Relaxeo.cz

Web věnovaný domácímu wellness a relaxu

Vířivky

Instalace nafukovací vířivky: jak postupovat a co mít připravené dopředu?

Instalace nafukovací vířivky: jak postupovat a co mít připravené dopředu?

Instalaci nafukovací vířivky zvládnete během chvilky. K tomu je důležité si vše nejdřív nachystat, hlavně místo pro vířivku. A také si zkontrolovat balení vířivky a seznámit se s návodem u konkrétního modelu vířivky. Po instalaci je potřeba vířivku správně naplnit vodou a spustit ohřev.

Stručné shrnutí

💡 Nachystat dopředu je potřeba, abyste vám při instalaci vířivky nic nechybělo. Zkontrolujte obsah balení vířivky podle návodu.

💡 Příprava místa pro vířivku musí proběhnout před její instalací, abyste ji nijak nepoškodili. Musí stát na pevném a rovném povrchu, mít přívod elektrické energie a odtok vody. Při umístění v interiéru zajištěné odvětrávání, venku by měla být chráněná před větrem a zastíněná. Vždy k ní musíte mít přístup (aspoň k ovládání a ventilům).

💡 Připravte vířivku k nafouknutí tak, že si všechny její součásti přenesete na místo, kde má stát. Instalaci dělejte ve dvou, abyste vířivku nepoškodili (nijak ji netahejte, ale přenášejte).

💡 Vířivku instalujte nafouknutím přes řídící jednotku vířivky, poté k ní řídící jednotku s čerpadlem připojte. Přišroubujte i filtrační kartuši.

💡 Naplnění a zprovoznění vířivky zajistíte naplněním vířivky vodou pomocí zahradní hadice, která musí být nezávadná, může být i ohřátá (maximálně na 38 – 42 ºC podle typu vířivky). Po naplnění spusťte ohřev a zakryjte vířivku. Před použitím vodu otestujte a ošetřete vybranou chemií do vířivky.

💡 Nejlepší vířivky dle recenzí, testů a zkušeností jsme detailně rozebrali v našem článku. A jak vybrat nejlepší vířivky pro dva  jsme detailně rozebrali v našem článku.

Instalace nafukovací vířivky přehledně

Otázky o instalaci nafukovací vířivky
Odpovědi
Co je potřeba pro instalaci nafukovací vířivky uvnitř?Zjistit nosnost,
zajistit odvětrávání,
přívod elektrické energie,
odtok vody,dobře přístupná.
Co je důležité pro venkovní instalaci nafukovací vířivky?Rovný a pevný podklad,
přívod elektrické energie,
odtok vody,
dobře přístupná,
ochrana před větrem a zastínění.
V jakých krocích probíhá instalace nafukovací vířivky?Sestavení a zapojení řídící jednotky,
rozložení pláště vířivky a jeho nafouknutí,
nafouknutí dalších částí vířivky,
kontrola, jestli není přefouknutá,
připojení čerpadla a řídící jednotky,
nainstalování filtrační kartuše.
Jak zprovoznit nafukovací vířivku?Naplnění nezávadnou vodou z hadice,
zakrytí vířivky,
spuštění ohřevu,
kontrola stavu vody a použití chemie pro úpravu vody.

Nachystejte si vše potřebné dopředu

Ještě než s instalací nafukovací vířivky začnete, nachystejte si vše potřebné. Vybalte vířivku a podle návodu zkontrolujte, jestli máte všechny součástky. Důležité je to hlavně u spojovacích šroubků a závitů. Jsou-li potřeba nějaké nástroje a nejsou přiložené, máte ještě čas si je sehnat. Při prvním instalování vířivky počítejte s více časem, než který uvádí uživatelé u sestavení (pravděpodobně vám to potrvá víc než deset minut).

Přečtěte si celý návod k vířivce. Pokud jej nemá, kontaktujte prodejce nebo se podívejte, jestli se nedá stáhnout. K některým modelům vířivek můžete najít i video návody na internetu, na kterých hned uvidíte, kam se co připojuje.

Kompletního průvodce výběrem vířivek a recenzemi nejlepších vířivek pro různý počet uživatelů si přečtěte v našich dalších článcích.

 Nafukovací vířivky se obvykle skládají z:

  • pláště (těla) vířivky,
  • řídící jednotky (má na sobě ovládací panel, může tvořit jednu část spolu s čerpadlem),
  • čerpadla (nafukuje vířivku, stará se i o ohřev vody a pohání trysky),
  • filtračního systému (kartuš a kryt),
  • krytu a podložky pod vířivku,
  • spojovacích materiálů (šrouby, podložky, krytky).
Návod na instalaci vířivky

Připravte si místo pro instalaci nafukovací vířivky

Přestože jsou nafukovací vířivky vyrobené jako mobilní a snadno se přemisťují, není možné je umístit kamkoliv. Musí mít dostupné:

  • Přívod elektrické energie: elektrická zásuvka by měla být dostupná tak, abyste nemuseli používat prodlužovací kabel. Přestože umožní umístění vířivky na jakékoli místo, nevhodně zvolený prodlužovací kabel může způsobit požár.
  • Odtok pro vodu: při umisťování vířivky myslete také na to, že ji budete muset vypustit. V její blízkosti by tak měl být dostupný odtok (kanál), do kterého vodu odvedete. Případně aspoň možnost z místa pro vířivku odvést vodu hadicí. Počítejte také s tím, že se z vířivky může při používání vylévat menší množství vody (když z ní vycházíte, něco si podáváte nebo v ní jsou aktivní děti). Ta by ideálně měla mít kam odtéct nebo dopadat na podklad, který nepoškodí.
  • Dostatečný podklad: kvůli vysoké váze musí vířivka stát na pevném podkladu. Nejlepší je beton, dlažba nebo ošetřené dřevo. Zároveň musí být vířivka umístěná na rovném terénu. Různé hrboly nebo náklon je nepohodlný pro uživatele a časem způsobí zničení vířivky, protože voda v ní nebude rovnoměrně a příliš zatíží jen některé stěny. Podklad by měla doplňovat vhodná podložka pod vířivku. 

Důležité je také to, jestli vířivku umístíte v interiéru nebo venku. Většina nafukovacích vířivek se používá jako venkovní vířivky na sezónní využití a při poklesu teplot se zazimují (při určitých podmínkách se dají nafukovací vířivky provozovat i v zimě). Při umístění v interiéru je nutné zajistit odvětrání vlhkosti a zjistit, jestli má místnost dostatečnou nosnost. Většinou není vhodné dávat vířivku do patra kvůli vysoké váze. 

Obrázek zobrazuje: Instalace nafukovací vířivky není vůbec složitá
Instalace nafukovací vířivky není vůbec složitá

Ideální podmínky pro umístění vířivky:

  • Chráněná před větrem: vítr je hned po okolní teplotě hlavní příčinou rychlého ochlazování vody ve vířivce. Měli byste ji proto dát na závětrné místo (naproti zdi nebo plotu místo naproti stromům a keřům, ze kterých by do vířivky padaly velké nečistoty).
  • Zastínění: abyste chránili sebe, vířivku i vodu v ní, je dobré pořídit i zastřešení vířivky. Vířivka bude méně vystavená působení počasí a také vám poskytne soukromí. Zastřešení je dobré plánovat před umístěním vířivky, abyste ji nemuseli zbytečně schovávat před zraky sousedů, když stačí zvolit tento způsob zakrytí.
  • Přístupnost: vířivka by měla být nejlépe umístěná tak, aby byla přístupná co největší část z ní. Pomůže vám to při pravidelné kontrole i řešení problémů. Vždy je ale nutné nechat dobře přístupnou řídící jednotku a místo, kterým se vířivka nafukuje.
Obrázek zobrazuje: Místo pro nafukovací vířivku musí být na rovině a zpevněné
Místo pro nafukovací vířivku musí být na rovině a zpevněné

Připravte vířivku na nafouknutí

Po nachystání vhodného místa pro vířivku můžete začít s její instalací. Pokud už máte vířivku vybalenou podle našeho doporučení výše, přeneste všechny její části na místo, kde bude vířivka stát (nebo aspoň do jeho blízkosti). Je-li prostor pro vířivku těsný, můžete vířivku nejdřív nafouknut a až pak ji odnést na místo (před naplněním vodou). Všechny součásti obalu si nechte na pozdější uložení vířivky mimo sezónu.

Nafukovací vířivku byste měli instalovat ve dvou lidech, protože jsou některé její části těžké a plášť vířivky je objemný. Hlavně kvůli jeho přenášení je potřeba dvou lidí, abyste vířivku nepřetahovali po zemi a takto ji nepoškodili.

Obrázek zobrazuje: Schovejte si všechny části balení vířivky, snadno ji pak uskladníte.
Schovejte si všechny části balení vířivky, snadno ji pak uskladníte.

Jak na instalaci vířivky?

Následující návod je orientační. Konkrétní části se mohou lišit podle typu vaší vířivky, proto si je vždy zkontrolujte v návodu.

  1. Sestavte a zapojte řídící jednotku: podle konkrétního typu řídící jednotky budete muset jednotlivé části k sobě buď přišroubovat, nebo výrobce dodává jednotku vcelku. Zapojte ji do vířivky a poté do uzemněné elektrické zásuvky. Zapněte ji, abyste zkontrolovali, jestli funguje.
  2. Rozložte plášť vířivky: na připravené místo nejdřív dejte podložku pod vířivku. Na ni opatrně rozložte plášť vířivky tak, aby byl co nejvíc vyrovnaný. Připojte vzduchovou hadici pro nafouknutí vířivky do řídící jednotky, druhý konec do vířivky (budete muset odšroubovat krytky).
  3. Nafoukněte vířivku: vířivky se obvykle nafukují přes funkci masážních trysek nebo vzduchového čerpadla, konkrétní tlačítko budete mít vyobrazené v návodu. Nafukování trvá kolem 10 minut a končí, když vířivka dosáhne správného tlaku (uvedeného v návodu). Zkontrolujete jej pomocí manometru, který mají vířivky vestavěný v řídící jednotce. Některé vířivky jsou vybavené automatickým systémem nafukování.
  4. Nafoukněte další části vířivky: po nafouknutí pláště vířivky nafoukněte další části, jako jsou sedadla, podhlavníky a kryt (víko) vířivky. Ten bývá z tenšího materiálu, než má samotná vířivka, proto buďte při nafukování opatrní.
  5. Dejte si pozor na přefouknutí: u všech nafukovaných částí hlídejte, aby nedošlo k jejich nadměrnému nafouknutí. To může způsobit zátěž na spoje vířivky, které by začaly protékat nebo by se protrhly. Po naplnění vodou nesmí být stěny příliš tuhé, protože by se přetížily a poškodily. Ve vířivkách je umístěný přetlakový ventil, který je nejčastěji automatický a reaguje na změny tlaku ve vířivce. Po nafouknutí přesto doporučujeme kontrolu.
  6. Připojte čerpadlo a řídící jednotku: podle typu vířivky budete připojovat buď celou jednotku nebo řídící jednotku a čerpadlo. Šroubuje se do několika otvorů na spodní části vířivky, matice bývají plastové a dají se jednoduše povolit a utáhnout rukou. Nástroj by je naopak mohl poškodit.
  7. Nainstalujte filtrační kartuši: na vnitřní stěně vířivky, nejčastěji ve spodní části, je místo pro napojení kartušové jednotky. Tu je potřeba sešroubovat z několika částí a až poté ji našroubovat na výstupní mřížku vířivky.
Obrázek zobrazuje: Některé řídící jednotky jsou vcelku a stačí ji napojit na vířivku přes několik otvorů
Některé řídící jednotky jsou vcelku a stačí ji napojit na vířivku přes několik otvorů
Obrázek zobrazuje: Některé řídící jednotky jsou vcelku a stačí ji napojit na vířivku přes několik otvorů.
Některé řídící jednotky jsou vcelku a stačí ji napojit na vířivku přes několik otvorů

Jak na naplnění a zprovoznění vířivky?

Po instalaci vířivky a důkladné kontrole dotažení všech částí můžete vířivku naplnit pomocí hadice vodou. Ta musí být nezávadná (pitná) a pokud chcete ušetřit za náklady na provoz vířivky, můžete ji před napuštěním ohřát. Nesmí být teplejší než maximální výhřevná teplota vířivky, aby nedošlo k jejímu poškození (bývá to 38 – 42 ºC, informace najdete návodu). Hladina vody ve vířivce by se měla pohybovat mezi ryskami pro minimum a maximum.

Obrázek zobrazuje: Voda by měla být ideálně napuštěná mezi označením pro maximum a minimum
Voda by měla být ideálně napuštěná mezi označením pro maximum a minimum

Někdy je možné napustit i méně vody, vždy ale musí být pod hladinou všechny trysky i otvory pro nasávání vody do filtrace. Po napuštění vody vířivku zakryjte víkem nebo krytem tak, aby co nejlépe přiléhal ke stěnám vířivky a docházelo tak k co nejmenším tepelným ztrátám. Nastavte požadovanou teplotu a počkejte na nahřátí. Voda ve vířivce se ohřívá o 1,5 – 2 ºC za hodinu, ohřev studené vody trvá kolem 20 hodin.

 Před prvním koupáním ve vířivce je ještě nutné použít chemii pro úpravu vody. Nejlepší je nejdřív spustit ohřev (lépe se rozpustí) a až poté použít testy a podle toho upravit vodu ve vířivce

Obrázek zobrazuje: Po naplnění vířivky vodou nastavte požadovanou teplotu
Po naplnění vířivky vodou nastavte požadovanou teplotu

Použité zdroje a další zajímavosti:

https://www.inflataspa.com/how-to-set-up-a-hot-tub/

https://inflatablehottubsreviews.com/tips-for-setting-up-your-inflatable-hot-tub/

https://www.inflatablehottubguide.com/setting-up-an-inflatable-hot-tub/

https://www.manomano.co.uk/advice/how-to-install-an-inflatable-hot-tub-6265

About the author

Saunování jsem propadla před pěti lety a teď je pravidelná návštěva wellness center neodmyslitelnou součástí mého života. Je to pro mě nejen skvělý relax po sportu nebo náročném pracovním dni. Sauna hlavně omezila mé nachlazení a nemoci přes zimu a v létě snáším parné dny mnohem snadněji. Také umí ulevit mým bolavým kolenům, které jsem 15 let zatěžovala při baletu.

Studium žurnalistiky, bohemistiky a sociologie mě naučilo, jak vyhledávat a analyzovat informace a předat je ostatním. Nejraději píšu o tom, co zajímá i mě samotnou. A protože jsem se rozhodla pořídit si domácí infrasaunu, ráda se s vámi podělím o zkušenosti i důležité informace z oblasti saunování.