Relaxeo.cz

Web věnovaný domácímu wellness a relaxu

Druhy saunInfrasaunyVýběr infrasauny

Parní sauna – Jaké má účinky a čím se liší od parní komory?

Parní sauna – Jaké má účinky a čím se liší od parní komory?

Parní sauna a parní komora se často zaměňují. Jejich účinky jsou velmi podobné, ale konstrukce úplně jiná. Parní komora bývá nejčastěji v tělocvičnách, wellness centrech nebo na veřejných bazénech. Parní saunu najdete spíš ve specializovaných saunových světech. Kvůli poměrně náročné údržbě a vysoké ceně obou zařízení si je moc lidí domů nepořizuje. Pokud je ale máte možnost vyzkoušet nebo pravidelně používat, neváhejte. Jsou skvělým místem pro relaxaci a posílení imunity s řadou pozitivních účinků na lidské tělo a mysl.

Stručné shrnutí

💡 Parní komora má svůj tradiční vzhled v keramickém mozaikovém obložení. Parní generátor tu vytváří až 100% vzdušnou vlhkost, teploty dosahují 35 až 50 °C.

💡 Parní sauna vypadá jako finská sauna, jen se tu tvoří víc páry za pomoci rozžhavených saunových kamenů. Vzdušná vlhkost se pohybuje kolem 70 % a teploty mezi 70 a 80 °C.

💡 Tělo se v páře a při vysokých teplotách zpotí, ale pot se nemůže odpařit a tělo se potí víc. Proto parní sauna i komora působí tak intenzivně.

💡 Vhodné jsou oba typy i pro ty, kdo nemohou do finské sauny (jako děti, alergici, lidé s vysokým krevním tlakem, vždy po poradě s lékařem).

💡 Účinky obou typů jsou podobné, parní komora působí silněji. Pomáhají s uvolněním stresu, svalů, při lehkém nachlazení a jako prevence před respiračními onemocněními.

💡 Domácí parní komora je finančně i konstrukčně náročná, musí ji instalovat odborník, hodí se v případě potřeby soukromí.

💡 Domácí parní sauna vyžaduje také sestavení od odborníka. Cenově vyjde ještě na víc, než domácí finská sauna, zajišťuje absolutní soukromí.

💡 V parní komoře i sauně byste měli setrvávat jen tak dlouho, jak je vám to příjemné, maximálně 20 minut, mezi jednotlivým saunováním je potřeba odpočinek.

💡 Pobyt v páře zpříjemní nejrůznější vůně, peelingy i kosmetika do sauny. Díky otevřeným pórům a zvlhčené pleti se lépe vstřebávají.

💡 Nejlepší infrasauny dle recenzí, testů a zkušeností jsme detailně rozebrali v našem článku.

Parní sauna a parní komora přehledně

VlastnostParní saunaParní komora
Obvyklá teplota v sauně40 °C až 50 °C35 °C až 50 °C
Nejčastější vzdušná vlhkost70 %100 %
Doporučená doba pobytu3 x 15 minut3 x 15 minut
Pro koho je vhodnáspíše pro ty, kdo mohou i do finské sauny, pro sportovcepro všechny bez větších zdravotních omezení, mohou i astmatici, lidé s vysokým tlakem a děti
V čem pomáhápři redukci stresu, odpočinku, chronických respiračních onemocněních, po sportovním výkonupři chronických respiračních onemocněních a jako prevence před nimi, před a po sportovním výkonu

Co to je parní komora a jak funguje?

Parní komora se začala využívat už v době, kdy se lázně ve starověkém Římě těšily největší přízni. A svůj vzhled i způsob fungování si zachovala dodnes. V parní komoře se lidské tělo prohřívá nejen za pomoci vyšších teplot, ale hlavně vzdušnou vlhkostí (často 100%). Ta vzniká díky velkému množství horké páry. Kvůli tomu vnitřní prostory z většiny tvoří obklady. A jak vybrat nejlepší infrasauny jsme detailně rozebrali v našem článku.

Pro větší relaxační efekt má sauna na stropě náladové osvětlení, které může připomínat třeba hvězdné nebe. Často je vybavená i audiosystémem a spolu s párou se do prostoru vypouští i vůně. Parní komora je ve srovnání se saunami chladnější. Proto je vhodná i pro ty, kdo nesnáší velké horko finské sauny. Teploty se v parní sauně nejvíc pohybují v rozmezí 35 až 50 °C (oproti 70 °C až 110 °C ve finské sauně).

Parní sauna, neboli parní lázeň, vytváří intenzivní páru za pomoci silného generátoru páry. Díky tomu je uvnitř intimní prostředí, kde o vás ostatní ví, ale nemohou si prohlížet každý záhyb vašeho těla. Po samotném saunování nenásleduje prudké zchlazení, jako tomu je u finské sauny. Stačí jen vlažná sprcha a následný odpočinek. Důležité je i doplňování tekutin, protože snadno vypotíte až 0,5 litru.

Obrázek vyjadřuje: Parní komora má svůj tradiční vzhled s mozaikovým obložením.
Parní komora má svůj tradiční vzhled s mozaikovým obložením

Jak vypadá parní sauna a jak se liší od finské sauny?

Parní sauna vypadá jako dřevěná finská sauna, ale na tělo má velmi podobný vliv jako parní komora. Nikdy ale nemůže dosáhnout 100% vzdušné vlhkosti. Naopak čím vyšší vlhkost tu je, tím víc se dřevo uvnitř opotřebovává. Páry se tu dosahuje pomocí polévání nahřátých kamenů na kamnech.

Jde o chladnější druh sauny, protože tu teploty dosahují 70 až 80 °C (oproti 70 °C až 110 °C ve finské sauně). Vzdušná vlhkost tu bývá kolem 70 %. V této sauně tak víc vydrží lidé, kterým horký vzduch finské sauny nedělá dobře. Je ale potřeba dát pozor na to, že pocitově teplotu zvyšuje větší pocení kvůli vyšší vzdušné vlhkosti. 

Parní sauna vypadá jako finská, jen je v ní víc páry a vzdušné vlhkosti.
Parní sauna vypadá jako finská, jen je v ní víc páry a vzdušné vlhkosti

Co se děje s tělem při pobytu v parní sauně a parní komoře?

Vysoká teplota v sauně či komoře rychle začne zahřívat tělo a to se zpotí. Kvůli velké vlhkosti se pot neodpařuje a tělo se tak nemá jak samo ochladit a dochází k celkovému oteplování. Nastartuje se tak metabolismus a díky tomu se spalují i tuky.

Při silném pocení se zároveň otevírají póry a spolu s potem se odplavují škodlivé látky, pleť je jemnější a čistší. Parní sauna i komora tak působí skvěle nejen na zdraví, ale i na vzhled. Můžete v ní trochu zhubnout (v řádu dekagramů) a zlepšit stav své pleti. Přitom platí, že účinnější je vždy parní komora, kde je 100% vzdušná vlhkost. Naopak v parní sauně si můžete užívat zároveň výhod finské sauny i účinkům podobným parní komoře.

Pro koho jsou parní komora a parní sauna vhodné?

Stejně jako u ostatních druhů saun, i tady platí, že by váš zdravotní stav měl posoudit lékař. Hlavně v případě, kdy se s něčím léčíte dlouhodobě. Pro nižší teploty si parní komoru mohou užívat i děti a lidé s astmatem, alergiemi nebo vysokým krevním tlakem.

U parní sauny je to díky nižším teplotám podobné, ale pro tělo to může být velmi podobná zátěž, jako ve finské sauně. Kromě porady s lékařem tak na začátek zvolte lavice u země, kratší pobyt a v případě jakýchkoliv nepříjemných pocitů okamžitě odejděte.

S čím umí parní sauna a komora pomoci?

Stejně jako u jiných druhů saun, i parní komora a sauna díky celému procesu saunování a následného odpočinku pomáhají zmírnit stres. Pobyt v parní sauně i komoře uvolňuje endorfiny, chemikálie produkované tělem pro uvolnění stresu, tělo tak tvoří víc melatoninu a pak se lépe spí. Pára v místnosti vytváří prostředí, které podporuje hluboké dýchání a nahřívá sliznice dýchacích cest.

Domácí napařování při nachlazení dokáže při nesprávném postupu i opařit, parní sauny a komory jsou oproti tomu bezpečné (nezůstanete-li tu příliš dlouho a nesmíte sem s teplotou). Teplo z páry pomáhá s regenerací svalů po tréninku a také umí připravit na náročný sportovní výkon, protože jsou klouby a svaly víc pružné.

Přítomnost páry člověka nutí soustředit se na dýchání, které je díky této kontrole klidnější a hlubší. Tím se také víc uvolníte vy sami. Horké prostředí spolu s párou také výborně uvolňují svaly, otevírají a čistí póry na pleti, která se vyhlazuje. Pobyt v páře umí podle průzkumů snížit krevní tlak a celkově posiluje imunitní systém.

Je lepší domácí nebo veřejná parní komora?

Otázka sestavení parní komory v domácích podmínkách je nejčastěji záležitostí pro odborníka, který má s instalací tohoto typu zařízení zkušenosti. Cena základní parní sauny pro domácnosti začíná na 100 tisících. Je tak výrazně dražší než infrasauna (seženete kolem 20 tisíc) a vyjde také na víc než finská sauna (vybavená v základu přijde na 80 tisíc).

Vzhledem k vysoké vlhkosti musí být parní komora parotěsná pro udržení ideálních podmínek a ochránění ostatních místností. Kromě toho musíte zajistit také dostatečné odvětrávání a pravidelně ji důkladně čistit. Tyto starosti s údržbou a velkými náklady vám ve veřejné parní komoře odpadají.

Dáváte-li ale přednost soukromí nebo máte obavy z přenosu onemocnění (v parní komoře se velmi snadno přenáší respirační choroby nebo plísně na nohou) a chcete si nastavit specifické podmínky, je pro vás určitě lepší domácí parní komora.

V parní komoře nejde díky páře vidět každý záhyb těla, pára je v plném provozu tak hustá, že jde i špatně vyfotit .
V parní komoře nejde díky páře vidět každý záhyb těla, pára je v plném provozu tak hustá, že jde i špatně vyfotit

Jak je to s domácí parní saunou?

Stejně jako u parní komory, i u parní sauny musíte počítat s náročným sestavením i údržbou. Konstrukcí je téměř totožná s finskou saunou, kterou nejčastěji sestavuje odborník (nebo šikovný domácí kutil). Kvůli vysoké vzdušné vlhkosti vyžaduje její dřevo opravdu pečlivé ošetření, aby vám vydržela co nejdéle.

Na našem trhu jsou dostupné hlavně individuálně vyráběné parní sauny, musíte proto počítat i s vyšší pořizovací cenou. Jde o podobnou konstrukci jako u finské sauny, která v základní verzi stojí kolem 80 tisíc.

V domácí parní sauně si vychutnáte absolutní klid a soukromí.
V domácí parní sauně si vychutnáte absolutní klid a soukromí

Zásady správného saunování v parní sauně a komoře

Před zahájením saunování se důkladně osprchujte a omyjte mýdlem. Po jednotlivých pobytech v sauně se také osprchujte, ale už bez mýdla nebo sprchového gelu. Pobyt v parní sauně nebo komoře je dobré si naplánovat tak, abyste ji použili třikrát po sobě. Po 10-20 minutách si na chvíli odpočiňte na lehátku. Jak dlouho zůstanete uvnitř záleží na vašem pocitu, nesmí vám to být nepříjemné.

Při příchodu do veřejné parní komory je vhodné si nejdřív omýt místo, kde chcete sedět. Mívají na to speciální sprchovou hadici. Někde můžete vstoupit v plavkách, ale ty jsou pro jakékoliv saunování extrémně nepohodlné. Přestože bývá vždy ručník a prostěradlo přípustné, kvůli vysoké vlhkosti moc příjemné nejsou. Vůbec nejlepší je nahé tělo. Obuv nechejte vždy před saunou. Při odchodu byste měli svoje místo opět omýt vodou.

V parní sauně se chovejte jako ve finské (podložte se ručníkem nebo prostěradlem, včetně nohou). Hlavně ze začátku může být náročné zůstat uvnitř obou zařízení po celou doporučenou dobu (10-20 minut). Kvůli horké páře se tu obtížněji dýchá. Proto je dobré si na toto prostředí zvykat postupně a hlavně se soustředit na pravidelné dýchání, kdy se nadechujete nosem a u výdechu si můžete pomáhat ústy.

Čím si pobyt v parní sauně zpříjemnit?

Kromě dobré společnosti vám saunování v páře určitě vylepší vůně. Ty mohou být součástí samotné sauny či komory ve formě vonných esencí, nebo si je zajistíte prostřednictvím tělových peelingů a scrubů. V páře se totiž otevírají póry a díky pocení a zároveň vysoké vlhkosti sauny se nanášené kosmetické produkty skvěle vstřebávají do pokožky.

Kromě nejrůznějších masážních pomůcek a škrabátek tak v parní sauně využijete i kosmetické přípravky. Seženete specializovanou kosmetiku do sauny a některá wellness centra nabízí svoje čerstvě namíchané směsi. Snadno si je vyrobíte také doma, například smícháním hrubozrnné soli s pár kapkami esenciálních vonných olejů.

Použité zdroje a další zajímavosti:

https://www.healthline.com/health/steam-room-benefits

About the author

Saunování jsem propadla před pěti lety a teď je pravidelná návštěva wellness center neodmyslitelnou součástí mého života. Je to pro mě nejen skvělý relax po sportu nebo náročném pracovním dni. Sauna hlavně omezila mé nachlazení a nemoci přes zimu a v létě snáším parné dny mnohem snadněji. Také umí ulevit mým bolavým kolenům, které jsem 15 let zatěžovala při baletu.

Studium žurnalistiky, bohemistiky a sociologie mě naučilo, jak vyhledávat a analyzovat informace a předat je ostatním. Nejraději píšu o tom, co zajímá i mě samotnou. A protože jsem se rozhodla pořídit si domácí infrasaunu, ráda se s vámi podělím o zkušenosti i důležité informace z oblasti saunování.