Relaxeo.cz

Web věnovaný domácímu wellness a relaxu

Vířivky

Vířivky a zkušenosti: Co říkají dlouhodobí uživatelé?

Vířivky a zkušenosti: Co říkají dlouhodobí uživatelé?

O zkušenosti s vířivkami se lidé zajímají při jejich pořizování, umisťování i udržování kvality vody. Nejčastěji probíraná témata shrnujeme v tomto článku.

Stručné shrnutí

💡 O zkušenosti s vířivkami se lidé nejvíc dělí při jejich výběru, umístění, údržbě a provozu a používání.

💡 K pozitivním zkušenostem s vířivkami lidé řadí možnost využívat vířivku v soukromí a kdykoli chtějí, že má ve srovnání s bazénem menší nároky na místo a provoz a že je možné ohřát vodu na vysoké teploty.

💡 K negativním zkušenostem s vířivkami nejvíc souvisí s údržbou vířivek a reklamacemi v záruční době.

💡 Nepřesnosti o vířivkách zaznívají v souvislosti s bezproblémovým používáním vířivky bez osprchování, odstranění pěny jen odpěňovačem, že je údržba vířivky složitá nebo že není potřeba kontrolovat hodnoty pH.

Zkušenosti s vířivkami v přehledu

Jakým tématům se lidé v diskuzích o vířivkách věnují nejčastěji?Konkrétní příklady
Výběr vířivekVýběr konkrétního modelu,
rozhodování pro investici,
účinnost trysek u nafukovacích a skořepinových vířivek.
Umístění vířivekPodmínky pro umístění,
úprava okolí vířivky.
Údržba a provoz vířivekÚdržba vody,
úprava vody,
spotřeba,
opravy nafukovacích vířivek a servis.
Používání vířivekČetnost používání,
používání v těhotenství,
pohodlnost používání,
účinky vířivek.
Pozitivní zkušenosti s vířivkamiUmístění v soukromí,možnost použít kdykoli,
menší rozměry,
malá spotřeba vody,
vysoká teplota vody.
Negativní zkušenosti s vířivkamiProblémy s udržením kvality vody,reklamace v záruční době.
Nejčastější nepřesnosti o vířivkáchBezproblémové používání bez osprchování,
odstranění pěny pouze odpěňovačem,
složitost údržby vířivky,
není nutné kontrolovat hodnoty pH.

Jaké zkušenosti s vířivkami sdílí lidi nejvíc?

Výběr vířivek

  • Výběr vířivky: lidé se v diskuzích o zkušenostech s vířivkami také často radí o výběru konkrétního modelu. K nejzmiňovanějším značkám cenově dostupných (nafukovacích) patří vířivky Intex, Bestway nebo Marimex. Z dražších modelů zaznívá častěji značka USSPA.
  • Rozhodování pro investici: nafukovací vířivky diskuze vybírají jako první volbu v případech, kdy si lidé chtějí vyzkoušet, jestli jim provozování domácí vířivky vůbec bude vyhovovat. Nafukovacím vířivkám dávají přednost i tehdy, když na pořízení pevné vířivky nemají dostatek finančních prostředků nebo se jim cena pevné vířivky zdá přehnaná.
  • Účinnost trysek nafukovacích versus skořepinových vířivek: lidé v diskuzích často porovnávají, jak na ně působí vzduchové (bublinkové) trysky a jak vodní (hydromasážní trysky). Zatímco části lidí vzduchové trysky vyhovují úplně, dokáží se ve vířivce uvolnit a bublinky vnímají jako příjemné promasírování, pro jiné jde jen o slabší bublinkovou lázeň.
Obrázek zobrazuje: S výběrem vířivky lidé radí podle modelů a značek, které sami vyzkoušeli
S výběrem vířivky lidé radí podle modelů a značek, které sami vyzkoušeli

Umístění vířivek

  • Umístění vířivky: v souvislosti s umístěním vířivky se v diskuzích lidé zajímají o zkušenosti s umístěním v interiéru (ty uživatelé nemají, ale nedoporučují je). Chtějí také vědět, jak ostatní řeší podklad vířivky. Kromě využití podložek dodávaných spolu s vířivkou přidávají další vrstvu, která má izolační vlastnosti (jako je polystyren, pěnové podložky, méně umělé travní koberce).
  • Úprava okolí vířivky: kromě podkladu lidé sdílí i zkušenosti s úpravou okolí vířivek. Při umístění venku používají nejrůznější druhy zastřešení vířivek, jako jsou slunečníky, stříšky a nejvíc pergoly a altány. Někteří využívají i zimní zahrady, ve kterých se snižuje potřeba ohřívat vodu. Vířivku doplňují i přístupovou cestou a nábytkem pro posezení na zahradě.
Obrázek zobrazuje: Při umístění vířivky se zajímají i o úpravu jejího okolí
Při umístění vířivky se zajímají i o úpravu jejího okolí

Údržba a provoz vířivek

  • Údržba vody: vůbec nejčastějším tématem při zkušenostech s vířivkami jsou dotazy a rady o údržbě a úpravě vody ve vířivce. Nejvíc dotazů přichází od majitelů nafukovacích vířivek, protože oproti skořepinovým vířivkám mají slabší filtrační systémy a potřebují víc péče o filtry (častější čištění a měnění). Lidé sdílí konkrétní tipy pro vylepšení filtračního systému, jako je napojení pískové filtrace nebo použití filtračních kuliček do kartušové filtrace místo její klasické náplně. Při sdílení tipů o používání dezinfekčních prostředků hodně lidí volí pomalu rozpustné tablety s více účinky, které se umístí do plováku v hladině.
  • Výměna vody: opakovaně se v diskuzích opakují dotazy na to, za jakých podmínek a jak často uživatelé mění vodu. Mají obavy z toho, že ji budou muset měnit příliš často (například jednou za týden). V nafukovacích vířivkách uživatelům voda vydrží obvykle měsíc (to je správný interval), někteří ji vymění po třech dnech (tady už jde o zbytečně častou výměnu a je potřeba dodržovat správný postup údržby vířivky).
  • Spotřeba: informací o konkrétní spotřebě uživatelů se v diskuzích moc neobjevuje, převažují dotazy na spotřebu vířivek. Konkrétní odpovědi jsou několik let staré, proto je neuvádíme. U nafukovacích vířivek jde ale o částku v řádu několika stokorun měsíčně. Pro přesnější údaje si přečtěte článek o nákladech na provoz vířivky.
  • Opravy nafukovacích vířivek a servis: diskuze řešící závady nafukovací vířivky zmiňují, jak vyřešit konkrétní závady (nefunguje ohřev vody, vyřešení vyčištěním od vodního kamene). Popisují i přístup prodejců vířivek, například Mountfield má velmi špatné hodnocení (určení závady bez rozebrání řídící jednotky, doporučení zbytečně drahého řešení).
Obrázek zobrazuje: Údržba a provoz vířivek patří k nejdiskutovanějším tématům
Údržba a provoz vířivek patří k nejdiskutovanějším tématům

Používání vířivek

  • Četnost používání: Nejaktivnější uživatelé využívají vířivku v sezóně (přes teplejší měsíce roku) skoro každý den. Lidé, kteří vířivku používají kvůli zlepšení zdravotního stavu, se v ní koupou třikrát až čtyřikrát týdně. Nejvíc je zmiňované víkendové používání (tedy dva dny v týdnu). Minimum uživatelů se svěřilo s tím, že vířivku využívali méně častěji, než čekali (třeba jednou za půl roku) a dali ji k prodeji.
  • Používání v těhotenství: v diskuzích o používání vířivek v těhotenství se názory uživatelek rozchází zhruba půl na půl. Jedna část se přiklání k tomu, vůbec vířivku v těhotenství nepoužívat (kvůli vyšší teplotě vody, jejímu možnému znečištění a tryskám nasměrovaným na záda, které vnímají jako nebezpečné). Druhá část vířivku v těhotenství používá, ale některým ženám se v ní udělalo špatně od žaludku a vířivku pak vynechaly. Ženy, které chodí do vířivky v těhotenství, volí nižší teploty pod 37 °C a nenechávají trysky působit přímo na břicho, nosí i speciální tampóny do vody. Upozorňujeme ale, že by vám používání vířivky v těhotenství měl schválit lékař, hlavně v prvním trimestru je nevhodná.
  • Pohodlnost používání: lidé vířivku v diskuzích často srovnávají i s bazénem, kdy vířivka zabírá méně místa, snadněji se udržuje a nastavuje teplota. U nafukovacích vířivek podle uživatelů jednoznačně k pohodlnosti používání přispívá, když je nafukovací i dno. A také to, když si vyberou správnou velikost (je potřeba vybírat spíše podle rozměrů vířivky než podle počtu lidí, pro který je určená).
  • Účinky vířivek: z působení vířivky lidé nejvíc zmiňují celkovou relaxaci a pocity pohody. Velkou úlevu přináší lidem se silnými bolestmi svalů a kloubů (hlavně zádům a nohám, zejména po operacích a při chronických bolestech). Pozorují i zlepšení spánku a zmizení nočních křečí způsobených fyzickou námahou ze zaměstnání. Při ranním pravidelném využívání vířivky si všimli zvýšení energie. Uživatelé si všímají i toho, že jim vířivka poskytuje ideální prostor pro sblížení a probrání všech důležitých témat v příjemném prostředí. Pro podrobnější informace si přečtěte náš článek o zdravotních účincích vířivky.
Obrázek zobrazuje: V diskuzích o používání vířivek se lidé zajímají i o pohodlí
V diskuzích o používání vířivek se lidé zajímají i o pohodlí

Pozitivní zkušenosti při používání vířivky

Uživatelé nejvíc oceňují možnost využití vířivky v soukromí, kde mohou relaxovat kdykoli a podle svých představ. Za nejpříjemnější považují používání vířivky buď se svou rodinou a přáteli přes den nebo pro romantické a uklidňující chvíle večer a v noci. Za úžasný pocit pak označují okamžiky, kdy provozují vířivku v zimě, venku mrzne a oni si užívají odpočinek v 38°C vodě.

Často srovnávají vířivku s bazénem, oproti kterému zabírá menší prostor a spotřebovává menší množství vody. Vířivkám před bazénem dávají přednost hlavně rodiny s dětmi, kterým vyhovuje menší objem vířivky (mají děti lépe pod kontrolou). A hlavně možnost ohřát vodu na vyšší teploty než v bazénu, takže můžou být ve vířivce i při horším počasí.

Obrázek zobrazuje: K pozitivním zkušenostem patří využívání vířivky s přáteli a rodinou
K pozitivním zkušenostem patří využívání vířivky s přáteli a rodinou

Negativní zkušenosti s vířivkami

Nejvíc špatných zkušeností spojených s vířivkami souvisí s jejich údržbou a reklamacemi v záruční době. Uživatelé nejčastěji bojují s udržováním optimální kvality vody. Pokud se jim to nedaří, obracejí se o radu do diskuzních fór o vířivkách. Nejčastěji pomáhá správná péče o filtr do vířivky, případně nahrazení klasické filtrační kartuše nebo napojením vířivky na pískovou filtraci.

Reklamace kvůli závadám na vířivkách řeší uživatelé ve většině případů brzy po koupi vířivky. Většinou jde o vadné kusy, které jim prodejci vymění (za vadnou část nebo celou vířivku). Závady jsou různé, od součástek v řídící jednotce po trhliny na plášti vířivky nebo rozjeté švy. Rozdíl byl v rychlosti vyřízení, někdy prodejce posílají díly obratem, jindy si nechávají celou lhůtu na vyřízení reklamace, případně mají problém reklamaci uznat.

Protože jsou vířivky sériově vyráběné, nemůžete se případným vadám vyhnout. Ale přečtením recenzí ostatních uživatelů si můžete vybrat prodejce, se kterým v případě projevení závady nebudete muset obtížně jednat.

Obrázek zobrazuje: Špatné zkušenosti s vířivkou souvisí nejčastěji s její údržbou a reklamacemi
Špatné zkušenosti s vířivkou souvisí nejčastěji s její údržbou a reklamacemi

Jaké nepřesnosti se v diskuzích o vířivkách vyskytují?

Ne všechny rady a zkušenosti v diskuzích o vířivkách jsou prospěšné, proto je lepší si informace vždy ověřit.

  • Do vířivky se může chodit bez sprchy: pokud budete chodit do vířivky neosprchovaní, zvlášť v létě ještě s nánosy opalovacího krému, kvalita vody s rychle sníží a v lepším případě ji budete muset víc čistit. V horším případě budete muset vodu úplně vyměnit a důkladně vyčistit celou vířivku, včetně vnitřního zařízení a filtrů.
  • Na pěnu ve vířivce stačí odpěňovač: uživatelé se často zbavují pěny do vířivky použitím odpěňovače. Na tom není nic špatného, pokud se to neděje opakovaně. V tom případě nebude odpěňovač příliš účinný a je potřeba odstranit příčinu pěny (způsobenou nějakým znečištěním). Přečtěte si v našem článku, jak se pěny ve vířivce zbavit.
  • Údržba vířivky je velmi složitá: hodně lidí se před pořízením vířivky bojí, že péčí o vířivku stráví hodně času nebo že na ně bude příliš složitá. Přestože vířivka vyžaduje pravidelnou péči, určitě složitá není. Stačí jen zavést pravidelný režim (pro testování, aplikaci dezinfekce, spouštění filtrace a výměny vody). Díky tomu si celý proces zautomatizujete a zlehčíte.
  • Není potřeba kontrolovat hodnoty pH: někteří uživatelé dávají do vířivky jen chemii pro dezinfekci vody, ale nepoužívají testy pro kontrolu kvality vody, hlavně jejího pH. Bez použití tohoto testu si ale můžou zadělat na větší problémy, které se projeví později. Při příliš kyselém pH začnou rezivět součásti vířivky, příliš zásadité pH vede k usazování vodního kamene a dalších minerálů, což může ucpat a poškodit vnitřní zařízení vířivky. Kromě toho může špatně vyrovnané pH způsobit zdravotní problémy, jako je podráždění kůže nebo očí.
Obrázek zobrazuje: K omylům patří, že před vířivkou není potřeba sprcha, ta je ale nutná
K omylům patří, že před vířivkou není potřeba sprcha, ta je ale nutná

Použité zdroje a další zajímavosti:

https://valleyhotspringspas.com/blog/i-soaked-in-the-hot-tub-every-day-for-one-month-and-heres-what-happened/

https://www.masterspas.com/blog/hot-tub-reviews-therapy/

About the author

Saunování jsem propadla před pěti lety a teď je pravidelná návštěva wellness center neodmyslitelnou součástí mého života. Je to pro mě nejen skvělý relax po sportu nebo náročném pracovním dni. Sauna hlavně omezila mé nachlazení a nemoci přes zimu a v létě snáším parné dny mnohem snadněji. Také umí ulevit mým bolavým kolenům, které jsem 15 let zatěžovala při baletu.

Studium žurnalistiky, bohemistiky a sociologie mě naučilo, jak vyhledávat a analyzovat informace a předat je ostatním. Nejraději píšu o tom, co zajímá i mě samotnou. A protože jsem se rozhodla pořídit si domácí infrasaunu, ráda se s vámi podělím o zkušenosti i důležité informace z oblasti saunování.