Relaxeo.cz

Web věnovaný domácímu wellness a relaxu

Vířivky

Chemie do vířivky: jaké jsou druhy a co používat?

Chemie do vířivky: jaké jsou druhy a co používat?

Jakou chemii do vířivky použít záleží na několika faktorech. Abyste se ve výběru snadno zorientovali, je nejlepší se řídit podle rozdělení na typ výrobků a jejich složení. Při správném používání chemie do vířivky se vyhnete nutnosti vypouštět vířivku příliš často i případným zdravotním problémům.

Stručné shrnutí

💡 Pro úpravu pH a alkality vody se po změření hodnot využívají přípravky ke snížení nebo zvýšení daných hodnot (pH 7,2 až 7,6 a alkalita 80 až 120).

💡 Chemii proti tvrdé vodě je nutné používat v případě, kdy do vířivky napouštíte příliš tvrdou vodu. Měli byste také používat chemii pro čištění vnitřku vířivky.

💡 Druhy chemie do vířivky se dělí na chlórovou variantu (produkty obsahující chlór, které jsou levnější, ale vyžadují častější výměnu vody) a bezchlórovou variantu vhodnou pro citlivé osoby (výrobky s bromem zabírají pomaleji a vířivka by měla být zastíněná, nebo s kyslíkem, které jsou dražší a vířivka by měla mít účinný filtrační systém).

💡 Typů přípravků do vířivky existuje několik, od přípravných (šokové), udržovacích (dezinfekce pro vířivky) až po ty, které řeší konkrétní problémy (řasy, zakalení).

💡 Skladování chemie do vířivky by mělo být v uzavíratelné skříňce nebo nádobě, bez přístupu slunečních paprsků a vlhkosti a v originálním balení.

 💡 Nejlepší vířivky dle recenzí, testů a zkušeností jsme detailně rozebrali v našem článku. A jak vybrat nejlepší vířivky pro dva  jsme detailně rozebrali v našem článku.

Chemie do vířivky přehledně

Druh chemie pro vířivkyKonkrétní typy
Pro správné pH vodytestovací proužky,
přípravek pro zvýšení pH,
přípravek pro snížení pH.
Pro optimální alkalitu vodytestovací proužky,
přípravek pro zvýšení alkality,
přípravek pro snížení alkality-
Pro tvrdost vodytestovací sada,
regulátor tvrdosti.
Podle účinné látkychlórová chemie,
bromová chemie,
kyslíková chemie.
Přípravkypro šokové ošetření vody,
pro dezinfekci vody,
proti pěně,
proti řasám,
vločkovače (proti zakalení).

Úprava pH a alkality vody

Změřte pH vody a přidejte přípravky na jeho zvýšení nebo snížení

Po napuštění nové vody upravte její pH, které by nemělo spadnout pod hodnotu 7,2, ale může být v menších odchylkách od 7,4 po 7,6.

  • Testování a přípravky: k testování pH vody se používají testovací proužky. Pro snížení i zvýšení jsou dostupné dva různé přípravky. Při zvyšování pH nedochází k ovlivnění alkality vody, u snižování pH ale klesá i alkalita a je pak potřeba otestovat a upravit i její hodnoty.
  • Nízké pH: pokud poklesne pH pod hodnotu 7,2, může docházet ke svědění a pálení očí a také k nižší účinnosti dezinfekčních prostředků. Může také dojít k poškození vířivky.
  • Vysoké pH: při hodnotách pH nad 7,8 může docházet k usazování vodního kamene na vířivku, tvorbě pěny a zakalené vodě.

Změřte a přidejte přípravky na alkalitu vody

Alkalita pomáhá s udržováním správné hladiny pH a působí také jako bariéra, proto musí být správně vyvážená. Její hodnota se musí pohybovat od 80 do 120 mg/l.

  • Testování a přípravky: nejjednodušší je zjistit alkalitu vody pomocí testovacích proužků. Podle výsledků pak přidejte chemický přípravek na snížení nebo zvýšení alkality (jde vždy o dva výrobky), množství určují výsledky a výrobce.
  • Nízká alkalita: při poklesu pod hodnotu 80 mg/l a to může vést k i poškození povrchů vířivky a tvorbě řas. K nejčastějším příčinám patří smíchání s dešťovou vodou a přidání chlorových tablet s nízkým pH.
  • Vysoká alkalita: u hodnot nad 120 mg/l dochází k zakalení vody a usazování vodního kamene na povrchu vířivky a jejího příslušenství. Může ji způsobit nadměrné množství chemikálií, bakterií, potu a tělové kosmetiky.

Kompletního průvodce výběrem vířivek a recenzemi nejlepších vířivek pro různý počet uživatelů si přečtěte v našich dalších článcích.

Chemie proti tvrdosti vody a čištění vnitřku vířivky

Také si ověřte, jestli nemáte tvrdou vodu (obvykle to víte už podle nadměrného usazování vodního kamene v rychlovarné konvici). Některé vířivky mají proti tvrdé vodě účinnou filtraci, jiné potřebují dodatečné použití chemie proti tvrdé vodě. Při měření by hodnota neměla přesahovat 18 °N.

V potrubí vířivky časem dochází k usazování nečistot a vodního kamene. Odstraníte je pomocí speciálních přípravků a poté je potřeba vířivku vypustit, tyto přípravky do vířivky je tedy potřeba použít s dobrým plánováním. Pokud byste se o potrubí a vnitřní zařízení vířivky vůbec nestarali, budete mít špinavou vodu ihned po napuštění 

Druhy chemie do vířivky

Chlórová varianta

Chlór je prověřenou a účinnou možností pro boj proti bakteriím a řasám. Snadno se dávkuje (používají se k tomu hlavně chlorové tablety do vířivky, které se pro snadnější aplikaci dávají do plováků). Provází ho ale charakteristický zápach a pokud ho do vířivky dáte moc, dochází k pálení očí a svědění kůže.

Jde o nejlevnější variantu, ale voda vyžaduje pravidelnou obměnu. Každý měsíc je potřeba vypustit 30 % objemu vody, aby nevznikala zvýšená hladina chloraminu. Každé tři měsíce je nutné vypustit vodu úplně. Po vypuštění se vířivka musí vyčistit a vydezinfikovat.

Bezchlórová varianta

Nevznikají chloraminy, takže se při dodržení správných hodnot pH vody a alkality nemusí voda vypouštět a vydrží i celý rok. U této varianty bezchlórové chemie existují dvě možnosti:

  • Brom: nevydává zápach jako chlór a oproti němu vydrží déle. Díky nižšímu pH udržíte vodu také déle v rovnováze. Je šetrnější k pokožce než chlór, zabírá ale pomaleji. Brom je navíc nestabilizovaný a proto je lepší jej používat ve vířivkách chráněných před sluncem (na slunci rychleji vyprchá).
  • Kyslík: mezi nejšetrnější přísady do vířivky patří ty na bázi aktivního kyslíku. Obvykle nemá žádný zápach a je řešením pro lidi s citlivou pokožkou a alergiemi, protože pokožku nedráždí. Je ale dražší a mívá náročnější způsob použití (s tabletou je potřeba přidat i aktivátor). Měla by se také používat s účinným filtračním systémem.

Jaké přípravky do vířivky můžete používat?

  • Pro šokové ošetření vody: při prvním napuštění a po velkém znečištění (časté používání nebo po bouřce) je vhodné použít šokové ošetření vody. Nejčastěji jde o chlor šok, který je nestabilní a rychle vyprchá. Nejlepší je používat ho večer. Možné je i šokové ošetření kyslíkem.
  • Pro dezinfekci vody: pro trvalou dezinfekci do vířivky můžete podle zvoleného typu (chlorové, bromové, kyslíkové) můžete zvolit přípravky v tekuté, granulátové i tabletové formě. Nejoblíbenější jsou právě tablety do vířivky, které mají postupné uvolňování a obvykle v sobě kombinují víc účinků (k oblíbeným patří třeba tablety Savo do vířivky, které mají zároveň funkci dezinfekce, vločkovače a odstranění řas).
  • Proti tvorbě pěny: pokud se na hladině vířivky tvoří pěna, je možné ji odstranit nastříkáním speciálního přípravku – odpěňovače. V případě většího množství pěny se aplikace musí opakovat, což se stává hlavně u starší vody.
  • Proti výskytu řas: pokud chcete předejít tvorbě řas, použijte algicidní přípravek. Je nutné jej přidávat pravidelně, při výskytu řas už je nutné šokové ošetření vody.
  • Vločkovače: při zanedbané dezinfekci a péči o kvalitu vody můžete nečistoty z vířivky dostat pomocí vločkovače, který na sebe malé mechanické nečistoty a zákaly naváže. Po této úpravě je už filtrace schopná nečistoty zachytit. Voda s malými částečkami nečistot je charakteristicky zakalená a ztrácí svou jiskru.

Uchovávání chemie pro vířivky

Protože chemie pro vířivky patří k nebezpečným přípravkům, měli byste je před jejich nákupem vyřešit správné skladování.

  • Nádoba nebo skříňka by neměla být přímo na zemi a nejlépe zamčená. Při skladování venku by skříňka měla být vodotěsná.
  • Udržujte je v suchu, chladu a mimo ostatní přípravky. Chemie do vířivky je vyráběná tak, aby se rozpustila ve vodě, takže je důležité, aby se nesmíchala s ničím dalším.
  • Pokud ji skladujete na zahradě, kde je přímé sluneční záření, je lepší ji přesunout do sklepa nebo garáže.
  • Skladujte je v originálním balení, které vám ulehčí používání a informace budete mít po ruce i v případě zasažení těla.
  • Nenechávejte je nadosah dětem a zvířatům, po použití je ihned zavřete a uložte.

Použité zdroje a další zajímavosti:

https://www.masterspas.com/blog/hot-tub-chemicals-101/

https://www.outdoorlivinghottubs.co.uk/blogs/inspiration-advice/oxygen-hot-tub-maintenance-guide

About the author

Saunování jsem propadla před pěti lety a teď je pravidelná návštěva wellness center neodmyslitelnou součástí mého života. Je to pro mě nejen skvělý relax po sportu nebo náročném pracovním dni. Sauna hlavně omezila mé nachlazení a nemoci přes zimu a v létě snáším parné dny mnohem snadněji. Také umí ulevit mým bolavým kolenům, které jsem 15 let zatěžovala při baletu.

Studium žurnalistiky, bohemistiky a sociologie mě naučilo, jak vyhledávat a analyzovat informace a předat je ostatním. Nejraději píšu o tom, co zajímá i mě samotnou. A protože jsem se rozhodla pořídit si domácí infrasaunu, ráda se s vámi podělím o zkušenosti i důležité informace z oblasti saunování.