Relaxeo.cz

Web věnovaný domácímu wellness a relaxu

Vířivky

Nafukovací vířivka na slanou vodu: v čem je výhodná a jak ji používat?

Nafukovací vířivka na slanou vodu: v čem je výhodná a jak ji používat?

Abyste udrželi vodu ve vířivce čistou, nemusíte do ní používat jen velké množství chemikálií. Nafukovací vířivka na slanou vodu si díky solinátoru dokáže vytvořit potřebné množství volného chlóru, který vodu vydezinfikuje. Nemusíte tak chemii doplňovat ručně, navíc voda méně dráždí, nemá typický chlórový zápach a je příjemná na používání.

Stručné shrnutí

💡 Solinátor ve vířivce funguje na principu elektrolýzy, kdy přeměňuje sůl na sodík a chlór, který pak čistí vodu. Koncentrace soli se odpařováním nemění, musí se doplnit až při částečné nebo úplné výměně vody.

💡 Výhody nafukovací vířivky na slanou vodu je používání méně chemikálií, méně dráždí (oči, kůži), příjemná na používání a má levnější provoz.

💡 Nevýhodami vířivky se solinátorem stále vyžaduje pravidelnou údržbu, sůl zatěžuje součásti vířivky, salinace může zabrat delší dobu, menší výběr modelů, které jsou dražší, usazování soli na vířivce a jejím okolí.

💡 Údržba vody ve vířivce se solinátorem při prvním spuštění vyžaduje úplné rozpuštění nasypané soli. Po použití solinátoru je potřeba otestovat vodu na hodnoty chlóru a pH. Při větším znečištění je potřeba použít chemii pro vířivky.

💡 Solinátor byste měli zapínat podle pokynů výrobce, stavu vody i podle toho, jak často a v kolika lidech vířivku používáte. Nejlepší je zapínání solinátoru po každém použití vířivky nebo nastavení automatického spuštění každý druhý den.

💡 Sůl do vířivky se solinátorem byste měli vybírat co nejčistší, určenou pro použití v bazénech a vířivkách. Koncentrace se pohybuje mezi 2 – 3 g/l.

 💡 Nejlepší vířivky dle recenzí, testů a zkušeností jsme detailně rozebrali v našem článku. A jak vybrat nejlepší vířivky pro dva  jsme detailně rozebrali v našem článku.

Nafukovací vířivka na slanou vodu přehledně

Vlastnosti nafukovací vířivky na slanou voduKonkrétní parametry
Výhody vířivky se solinátoremMéně chemikálií,
méně dráždí,
příjemné používání vířivky,
levnější náklady na provoz.
Nevýhody vířivky se solinátoremPravidelná údržba,
zatížení zařízení vířivky,
delší doba salinace,
menší výběr vířivek, které jsou dražší,
usazování soli v okolí vířivky.
Kolik soli je potřeba?2 – 3 g/l,
u vířivky s objemem 1000 l je optimální 2,5 kg soli.
Jak často se solinátor zapíná?podle počtu lidí a četnosti používání vířivky,
dá se nastavit automatický režim (každý druhý den),
nebo se může zapínat po každém koupání. 

Jak funguje čištění vody ve vířivce se solinátorem?

Solinátor, neboli chlorinátor, je elektrické zařízení připojené k vířivce. Funguje na principu elektrolýzy, kdy dochází ke štěpení soli na sodík a aktivní chlór. Díky sodíku je voda pocitově na pokožce jemná a měkká, chlór zajišťuje dezinfikování vody. Během elektrolýzy vzniká i kyslík a ozón, které pomáhají zlepšit čistotu vody. Solinátor tak ihned po spuštění začíná likvidovat viry, bakterie i řasy a postará se i oxidaci organických materiálů.

Po dokončení dezinfekce vody se chlór opět přemění na sůl, takže ji není potřeba doplňovat. Koncentrace soli se nemění ani při odpařování. Doplnění je potřeba jen v případě, kdy vyměníte část nebo i celý objem vody ve vířivce. Sůl může ubýt při opakovaném důkladném čištění filtrů. Na potřebu doplnění soli obvykle upozorní sám solinátor. Pokud se upozornění objeví a sůl by ještě nemělo být potřeba doplnit, zkontrolujte, jestli není zanesený vodním kamenem.

Nafukovací vířivky se solinátorem jsou k dostání už v sadě, kdy je napojení přizpůsobené používání solinátoru. Zapojuje se vždy na konec okruhu, tedy za filtraci. V případě, že byste si solinátor k vířivce chtěli pořídit dodatečně, musí mít odpovídající velikost hadic pro napojení i průtok. Možnost dodatečného připojení je lepší ověřit u prodejce. Kompletního průvodce výběrem vířivek a recenzemi nejlepších vířivek pro různý počet uživatelů si přečtěte v našich dalších článcích.

Obrázek zobrazuje: Nafukovací vířivka na slanou vodu vypadá na první pohled jako ostatní vířivky
Nafukovací vířivka na slanou vodu vypadá na první pohled jako ostatní vířivky
Pbrázek zobrazuje: Vířivka se solinátorem se liší o ovládání solinátoru i samotné zařízení
Vířivka se solinátorem se liší o ovládání solinátoru i samotné zařízení

Jaké jsou výhody vířivky na slanou vodu?

  • Používání méně chemikálií: solinátor sám vytváří chlór rovnou ve vířivce a zároveň hlídá hladinu chlóru, která je potřebná pro čistou vodu. Vytváří tak jen nezbytné množství chlóru. Ve vířivce tak budete mít jen nejnutnější množství chemikálií. Navíc voda upravená solinátorem je pocitově čistší a jemnější než ta, která se udržuje pomocí chemických přípravků. Chlorová chemie navíc neobsahuje jen chlór, ale kvůli uchovávání musí mít i další stabilizátory jako je kyselina kyanurová. Opakovaným přidáváním chlórové chemie se tyto stabilizátory nahromadí a mohou způsobovat typické podráždění z chlorované vody.
  • Menší podráždění: menší množství chemikálií také znamená, že takto upravená voda bude vyhovovat i citlivějším osobám – dráždí méně kůži i oči. Každý ale reaguje jinak, proto některým lidem s ekzémy takto upravená voda vyhovuje, jiným může projevy zhoršit. Je proto lepší vyzkoušet snášenlivost opatrně, ideálně se také poraďte se svým lékařem.
  • Příjemné na používání: přestože solinátor vytváří chlór, typický chlórový zápach v nich nezůstává během koupání a hlavně ani na těle po opuštění vířivky. Na rozdíl od používání chlórové chemie, u které se často zápachu zbavíte až po opakovaném osprchování.
  • Levnější provoz: zatímco prvotní investice do pořízení nafukovací vířivky na slanou vodu je vyšší než u těch bez solinátoru, provozní náklady jsou výrazně nižší (může to být až 80 %). Nemusíte totiž kupovat téměř žádné chemikálie.

Nevýhody vířivky se solinátorem

  • Nutná pravidelná údržba: i když někteří prodejci i uživatelé vířivek tvrdí, že údržba vody ve vířivce se solinátorem je bez jakékoli námahy, není to pravda. Ať si pořídíte jakýkoli model, vždy platí, že je potřeba pravidelně testovat kvalitu vody, v případě potřeby ji vyvážit do správných poměrů, a čistit filtry. U tohoto typu vířivky je ještě víc důležité dodržování správného používání vířivek, hlavně sprchování před koupáním ve vířivce.
  • Sůl zatěžuje součásti vířivky: sůl zatěžuje všechny kovové součásti vířivky, protože má korozivní vlastnosti. Po čase tak může poškodit všechny nerezové prvky – na čerpadle a na jeho těsnění, topném systému nebo ložiska v tryskách. Důležité je proto nejen kontrolovat stav těchto součástí, ale hlavně to nepřehánět s dávkováním soli. Právě vyšší než doporučená koncentrace povede ke korozi.
  • Salinace může zabrat delší dobu: u některých modelů vířivek může trvat proces salinace výrazně déle, než kdybyste použili chemii do vířivky. Také může trvat delší dobu, než nastavíte ideální dobu, po kterou má solinátor být v provozu u vaší vířivky.
  • Menší výběr a dražší modely: nafukovacích vířivek na slanou vodu je málo, máte tak velmi omezené možnosti výběru. Kvůli solinátoru mají i vyšší cenu. Zatímco nafukovací vířivky začínají na osmi tisících korun, nafukovací vířivky se solinátorem nejčastěji pořídíte až od dvaceti tisíc korun.
  • Usazování soli na vířivce a v jejím okolí: při používání solinátoru musíte počítat s tím, že se na krajích vířivky i v jejím okolí budou usazovat stopy soli. Některé povrchy nebo rostliny to může ničit, a proto je potřeba mít buď vířivku umístěnou na odolném místě, nebo okolí pravidelně oplachovat od soli. Také kryt vířivky a její stěny je potřeba pravidelně omývat, abyste zabránili jejich možnému poškození.

Jak udržovat vodu ve vířivce se solinátorem?

Před prvním spuštěním solinátoru sůl nasypte rovnou do vířivky. Sůl je potřeba nechat úplně rozpustit, můžete tomu pomoci rozmícháním, zapnutím filtračního systému a tedy i cirkulace vody a poskytnutím dostatečného času. Že se sůl dostatečně nerozpustila poznáte podle toho, že vířivka ohlásí nízkou koncentraci soli – přestože jste do ní nasypali dostatečné množství. 

V době, kdy je solinátor spuštěný, byste měli vířivku nechat zakrytou pro co nejlepší účinek. Pokud se objeví závažnější znečištění (jako jsou řasy nebo pěna ve vířivce), je potřeba použít konkrétní přípravek k odstranění problému. Po použití solinátoru často stoupne pH a je proto potřeba ho upravit prostředky pro snížení nebo zvýšení pH (nejdřív vodu otestujte).

Jakmile solinátor ukončí první dezinfekční cyklus, otestujte vodu. Hodnota chlóru by měla být na hodnotě mezi 2 až 4 ppm (zkratka pro měřící jednotku „parts per milion“, tedy počet částic na milion). Ze začátku je dobré testovat i dvakrát denně, poté už stačí jednou týdně. Záleží ale i na četnosti používání a počtu uživatelů.

Obrázek zobrazuje: Po ukončení provozu solinátoru je potřeba otestovat kvalitu vody
Po ukončení provozu solinátoru je potřeba otestovat kvalitu vody

Jak často zapínat solinátor v nafukovací vířivce?

Jak často budete muset ve vířivce solinátor zapínat záleží na několika faktorech. Na prvním místě byste se měli řídit doporučením výrobce. Časem pak dokážete vypozorovat sami, v jaké kondici je voda ve vaší vířivce. A také je důležité zohlednit, jak často a v kolika lidech vířivku používáte.

Ideální je zapínat ji po každém použití nebo si nastavit pravidelné spouštění aspoň každý druhý den. I když vířivku zrovna nepoužíváte, mohou se v ní množit bakterie. Uživatelé, kteří ji využívají méně často, pouští solinátor na tři až pět hodin, ti s častějším využitím vířivky nebo při zakalené vodě pouští solinátor až na osm hodin.

Jakou a kolik soli pro solinátor k nafukovací vířivce používat?

Sůl do vířivky se solinátorem byste určitě neměli používat podle toho, jakou máte zrovna po ruce. Úplně nevhodné jsou kuchyňské soli nebo ty s obsahem jódu. Nejlepší je co nejčistší sůl, s výběrem vám pomůže označení sůl pro bazény nebo sůl pro vířivky. Orientovat se můžete také podle normy EN 16401 (pro úpravu vody v bazénech používanou pro úpravu vody se solinátorem).

Množství soli záleží na celkovém objemu vířivky. Mělo by odpovídat koncentraci 2 – 3 g/l. Nejlepší je ze začátku zvolit prostřední hodnotu 2,5 g/l a pozorovat stav vody. Na vířivku s objemem 1000 l (obvyklý objem pro čtyři lidi) tak budete potřebovat 2,5 kg soli.

Sůl slouží jako dezinfekční prostředek, určitě od ní neočekávejte žádné blahodárné účinky jako třeba při koupání v moři kvůli velmi malé koncentraci. V porovnání s mořskou vodou je koncentrace soli ve vířivce osmkrát až desetkrát menší. Pokud se nějaké účinky projeví, budou velmi mírné.

Obrázek zobrazuje: : Čím čistší sůl použijete, tím lepší účinek bude mít
Čím čistší sůl použijete, tím lepší účinek bude mít

Použité zdroje a další zajímavosti:

https://www.calderaspas.com/wellness-blog/the-top-11-salt-water-hot-tub-benefits

https://www.twincityjacuzzi.com/everything-you-need-to-know-about-salt-water-hot-tubs/

https://blog.marquisspas.com/maintenance/water-care/saltwater-systems-for-hot-tubs

About the author

Saunování jsem propadla před pěti lety a teď je pravidelná návštěva wellness center neodmyslitelnou součástí mého života. Je to pro mě nejen skvělý relax po sportu nebo náročném pracovním dni. Sauna hlavně omezila mé nachlazení a nemoci přes zimu a v létě snáším parné dny mnohem snadněji. Také umí ulevit mým bolavým kolenům, které jsem 15 let zatěžovala při baletu.

Studium žurnalistiky, bohemistiky a sociologie mě naučilo, jak vyhledávat a analyzovat informace a předat je ostatním. Nejraději píšu o tom, co zajímá i mě samotnou. A protože jsem se rozhodla pořídit si domácí infrasaunu, ráda se s vámi podělím o zkušenosti i důležité informace z oblasti saunování.