Relaxeo.cz

Web věnovaný domácímu wellness a relaxu

Magazín

Neděláte při saunování jednu z těchto chyb? Může to být nebezpečné!

Neděláte při saunování jednu z těchto chyb? Může to být nebezpečné!

Saunování je považováno za velmi blahodárné pro lidské zdraví, zejména je-li realizováno správně a pravidelně. V současné době je možné si saunu dopřávat hned několika způsoby, a to v různých lázních a wellness centrech, tak v pohodlí domova. Pokud ovšem chcete, aby mělo saunování n vaše zdraví ten správný efekt, je nutné se vyvarovat chybám, které nejenže mohou jeho účinek snižovat, ale mohou být pro lidský organismus obecně nebezpečná. Na co si tedy dávat při saunování pozor?

Chyby při saunování

Ať už se rozhodnete pro chození do sauny v nejbližších lázních či tělocvičně, nebo si pro tuto činnost vybudujete zázemí doma, je důležité dodržovat několik zásad, které zajistí, že pro vás bude saunování naprosto bezpečné i v případě, že jej budete provozovat pouze pro zábavu, tedy pouze občasně. Aby měl pobyt v sauně odpovídající efekt a přinášel vám žádoucí benefity, měl by být realizován alespoň jednou za týden. Při saunování je pak vhodné se vyvarovat následujícího:

–       Nedodržování hygieny a saunování v plavkách (může způsobit růst bakterií a podráždění pokožky)

–       nesprávná teplota (příliš vysoká i příliš nízká teplota se mohou odrazit na vašem zdraví především krátkodobě)

–       přetěžování (saunovat byste se měli podle toho, kolik toho vydržíte, rozhodně však nejde o soutěž, jeden cyklus by měl trvat maximálně 20 minut)

–       vynechávání ochlazovací fáze (saunování se skládá ze dvou fází – prohřátí a následného ochlazení těla, pouhým prohříváním nedosáhnete vhodného prokrvení)

–       konzumace nevhodných nápojů a potravin (před a při saunování především alkoholu nebo tučných jídel, po saunování zase nedostatek vody)

Pokud některé z uvedených věcí během saunování děláte, může se to negativně odrazit na vašem krátkodobém, ale i dlouhodobém zdravotním stavu. Zatímco nedodržování hygieny je problém spíše dermatologický, u přetěžování organismu nebo nesprávného postupu či teploty však hrozí i závažnější onemocnění.

About the author