Relaxeo.cz

Web věnovaný domácímu wellness a relaxu

Vířivky

Čištění vířivky: jak postupovat a co nedělat

Čištění vířivky: jak postupovat a co nedělat

Pravidelné čištění vířivky vám usnadní celý proces čištění a pomůže udržet zdravé prostředí pro používání vířivky. Správný postup čištění také prodlouží životnost vířivky. Nešetrné čištění může vířivku ale i trvale poškodit, proto je potřeba dát si pozor na některé přípravky i pomůcky. Po osvojení si postupu čištění v pravidelnou rutinu svou vířivku snadno udržíte v čistotě.

Stručné shrnutí

💡 Před čištěním si vyberte chemii do vířivky, kterou je potřeba používat pro testování, úpravu a dezinfekci vody, pro řešení problémů s kvalitou vody a pro samotné čištění vířivky.

💡 Rozvrh čištění vířivky a konkrétní činnosti je nejlepší rozdělit po každém použití, na týdenní a měsíční až čtvrtletní čištění.

💡 Při vypuštění vířivky je potřeba vyčistit vnitřní zařízení vířivky (speciálním přípravkem), vybrat velké nečistoty, vyndat a vyčistit filtry, vypustit vířivku a vyčistit její povrch, nezapomenout ani na vnější části.

💡 Pravidelným čištěním vířivky předejdete zhoršení kvality vody a poškození čerpadel a vyhnete se onemocněním způsobeným nedostatečným čištěním vířivky.

💡 Při čištění můžete vířivku poškodit špatným výběrem čističů, pomůckám s hrubým povrchem, opatrnost je potřeba i u čištění filtru (nepoužívat bělidlo ani myčku nádobí).

💡 Nejlepší vířivky dle recenzí, testů a zkušeností jsme detailně rozebrali v našem článku. A jak vybrat nejlepší vířivky pro dva  jsme detailně rozebrali v našem článku.

Čištění vířivky přehledně



Jak často vířivku čistit?
Jak při čištění postupovat?
Po každém použitíodstraňte velké nečistoty,otřete kraj a vnější stěny vířivky,otestujte vodu a vyrovnejte na potřebné hodnoty.
Týdnězopakujte testování vody,udělejte šokové ošetření vody,vyčistěte filtr vířivky.
Čtvrtletně (měsíčně u nafukovacích vířivek)vyndejte větší nečistoty,přípravkem na čištění potrubí vyčistěte vnitřní zařízení vířivky,vypusťte vodu a očistěte vnitřek vířivky.

Před čištěním pozor na výběr chemie do vířivky

Pro čistou vířivku je potřeba také udržovat co nejvíc čistou vodu. Bez správné péče o vodu byste vířivku museli vypouštět a čistit zbytečně často. Podrobnosti najdete v našem článku o chemii do vířivky, pro rychlou orientaci využijte následující přehled:

Jaká chemie se používá pro vířivky?Konkrétní příklady
Pro testování a úpravu vodytestovací pásky nebo kapkové testy,přípravky pro úpravu pH, tvrdosti a alkality vody.
Pro dezinfekci a údržbu vodychlórová chemie,bromová chemie,kyslíková chemie.
Pro řešení problémů s kvalitou vodyodpěňovač,vločkovače,šokové ošetření vody,proti řasám.
Pro čištění vířivky a jejích součástíčistič povrchu vířivky,čistič trysek a potrubí.

Kompletního průvodce výběrem vířivek a recenzemi nejlepších vířivek pro různý počet uživatelů si přečtěte v našich dalších článcích.

Obrázek zobrazuje: Čistou vířivku udržíte i správným používáním chemie do vířivky
Čistou vířivku udržíte i správným používáním chemie do vířivky

Jaký je ideální rozvrh čištění vířivky?

Čištění vířivky je potřeba přizpůsobit jejímu typu, tomu, kolik lidí a jak často ji využívá. Ne vždy je nutné ji pro čištění hned vypustit, někdy pomůžou speciální přípravky na daný problém. Časem potřebu vypuštění poznáte podle kvality vody, ze začátku se řiďte pokyny výrobce vířivky. Následující rozvrh obsahuje orientační doporučení.

Po každém použití

  • Z hladiny vířivky vysbírejte všechny větší nečistoty, které dovnitř napadaly (nesnadněji to jde síťkou).
  • Setřete vlhkým hadříkem jakékoli stopy špíny na stěnách vířivky nad vodní hladinou, otřete také kraje a vnější část vířivky. Díky tomu se na vířivce nebudou tvořit nánosy, které je těžké odstranit bez použití agresivních prostředků.
  • Otestujte stav vody a zaměřte se hlavně na dostatečnou hladinu dezinfekčního prostředku, který ničí bakterie a viry ve vodě. Důležité jsou také na hodnoty pH, které by mělo být od 7,4 po 7,6 (nesmí spadnout pod 7,2). Nízké pH vytváří kyselé prostředí způsobující mimo jiné korozi. Vysoké pH vede k alkalickému prostředí, kvůli kterému se hromadí vodní kámen a zakaluje vodu. Při odchylkách od správných hodnot hladiny upravte danými prostředky.

Týdenní čištění

  • Zopakujte testování vody podle postupu z předchozí části.
  • Proveďte šokové ošetření vody, které výrobci doporučují udělat jednou týdně pro zajištění stability vody a menší potřebě používání další chemie. Nutné je hlavně v případech, kdy se objeví první známky znečištění vody (začínající růst řas nebo kluzkého povrchu vířivky, když voda ztratí jiskru a průzračnost), při intenzivním používání i pokud jste vířivku dlouho nepoužili a při prvním napuštění vířivky. Po šokovém ošetření vody je potřeba počítat s tím, že vířivku nebudete moci několik hodin používat, proto je potřeba je naplánovat (konkrétní doba je uvedená na obalu výrobku).
  • Vyčistěte filtr do vířivky a do vířivky dejte čistý filtr (druhý kus). Kartušový filtr vyjmete a důkladně propláchnete, v případě většího znečištění jej nechte ponořený v čistícím roztoku. Kuličky do filtrace stačí vyprat a písková filtrace má funkci zpětného proplachu. V našem článku o filtru do vířivky si můžete přečíst další podrobnosti.

Čtvrtletně

  • Vyčistěte trysky a potrubí, což jde nejsnadněji pomocí speciálního čističe.
  • Vyměňte vodu ve vířivce za tři až čtyři měsíce (u nafukovacích je to i po měsíci) je dobré vodu z vířivky úplně vypustit a po vyčištění vířivky napustit novou vodu.
Obrázek zobrazuje: Čištění vířivky je potřeba přizpůsobit jejímu typu, tomu, kolik lidí a jak často ji využívá
Čištění vířivky je potřeba přizpůsobit jejímu typu, tomu, kolik lidí a jak často ji využívá

Jak vyčistit vířivku po jejím vypuštění?

Podle potřeby je nutné vypustit vodu po jednom až čtyřech měsících. Konkrétní frekvence záleží na účinnosti filtrace, stavu vody a také na typu vířivky, proto je dobré se řídit doporučením výrobce vířivky. Vypuštění a vyčištění vířivky je potřeba také v případech, kdy se vám nedaří zlikvidovat zhoršený stav vody dostupnými prostředky. Při vypuštění vířivky je vhodný tento postup:

  1. Odstraňte větší nečistoty: vysbírejte všechny větší nečistoty, které by mohly zablokovat výpusť.
  2. Před vypuštěním aplikujte čistící přípravek do vířivky: vypouštění vody z vířivky je ideální příležitostí k použití přípravku na čištění trysek a potrubí. Ten odstraní nánosy na vnitřním zařízení vířivky, kde se snadno vytvoří biofilm. Po aplikaci čističe do vířivky zapněte na nějakou dobu trysky a nechte působit.
  3. Vyjměte a vyčistěte filtry: čistič je lepší nanášet bez filtrů ve vířivce, proto pokud používáte kartušový, vyndejte ho a vyčistěte.
  4. Vypusťte vířivku: po ukončení působení čističe (může to být do druhého dne nebo několik desítek minut, záleží na konkrétním výrobku) odpojte vířivku od elektrické sítě a vypusťte všechnu vodu.
  5. Vyčistěte povrch vířivky: připravte si čistící prostředek, který by neměl mít abrazivní částice (mohly by poničit povrch vířivky). Speciální přípravky určené pro čištění vířivek jsou nejlepší. Nasaďte si gumové rukavice a měkkým hadříkem nebo houbou bez drsného povrchu vyčistěte z vířivky všechny usazeniny. Nepoužívejte velkou sílu, která by poškodila povrch. Vířivku důkladně opláchněte, abyste smyli veškeré pozůstatky čistícího prostředku.
  6. Očistěte vířivku i zvnějšku: nezapomeňte na vyčištění vnějších stran vířivky, včetně krytu a dalších součástí vířivky, které se dají sundat (jako podhlavníky). Při tomto čištění zkontrolujte, jestli nejsou některé části vířivky poškozené.
  7. Napusťte vodu: po dokončení čištění do vířivky napusťte vodu. Teplotu nechte nastavenou na minimu nebo nechte ohřívání zcela vypnuté, dokud nenapustíte celou vířivku. Poté otestujte vodu a použijte prostředky k dezinfekci vody.
Obrázek zobrazuje: K čištění vířivky používejte jemné pomůcky a vezměte si rukavice
K čištění vířivky používejte jemné pomůcky a vezměte si rukavice

Proč je potřeba pravidelné čištění vířivky?

  • Prevence zhoršení kvality vody: pokud nebudete ve vířivce udržovat správné hodnoty dezinfekčních prostředků, dojde ke zhoršení kvality vody. Ta se může zkalit, při spuštění vířivky se může tvořit pěna nebo může dojít k růstu řas. Řešení problému je pak mnohem složitější. Kromě nákupu dalších přípravků, které je většinou potřeba koupit speciálně na konkrétní problém, vám čištění zabere hodně času a možná budete muset vířivku vypustit.
  • Znečištěné filtry mohou poškodit čerpadla: znečištěná voda rychleji ucpává i filtry, na kterých se pak usazuje vrstva řas a dalších nečistot. Kvůli tomu čerpadla vířivky pracují intenzivněji, protože přes ucpané filtry nedokáží protáhnout dané množství vody. Zvýšená zátěž čerpadel tak výrazně snižuje jejich životnost a může vést i k úplné poruše.
  • Bez čištění můžete onemocnět: pokud na vaší kůži zůstane kontaminovaná voda příliš dlouho, může to způsobit rozvinutí vyrážky. Ta se dokonce jmenuje vyrážka z vířivky (psedomonádová dermatitida), i když ji můžete dostat i z pobytu v bazénu. Projeví se po několika dnech svědivou, začervenalou vyrážkou a výskytem puchýřků kolem vlasových (chlupových) váčků. Nejsilnější bývá kolem oblasti plavek.

Mírnější forma ustoupí sama, horší projevy musí řešit lékař (teploty, zduřené uzliny, infekce močových cest). Prevencí je důkladná sprcha a vymáchání plavek ihned po použití vířivky a hlavně pravidelné testování kvality vody a dezinfekce. K dalším, méně obvyklým nemocem, které můžete kvůli špatné údržbě vířivky dostat, patří například legionelóza.

Obrázek zobrazuje: Při čištění nezapomínejte otřít i stěny a vnější části vířivky.
Při čištění nezapomínejte otřít i stěny a vnější části vířivky.

Jakými způsoby čištění můžete vířivku poškodit?

Může být lákavé zjednodušit si čištění vířivky nebo využít levnější varianty čistících přípravků. Takový postup ale může vířivku poškodit nebo i úplně zničit.

  • Nepoužívejte běžné čističe z domácnosti: čistící prostředky pro úklid v domácnosti mají málokdy neutrální pH a jejich složení může zničit povrch vířivky nebo způsobit problémy s kvalitou vody.
  • Vyhněte se pomůckám s ostrým nebo drsným povrchem: na čištění vířivky používejte vždy buď speciální pomůcky, nebo ty s jemným povrchem. Namísto hrubých kartáčů si vezměte houbičky, ideální jsou také měkké hadříky.
  • Dejte pozor na čištění filtru: také při čištění filtrů se vyhněte prostředkům, které k tomu nejsou určené. Nebezpečné je hlavně použití bělidla, které by narušilo vlákna filtru a ten by pak nedokázal zachytit všechny nečistoty. Filtr byste také neměli čistit v myčce na nádobí, protože intenzivní proudy vody výrazně zkrátí jeho životnost.
Obrázek zobrazuje: Abyste si mohli vířivku dlouho užívat, je potřeba se při čištění vyhnout jejímu poškození
Abyste si mohli vířivku dlouho užívat, je potřeba se při čištění vyhnout jejímu poškození

Použité zdroje a další zajímavosti:

https://www.gardeningetc.com/advice/how-to-clean-a-hot-tub

https://www.outdoorlivinghottubs.co.uk/blogs/inspiration-advice/hot-tub-cleaning-guide

https://www.cdc.gov/healthywater/swimming/swimmers/rwi/rashes.html

About the author

Saunování jsem propadla před pěti lety a teď je pravidelná návštěva wellness center neodmyslitelnou součástí mého života. Je to pro mě nejen skvělý relax po sportu nebo náročném pracovním dni. Sauna hlavně omezila mé nachlazení a nemoci přes zimu a v létě snáším parné dny mnohem snadněji. Také umí ulevit mým bolavým kolenům, které jsem 15 let zatěžovala při baletu.

Studium žurnalistiky, bohemistiky a sociologie mě naučilo, jak vyhledávat a analyzovat informace a předat je ostatním. Nejraději píšu o tom, co zajímá i mě samotnou. A protože jsem se rozhodla pořídit si domácí infrasaunu, ráda se s vámi podělím o zkušenosti i důležité informace z oblasti saunování.