a nastavit, jak často vířivku používáte. In-line sanitační systém pak sám upraví dávkování. Tím se udržuje konstantní hladina chlóru nebo bromu, která funguje jako prevence proti bakteriím a snižuje výskyt nečistot. Minerály brání růstu bakterií a voda je díky nim pocitově příjemnější při používání vířivky. Protože je systém automatický, odpadá nutnost pravidelného testování vody a doplňování chemikálií. Navíc je ve vodě menší množství chlóru nebo bromu, než které se tam dostane při manuálním dávkování (při zachování účinnosti dezinfekce). Tento systém ale mají jen dražší, pevné vířivky. Může se kombinovat i s oznotáorem.
Obrázek zobrazuje: Systémy vířivky mohou vodu ve vířivce udělat pocitově příjemnější
Systémy vířivky mohou vodu ve vířivce udělat pocitově příjemnější

Použité zdroje a další zajímavosti:

https://www.creativeenergy.com/how-to-treat-hot-tub-spa-water/

https://www.hotspring.com/learning-center/water-care

https://www.swimuniversity.com/start-hot-tub/

https://www.tubs.parts/en/water-treatment-how-to-keep-your-hot-tub-water-clean-p-4133.html

About the author

Saunování jsem propadla před pěti lety a teď je pravidelná návštěva wellness center neodmyslitelnou součástí mého života. Je to pro mě nejen skvělý relax po sportu nebo náročném pracovním dni. Sauna hlavně omezila mé nachlazení a nemoci přes zimu a v létě snáším parné dny mnohem snadněji. Také umí ulevit mým bolavým kolenům, které jsem 15 let zatěžovala při baletu.

Studium žurnalistiky, bohemistiky a sociologie mě naučilo, jak vyhledávat a analyzovat informace a předat je ostatním. Nejraději píšu o tom, co zajímá i mě samotnou. A protože jsem se rozhodla pořídit si domácí infrasaunu, ráda se s vámi podělím o zkušenosti i důležité informace z oblasti saunování.