Relaxeo.cz

Web věnovaný domácímu wellness a relaxu

Vířivky

Náklady na provoz vířivky: jak je vypočítat a jak je snížit?

Náklady na provoz vířivky: jak je vypočítat a jak je snížit?

Náklady pro provoz vířivky jsou u každé vířivky jiné. Kromě typu vířivky záleží i na dalším zateplení a ochraně vířivky, jejím umístění a okolních teplotách. V tomto článku najdete modelový příklad nákladů na provoz vířivky používané denně, podle kterých si můžete udělat lepší představu o výdajích za vaši vířivku. Stejně jako způsoby, jak za provoz co nejvíc ušetřit. Uváděné ceny jsou aktuální pro květen 2023.

Stručné shrnutí

💡 Náklady na provoz vířivky zahrnují spotřebu elektřiny, výměnu vody, přípravky na testování a úpravu vody, filtry a další přípravky pro výskytu problémů s kvalitou vody.

💡 Náklady na provoz vířivky zjistíte podle doby, po kterou se vířivka ohřívá, jejího příkonu, ceny za výměnu celkového objemu vody a nákladů na přípravky pro údržbu vířivky.

💡 Modelový příklad nákladů na vířivku pro čtyři s denním provozem ukazuje, že měsíční náklady se pohybují kolem 2000 Kč a roční kolem 24 000 Kč, největší část tvoří výdaje za elektřinu (1800 Kč a 21 000 Kč).

💡 Při průměrném používání vířivky dvakrát týdně vychází měsíční náklady kolem 700 Kč a roční kolem 8500 Kč, na elektřinu připadá 475 Kč za měsíc a roční spotřeba je kolem 5700 Kč.

💡 Snížit náklady na provoz vířivky můžete pomocí snížení teploty vody ve vířivce, vypínáním trysek při nepoužívání, udržováním stálé teploty vody, napouštěním teplé vody, pravidelným testováním a údržbou vířivky, ochranou vířivky (izolace dna, krytu, zastřešením a obložením).

💡 Nejlepší vířivky dle recenzí, testů a zkušeností jsme detailně rozebrali v našem článku. A jak vybrat nejlepší vířivky pro dva  jsme detailně rozebrali v našem článku.

Náklady na provoz vířivky v přehledu



Otázky k nákladům na provoz vířivky
Odpovědi
Co tvoří náklady na provoz vířivky?Spotřeba elektřiny,
výměna vody,přípravky na testování vody,
úprava hodnot (pH, alkalita),
dezinfekce vody,
filtr do vířivky,
přípravky pro řešení problémů s kvalitou vody.
Kolik stojí provoz vířivky pro čtyři lidi (denní používání)?2 000 Kč (měsíční),
24 000 Kč (roční).
Jak je možné ušetřit za provoz vířivky?Teplotou vody (napouštění teplé vody, snížení teploty při koupání, udržování stálé teploty),
vypínání trysek při nepoužívání vířivky,
testováním a údržbou vířivky,
využitím ochrany a izolace (dna, krytu, stěn pomocí obložení a zastřešením).

Co všechno je potřeba zahrnout do nákladů na provoz vířivky?

  • Spotřebu elektřiny: kolik elektřiny vířivka spotřebuje zjistíte podle toho, jaký má příkon a za jak dlouho se voda ohřeje. Záleží tedy na podmínkách, ve kterých vířivka je (izolace, umístění, okolní teplota). Příkon vířivek se nejčastěji pohybuje od 1,8 po 2,2 kW a vířivky jsou schopné nahřát vodu po napuštění asi za 20 hodin (při ohřátí o 1,5 – 2 ºC za hodinu).
  • Výměnu vody: podle typu vířivky je potřeba vodu vyměnit jednou za měsíc (nafukovací) až za tři měsíce (pevné vířivky se silnější filtrací). Při problémech s kvalitou vody je výměna potřeba dřív.
  • Testování vody: je nutné dělat pravidelně, aspoň jednou týdně. Balení po 100 kusech vyjde okolo 200 Kč v nejlevnější variantě (na rok vyjdou asi na 100 Kč).
  • Úpravu hodnot (alkalita, pH plus a mínus): při naměření špatných hodnot je potřeba upravit hodnoty pH, které se upravují buď přípravky pH plus nebo pH mínus. Každý vyjde kolem 80 Kč. Stejně tak alkalita má vlastní přípravek vycházející okolo 130 Kč.
  • Dezinfekci vody: kromě běžného ošetření dezinfekčním přípravkem (okolo 200 – 400 Kč za balení podle typu účinné látky) je potřeba ještě přípravek pro šokové ošetření vody (200 Kč za roční balení).
  • Filtr do vířivky: pravidelné čištění a výměna filtru do vířivky je nezbytná balení po dvou kusech vyjde kolem 200 Kč, při roční spotřebě vás vyjdou na 600 Kč.
  • Další přípravky: při výskytu problému s kvalitou vody budete muset použít odpěňovač nebo vločkovač, případně absorpční houbičky. Protože jsou to nepravidelné náklady, uvádíme jejich průměrnou roční hodnotu na 300 Kč (každý z přípravků stojí kolem 150 – 300 Kč).

Kompletního průvodce výběrem vířivek a recenzemi nejlepších vířivek pro různý počet uživatelů si přečtěte v našich dalších článcích.

Obrázek zobrazuje: Náklady na provoz vířivky tvoří více položek, nejvýznamnější je spotřeba elektřiny
Náklady na provoz vířivky tvoří více položek, nejvýznamnější je spotřeba elektřiny

Jaké jsou náklady na provoz vířivky?

Náklady na provoz vířivky je potřeba počítat individuálně. Kromě typu vířivky záleží i na jejím umístění a okolních podmínkách (v zimě jsou náklady až 2,5x vyšší než v létě). Pro modelový příklad výpočtu používáme jeden z nejprodávanějších modelů nafukovacích vířivek (Intex PureSpa Jet & Bubble Deluxe Octagon), který je pro čtyři lidi, má objem 795 litrů a příkon 2,2 kW.

  • Spotřeba vody
    Vodu je při denním používání vířivky potřeba určitě měnit aspoň jednou měsíčně. Při ceně 11 haléřů za litr a objemu 795 litrů vyjde výměna jednou měsíčně asi na 87 Kč. Za roční spotřebu vody zaplatíte okolo 1000 Kč.
  • Spotřeba elektřiny při používání vířivky denně
    Pokud se po prvním nahřátí vířivky rozhodnete udržovat stálou teplotu, bude muset ohřívání běžet asi čtyři hodiny denně. Což znamená, že je potřeba nechat běžet ohřev 20 hodin pro první ohřev a dalších asi 120 hodin pro udržování teploty. Měsíčně tak je potřeba 140 hodin ohřevu, což při příkonu 2,2 kW a ceně 6 Kč za KWh vychází zhruba na 1800 Kč při denním používání za jeden měsíc. Za rok bude potřeba 1680 hodin ohřevu a cena kolem 21 000 Kč.
  • Spotřeba elektřiny při používání vířivky dvakrát týdně
    Vířivku většina lidí nevyužívá denně, proto si spotřebu přiblížíme ještě na příkladu využívání dvakrát týdně. Po počátečním ohřevu (20 hodin) byste vířivku museli ohřívat na danou teplotu pro použití osmkrát v měsíci (dalších asi 16 hodin). Měsíčně by tak bylo potřeba 36 hodin a cena by se dostala na 475 Kč (při příkonu 2,2 KW a ceně 6 Kč za KWh). Roční náklady by se dostaly při 432 hodinách ohřevu na cenu 5700 Kč.
Přibližné náklady na denní provoz vířivky pro čtyřiMěsíční náklady při denním používání (zaokrouhlené)Měsíční náklady při používání 2x týdně (zaokrouhlené)Roční náklady při denním používáníRoční náklady při používání 2x týdně
Spotřeba elektřiny1 800 Kč475 Kč21 000 Kč5 700 Kč
Výměna vody87 Kč87 Kč1 000 Kč1 000 Kč
Testování vody4 Kč4 Kč50 Kč50 Kč
Úprava hodnot24 Kč24 Kč290 Kč290 Kč
Dezinfekce vody41 Kč41 Kč500 Kč500 Kč
Filtry do vířivky50 Kč50 Kč600 Kč600 Kč
Další přípravky25 Kč25 Kč300 Kč300 Kč
Celkem2 031 Kč706 Kč23 740 Kč8 440 Kč
Obrázek zobrazuje: Náklady na provoz vířivky se liší podle typu, okolní teploty, izolace i používání vířivky
Náklady na provoz vířivky se liší podle typu, okolní teploty, izolace i používání vířivky

Jak snížit náklady na provoz vířivky?

  • Zkuste snížit teplotu: přestože je velmi příjemné sedět v horké vodě vířivky, nemusíte ji pouštět na nejvyšší možnou teplotu. Máte-li teplotu nastavenou na 39 ºC, vyzkoušejte, jak se vám bude líbit používání vířivky při 37 ºC. Případně zkuste snižování teploty po jednom stupni.
  • Nenechávejte trysky zbytečně zapnuté: pokud nebudete zrovna ve vířivce, vypněte masážní trysky. Vhánějí do vody vzduch a jejím pohybem směrem ke chladnější hladině se postupně ochlazuje všechna voda ve vířivce. Důležité je to hlavně u vzduchových trysek, které do vody přímo foukají studený vzduch.
  • Udržujte stálou teplotu: vypínáním ohřevu vířivky mezi jednotlivými použitími neušetříte, tento postup by se vám naopak prodražil. Jakmile nahřejete vířivku na požadovanou teplotu, je mnohem levnější udržovat tuto teplotu vody, než kdybyste před každým koupáním vířivku znovu nahřívali. A to i když ji používáte jen jednou týdně. Pokud máte v plánu dvoutýdenní přestávku, snižte trochu teplotu vody. Při delší než dvoutýdenní pauze zvažte její vypuštění.
  • Napusťte teplou vodu: máte-li možnost napustit teplou vodu do vířivky, můžete výrazně zkrátit dobu ohřívání snížit tak náklady na ohřev. Dejte si pozor na to, abyste do vířivky nenapustili teplejší vodu, než na kterou je schopná se sama ohřát a pro kterou má testovanou odolnost. Bývá to buď 40 ºC nebo 42 ºC.
  • Vodu pravidelně testujte: k základům údržby vody vířivky patří pravidelné testování vody. Díky tomu včas odhalíte začínající problém s kvalitou vody, který můžete ihned vyřešit. Zanedbání může vést až k nutnosti vypuštění vířivky, napuštění čistou vodou a výdajům za její úpravu a ohřátí. Náklady na testovací sady jsou tak v porovnání s výměnou vody zanedbatelné. Navíc předejdete možným zdravotním problémům.
  • Udržujte vířivku: díky pravidelné údržbě vířivky se vyhnete jejímu zanesení, které způsobuje zhoršení kvality vody a může dojít k ucpání a poškození vnitřního zařízení vířivky. Pravidelné čištění je tak méně namáhavé i levnější, než řešení problémů. Při nejlepším budete muset vyměnit vodu, znovu ji upravit a ohřát, v horším případě je nutná oprava vířivky.
  • Izolujte dno vířivky: velké množství tepla uniká přes dno vířivky. Pokud umístíte vířivku jen na zem nebo na dlažbu, takový podklad bude absorbovat 25 – 30 % energie potřebné na ohřev vody. Přemístěním na zvýšený podklad s vlastnostmi tepelného izolantu (jako je dřevěná tresa) snížíte zátěž až o 15 %. Nejvíc teplotu vody ve vířivce udržíte díky vhodným podložkám s tepelně izolačními vlastnostmi, jako jsou pěnové nebo gumové podložky.
  • Nezapomeňte vířivku zakrývat: kvalitní zakrytí v podobě termoizolačního krytu je pro vířivku ideální. Další vrstvu můžete přidat pomocí solární bublinkové folie, která se dává přímo na hladinu vířivky. Kromě dobrého krytu je důležité i správné používání, tedy nikdy neohřívat vodu ve vířivce bez důkladného zakrytí. Myslete na to hlavně v případě, kdy okolní teplota spadne pod 10 ºC, protože to už voda chladne rychleji.
  • Chraňte vířivku před větrem: vítr je po okolní teplotě významnou příčinou ochlazování vody ve vířivce. Pokud vám to prostor dovoluje, umístěte vířivku na závětrnou stranu nebo aspoň pořiďte vhodné obložení vířivky. Výraznější ochlazování vířivky nechráněné před větrem můžete očekávat, už když je rychlost větru vyšší než 3,5 – 5,4 m/s.
  • Přidejte zastřešení vířivky: zastřešení vířivky chrání nejen vás, ale i samotnou vířivku a vodu v ní. Dobře vybrané a umístěné zastřešení zabrání třeba tomu, že do vířivky naprší a ochladí to vodu (v horším případě ji bude nutné vyměnit). Obzvlášť při provozu vířivky v zimě dokáže každý způsob ochrany vířivky ušetřit na jejím ohřevu.
Obrázek zobrazuje: Správné používání vířivky sníží náklady na její provoz
Správné používání vířivky sníží náklady na její provoz

Použité zdroje a další zajímavosti:

https://www.happyhottubs.co.uk/blog/how-much-does-it-cost-to-run-a-hot-tub

https://www.arecenze.cz/virivky/

https://www.whatspa.co.uk/how-long-does-it-take-to-heat-a-hot-tub/

https://www.myperfectpool.com.au/how-long-heat-hot-tub.html

https://aquapoolsonline.com/hot-tub-into-a-cooling-tub/

About the author

Saunování jsem propadla před pěti lety a teď je pravidelná návštěva wellness center neodmyslitelnou součástí mého života. Je to pro mě nejen skvělý relax po sportu nebo náročném pracovním dni. Sauna hlavně omezila mé nachlazení a nemoci přes zimu a v létě snáším parné dny mnohem snadněji. Také umí ulevit mým bolavým kolenům, které jsem 15 let zatěžovala při baletu.

Studium žurnalistiky, bohemistiky a sociologie mě naučilo, jak vyhledávat a analyzovat informace a předat je ostatním. Nejraději píšu o tom, co zajímá i mě samotnou. A protože jsem se rozhodla pořídit si domácí infrasaunu, ráda se s vámi podělím o zkušenosti i důležité informace z oblasti saunování.