Relaxeo.cz

Web věnovaný domácímu wellness a relaxu

Vířivky

Jaké jsou druhy materiálů vířivek?

Jaké jsou druhy materiálů vířivek?

Druh materiálu vířivky rozhoduje nejen o její ceně, ale hlavně životnosti a váze vířivky. Kvalitnější, pevné materiály jsou využívané pro skořepinové vířivky, které jsou velmi drahé. Naopak cenově dostupné jsou nafukovací vířivky, pro které jsou používané jednoduché a lehké materiály. Seznámení se s vlastnostmi jednotlivých materiálů vám pomůže při volbě i údržbě vaší vířivky.

Stručné shrnutí

💡 Druhy materiálů pevných vířivek (akrylát, laminát, dřevo a nerez) mají dlouhou životnost, vysokou odolnost a umožňují bohaté vybavení vířivky včetně použití většího množství hydromasážních trysek. Jsou také energeticky efektivnější, zároveň jsou výrazně dražší (100 tisíc až 800 tisíc).

💡 Akrylátové vířivky se tepelně tvarují z akrylátového plátu položeného na formu. Mají velmi dlouhou životnost, dlouhodobě si zachovávají svůj vzhled a neporušený povrch.

💡 Laminátové vířivky se vyrábí nastříkáním laminátu na formu. Patří proto k méně odolným a musí se ošetřovat opatrně.

💡 Dřevěné vířivky se vyrábí s vnitřní plastovou vložkou (pro vložení masážních trysek). Vnější dřevo vyžaduje pravidelnou péči, ale umožňuje využít kamna pro ohřev vody.

💡 Nerezové vířivky se většinou vyrábí na míru a patří k nejdražším, ale mají také nejdelší životnost (25 let). Jejich údržba je snadná a po celou dobu si zachovávají svůj vzhled.

💡 Druhy materiálů nafukovacích vířivek mají omezenou životnost i odolnost. Jejich tenký materiál umožňuje nejrůznější potisk a jeho nízká váha snadnou manipulaci s vířivkou. Nafukovací vířivky kvůli materiálu nejsou tak energeticky efektivní, zároveň jsou výrazně levnější (stojí od sedmi tisíc do asi 40 tisíc korun).

💡 Materiálem nafukovacích vířivek je nejčastěji PVC. Jde buď o laminované PVC (třívrstvé), RhinoTech (šestivrstvý materiál) nebo materiály DruaPlus a Tritech (tři vrstvy, uprostřed s polyesterovou síťovinou).

Druhy materiálů vířivek v přehledu

Druh materiálu vířivkyVlastnosti materiálu
AkrylátVelmi dlouhá životnost,
zachování vzhledu a neporušeného povrchu,
vyšší hmotnost,
dobré izolační vlastnosti.
LaminátNení tolik odolný (pro vyšší odolnost se přidávají další materiály),
snadno se poškrábe,
nejlehčí materiál u pevných vířivek.
Dřevo (s plastovou vložkou)Dřevo vyžaduje pravidelnou údržbu,
umožňuje ohřívat vodu ve vířivce pomocí kamen.
NerezNejodolnější materiál,
antibakteriální vlastnosti (nemá žádné drážky pro zachycení bakterií),
zachování vzhledu po celou dobu,
velmi těžký.
Laminované PVCPrůměrná odolnost,
vrchní vrstva má přísady posilující odolnost.
RhinoTech (šestivrstvý materiál)Odolnější a silnější díky více vrstvám,
vrchní vrstva odolnější proti poškrábání, mrazu a UV záření.
DuraPlus a Tritech (třívrstvé PVC s vložkou)Materiál se lépe roztahuje a drží tvar,
odolné proti UV záření,
DuraPlus odolný proti propíchnutí.

Druhy materiálů u pevných vířivek

Pevné vířivky mají skořepinu nejčastěji vyrobenou z tvrdého, uměle vytvořeného materiálu. Najdete je často pod označením plastové vířivky, je ale potřeba všímat si konkrétního použitého materiálu. Pevné vířivky jsou výrazně odolnější než nafukovací vířivky, jejich životnost se počítá na roky (obvykle přesahuje 20 let). Mají lepší zateplení, takže se dají bez problémů používat i v zimě.

Díky jejich masivní konstrukci jsou vybavené silnými masážními tryskami (vodními), tvarovanými sedadly a dalšími vychytávkami (jako jsou tvarovaná sedadla). Pevné vířivky mají vyšší váhu, instalují se proto natrvalo a u zapuštěných modelů je taková instalace finančně náročná. I cena pevných vířivek je vyšší, pohybuje se od 100 tisíc až v průměru do 800 tisíc.

Kromě dlouhé životnosti, pohodlí a funkcí tato cena zahrnuje i větší efektivitu při spotřebě energie a tedy i nižší náklady na provoz. Při rozlišení pevných vířivek podle materiálu se uvádí materiál skořepiny, vnější obložení bývá nejčastěji z odolného plastu neboj jsou zapuštěné do země.

Akrylátové vířivky

Akrylátové vířivky se vyrábí tak, že se akrylátový plát položí na formu a poté se tepelně vytvaruje do daného tvaru vířivky. Díky tomuto tepelnému zpracování má akrylát velmi dlouhou životnost. Kvalitní akrylátové vířivky si zachovávají svůj vzhled a neporušený povrch po letech používání i čištění. Důležité je zaměřit se na kvalitu použitého akrylátu, kterou kromě podezřele nízké ceny můžete poznat i z recenzí zákazníků.

Akrylátová vířivka je velmi těžká, odolná a dobře izoluje (energeticky nenáročná). Nejčastěji se vyrábí v bílé barvě, ale na výběr bývají i v dalších barvách (stříbrná, hnědá, šedá nebo tmavě modrá).

Obrázek zobrazuje: Akrylátové vířivky si dlouho zachovávají svůj vzhled a odolnost
Akrylátové vířivky si dlouho zachovávají svůj vzhled a odolnost

Laminátové vířivky

Laminát je lehký materiál, se kterým se snadno manipuluje. Díky tomu ho stačí jen nastříkat na formu vířivky. Tento postup výroby ale způsobuje, že jsou laminátové vířivky méně odolné (ve srovnání s kvalitními akrylovými). Laminátové vířivky s dlouhodobou životností mají obvykle skořepinu složenou z více vrstev (jako je akryl, vinylester, polyesterová pryskyřice a až poslední vrstva je laminát).

Laminátové vířivky je nutné ošetřovat opatrně, aby nedošlo k jeho poškrábání, vyblednutí nebo odštípnutí. Protože ale není obecně dobré při údržbě vířivky používat agresivní prostředky nebo nástroje, laminátová vířivka vám při správném postupu vydrží v dobrém stavu i delší dobu. Podobně jako akrylátové vířivky, i laminátové bývají nejčastěji bílé. Ale pořídíte je i v šedé, béžové, černé, modré či zelené.

Obrázek zobrazuje: Laminátové vířivky vyžadují šetrnou péči
Laminátové vířivky vyžadují šetrnou péči

Dřevěné vířivky

Dřevěné vířivky jsou k dostání v podobě dřevěných koupacích sudů s plastovou vložkou. Právě díky této vložce je možné do dřevěné vířivky umístit masážní trysky. Protože je dřevěný materiál jen zvnějšku, nevyžaduje tak náročnou údržbu jako klasické koupací sudy (které se například nesmí nechat vyschnout, aby se udržel jejich tvar a schopnost nepropouštět vodu). Vnější dřevo vyžaduje pravidelnou údržbu, aby zůstalo pěkné a odolné.

Největší výhodou dřevěných vířivek kromě jejich vzhledu je způsob ohřevu vody, který zajišťují kamna. Nemusí proto být napojené do elektrické sítě. V porovnání s dalšími typy pevných vířivek nemívají dřevěné vířivky tolik silné masážní trysky, jejich pořízení je tak vhodné při poptávce jejich dalších vlastností (způsob ohřevu vody nebo vzhled). Také nejsou tolik pohodlné, protože v nich nejčastěji sedíte jen na pevné lavici v jedné poloze.

Obrázek zobrazuje: Dřevěné vířivky kombinují vnější dřevěný materiál s plastovou vložkou
Dřevěné vířivky kombinují vnější dřevěný materiál s plastovou vložkou

Nerezové vířivky

Nerezové vířivky se vyrábí na míru a jejich cena je i kvůli tomu několikanásobně vyšší v porovnání s jinými materiály pevných vířivek. Překračují standardní životnost ostatních typů pevných vířivek, péče o jejich hladký povrch je velmi jednoduchá. Díky minimu svárů a hladkému povrchu se na vířivce neusazují bakterie. Vířivka je velmi odolná a má hodně dlouhou životnost (i přes 25 let).

Kromě elegantního vzhledu, který se s postupem času nemění, je jejich velkou výhodou, že odolávají i velmi nízkým teplotám v zimě. Ve spojení s dobrým zateplením pláště vířivky skvěle udržují teplou vodu. Nerezové vířivky jsou velmi těžké, ale instalují se nastálo, takže to tolik nevadí. 

Obrázek zobrazuje: Nerezové vířivky se vyznačují dlouhou životností a snadností péče o materiál vířivky
Nerezové vířivky se vyznačují dlouhou životností a snadností péče o materiál vířivky

Druhy materiálů u mobilních (nafukovacích) vířivek

Nafukovací vířivky, známé také jako gumové vířivky, jsou vyráběné z lehkých a pružných materiálů s omezenou životností (většinou nepřesahuje pět let). Jejich materiál je náchylný k poškození, kterému můžete kromě správného zacházení předejít i ochranou v podobě vhodného podkladu pod nafukovací vířivku a zastřešení vířivky. Některé jsou vybavené systémem proti zamrznutí, a tak se dají používat i v zimě (nejvíc do –10 °C).

Tenké materiály nafukovacích vířivek se dají snadno potisknout, takže se vyrábí v nejrůznějších tvarech a vzorech. Velmi oblíbené jsou přírodní motivy, které jsou použité třeba u ratanových vířivek. Tenký materiál má zároveň limitované možnosti pro umístění trysek, většina nafukovacích vířivek je vybavená vzduchovými tryskami. Některé modely mají kombinaci vzduchových a vodních (intenzivnějších), které jsou jen v nižších jednotkách kusů.

Slabý materiál nafukovacích vířivek má nižší izolační schopnosti než jaké jsou u pevných vířivek. Zajišťuje ale rychlé a snadné přenesení vířivky. Je také výrazně levnější na výrobu, takže se ceny nafukovacích vířivek pohybují už od sedmi tisíc do asi 40 tisíc korun.

Konkrétní druhy materiálů nafukovacích vířivek

Obvykle bývají nafukovací vířivky vyrobené z PVC (termoplastická hmota vyrobená z vinylchloridu). Ale můžete se setkat i s vylepšenými materiály, které si nechali patentovat výrobci jen pro své značky vířivek:

  • PVC (laminované PVC): nejčastěji jde o tři vrstvy PVC, které zajišťují průměrnou odolnost, najdete je i pod označením laminované PVC. V takovém případě má vrchní vrstva navíc přísady posilující ochranu materiálu, například proti UV záření.
  • RhinoTech: šestivrstvý materiál se zesílenými vrstvami PVC. Díky více vrstvám je odolnější a pevnější, má vrchní ochranou vrstvu (proti poškrábání, mrazu a UV záření).
  • DuraPlus nebo Tritech: třívrstvý materiál má uprostřed polyesterovou síťovinu a na obou stranách zesílené PVC. Díky tomu se materiál méně roztahuje, lépe drží tvar, je pružnější a má delší životnost. Obě varianty jsou odolné proti UV záření, materiál DuraPlus navíc proti propíchnutí.
Obrázek zobrazuje: Tenký PVC materiál nafukovacích vířivek je lehký, ale náchylný k poškození
Tenký PVC materiál nafukovacích vířivek je lehký, ale náchylný k poškození

Použité zdroje a další zajímavosti:

https://modernize.com/hot-tub-spas/best-types-and-materials

https://www.bullfrogspas.com/blog/acrylic-vs-fiberglass/

https://www.outdoorwellness.co.uk/the-difference-between-plastic-fiberglass-hot-tubs-vs-wooden-hot-tubs/

https://www.diamondspas.com/blog/5-reasons-to-buy-a-stainless-steel-spa/

About the author

Saunování jsem propadla před pěti lety a teď je pravidelná návštěva wellness center neodmyslitelnou součástí mého života. Je to pro mě nejen skvělý relax po sportu nebo náročném pracovním dni. Sauna hlavně omezila mé nachlazení a nemoci přes zimu a v létě snáším parné dny mnohem snadněji. Také umí ulevit mým bolavým kolenům, které jsem 15 let zatěžovala při baletu.

Studium žurnalistiky, bohemistiky a sociologie mě naučilo, jak vyhledávat a analyzovat informace a předat je ostatním. Nejraději píšu o tom, co zajímá i mě samotnou. A protože jsem se rozhodla pořídit si domácí infrasaunu, ráda se s vámi podělím o zkušenosti i důležité informace z oblasti saunování.